Bilişim Dünyası 27 MART 2014 / 15:00

BT, kamuda verimliliği artırıyor

Fujitsu, Ankara’da 5. Kamu Yararına Teknoloji Konferansı’nı düzenledi. Japon Büyükelçisi Yutaka Yokoi’nın da katıldığı etkinlikte Fujitsu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Akira Kabemoto, Fujitsu Servis ve Çözümler Grubu Başkan Yardımcısı Ian Hunter ve Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Ali Kançal birer konuşma yaptı. Panel ve paralel oturumlar ile teknolojinin geleceği masaya yatırıldı.

SGK ile devam eden avuç içi kimlik doğrulama sistemi hakkında bilgi veren Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Ali Kançal, SGK’nın özel hastanelere yılda yaklaşık 8 milyar TL verdikleri sağlık hizmetlerine karşılık ödeme yaptığını söyledi. Kançal, “Avuç içi kimlik doğrulama sisteminin uygulanmasıyla yapılacak yüzde 2’lik tasarruf bile ciddi rakamlara ulaşacak. Sistemin uzun vadede getirisi yüksek olacak. Bu projenin avantajı maddi konuyla sınırlı değil, sistem tanının yanı sıra önleyici tedaviler yapılmasını da destekleyen çözümler sunuyor” diye konuştu.

Maliyetleri düşürmek gerek

Fujitsu 5. Kamu Yararına Teknoloji Konferansı’nda Fujitsu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Akira Kabemoto, Fujitsu’nun insan odaklı toplum idealine ulaşmak üzere hayata geçirdiği küresel stratejisini anlattı. Japonya ile Türkiye’nin bilim ve teknoloji üniversiteleri konusunda karşılıklı işbirliği yapmak üzere anlaşma imzaladığını söyleyen Kabemoto, 2013 yılında 10 milyar olan internete bağlı cihaz sayısının 2020’de 50 milyara çıkacağını vurguladı. Bu durumun teknoloji firmalarına sorumluluk getirdiğini belirten Kabemoto, “Gittikçe daha fazla veriyi işlemek zorundayız, bilgi ve iletişim firmalarının görevi maliyeti düşürmektir” dedi.

Japonya’nın doğrudan yatırımı 494 milyar dolar

2014’ün Türkiye-Japonya ile ikili ilişkilerinin başlamasının 90. yılı olduğunu vurgulayan Japon Büyükelçisi Yukata Yokoi Japonya’nın Türkiye’ye yaptığı doğrudan yatırım tutarının 494 milyar dolara ulaştığını söyledi. Bilişim dünyasında gittikçe önem kazanan bulut teknolojisi ve çözümlerine ulaşma konusunda dünyanın önde gelen otoritelerinden olan Fujitsu Servis ve Çözümler Grubu Başkan Yardımcısı Ian Hunter, ‘Buluta Dokunmak’ başlıklı bir sunum yaptı.

Paralel oturumların da yer aldığı konferansta, Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş’in moderatörlüğünü üstlendiği ‘Büyük Verinin Gücü’ başlıklı panel büyük ilgi topladı. Panele Fujitsu Türkiye ve Balkanlar Genel Müdürü Ali Kançal, SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin ve Intel Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Yalım Eriştiren konuşmacı olarak katıldı.

 

 
ETİKETLER : Fujitsu

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics