Bilişim Dünyası 25 HAZİRAN 2016 / 12:06

BT şirketlerinin 2015 yılı karnesi

Türkiye bilişim sektörünün gelişimi ile ilgili birçok veriyi kapsayan, şirketlerin kendi performanslarını ölçmelerinin yanında rekabetteki konumlarını de görme imkanı buldukları ‘Bilişim 500 Araştırması’nda geri sayım sürüyor. BThaber tarafından M2S Araştırma ve Pazarlama ve Bilişim Zirvesi Etkinlik Şirketi işbirliği ile hazırlanan ve bu yıl 17’incisi gerçekleştirilen araştırmanın sonuçları 28 Temmuz’da İstanbul’da CVK Park Bosphorus Otel’de düzenlenecek törenle açıklanacak.
‘İlk 500 Bilişim Şirketi Türkiye 2015 – Bilişim Pazarının Gelişimi, Eğilimler ve Beklentileri Araştırması’nın ortaya koyduğu sıralamalar, sektörün en önemli veri kaynağı olarak kabul ediliyor, özellikle kurumsal şirketlerin satın alma kararlarında belirleyici rol oynuyor. Bu yıl ‘Zamanın dişlileri bilişim sektörü için dönüyor’ mottosuyla yola çıkan araştırma, sektördeki bini aşkın firmanın veri paylaşımı ile hazırlanıyor.
Araştırmada ortaya çıkan sektörel bazı detaylara bakıldığında ise TL’deki değer kaybına rağmen sıralamada yer alan şirketlerin yüzde 65’inin gelirlerinin 2015 yılında arttığı, sadece yüzde 18’inin gelirlerinde azalma olduğu görülüyor. 2015 yılında sıralamaya yeni giren şirket sayısı 79 olurken, TL bazında gelirleri artan şirketlerin ortalama büyüme oranı ise yüzde 48 oldu. 26 şirket de yüzde 100’ün üzerinde bir büyüme göstererek başarı sağladı. 2015 yılında ilk 500 Bilişim sıralamasına giren şirketlerin gelirlerinin bir önceki yıla göre TL bazında yüzde 4 arttığı görüldü.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics