Bilişim Dünyası 27 MAYIS 2013 / 08:11

BT yatırımı finansmanında kolaylık

Donanımın ardından yazılım leasingi’nin de hayata geçmesi, kapsamlı bilişim yatırımlarının her ölçekte şirket için artmasını sağlayacak.

Uzun vadeli ödeme imkanı sunan, her ölçekte şirketin banka kredisi haricinde yatırımlarını finanse etmesini sağlayan finansal kiralama, donanımın ardından yazılım için de hayata geçti. Bu alanda bilişim şirketleri ile kapsamlı ön hazırlık çalışmalarının ardından, ilgili yasal ekleme ile faaliyetlere başlayan ilk şirket olan Burgan Finansal Kiralama Pazarlama ve Satış Destek Bölüm Başkanı Başak Bere, bu alanda beklentilerini, pazarı ve yapısını anlattı:

n Yazılım leasingi’nde yasal kapsam ve süreç hakkında bilgi verir misiniz?
6361 sayılı finansal kiralama kanununun 19’uncu maddesinin birinci bendindeki içerik gereği yazılım leasingi de yapmaya başladık. Buna ‘bilgisayar yazılımlarının çoğaltılmış nüshası’ diyoruz. Dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinin yazılımlarının çoğaltılmış nüshalarının leasing yapılmasına imkan sağlandı. Bu konuda derneğimiz FİDER’in (Finansal Kiralama Derneği) yoğun çalışmaları vardı. Yasa ‘bilgisayar yazılımlarının çoğaltılmış nüshası’ adı ile çıktı, sırf ‘yazılım’ diye çıkmadı. Böyle çıksaydı, o zaman şirkete özel yazılımları da kapsama alabilecektik. Ama bu konuda bir adım atılmış olması bile yeterince önemli. Bu alanda dünyaca ünlü ve Türkiye’de faaliyette bulunan, yazılım üreticisi şirketlerle çözüm ortaklığına gittik. Hatta daha bu yapı hayata geçmeden onlarla oturduk, ‘bu leasing ürününü nasıl satabiliriz?’ diye konuştuk. Çünkü asıl önemli olan satıcı ile işbirliği yapmak ve altyapıyı oluşturabilmek için bu büyük markaların desteği önem taşıyor. Finansal kiralama sözleşmesi yaptığımız zaman bir ekipmanın sözleşmesini yapıyorsunuz, buna özel sözleşme metni var. Ama finansal kiralamayı ‘yazılım’ için yapınca bütün içerik değişti. BT şirketlerinin çalıştığı hukukçularla biz de biraraya geldik. Arka planda bu konuda çalışmalara 2012 Haziran’ında başladık. Yani kanun çıktığında hazırdık ve ilk müşterimizle de Mart’ta sözleşmeyi imzaladık.

n Müşteri yazılım leasingi’nden nasıl yararlanabiliyor?
Müşteri ihtiyacı olan yazılımı seçiyor, o yazılımın üreticisi olan şirketle bağlantı kuruyor ve o şirket de bize geliyor. Şirketler servis başlığında 2-3 yıllık destekler veriyor. Bu destek süresince müşterilerine ‘İsterseniz bir defada bize peşin ödeyeceğinize, 3 yıl taksit yaptırabilir, bir leasing’i devreye sokabiliriz’ diyor, ardından bize bilgi veriyorlar. Biz müşteri ile irtibata geçiyoruz. Sonra, aynı bir finansal kiralama işleminde olduğu gibi, şirketi inceliyor ve işlemi yapıyor, şirkete uygun ödeme planını belirliyor, Türk şirketlerini yazılım leasingi konusunda bilinçlendirip, bir ödeme alternatifini onlara sunuyoruz. İlgi yoğun. Ana tedarikçilerle görüştük, ama artık ara tedarikçiler de bizi arıyor. Yani yazılım leasingi hizmeti yayıldı. Küresel yazılım şirketlerinin Türkiye’deki iş ortakları da bize geldi ve bu yapıyı onlara da anlattık. Holdinglerden, üretim şirketlerinden ve finans kurumlarından, hastaneler, turizm şirketleri, zincir perakende mağazalardan çok talep geliyor. Bunlar zincir mantığıyla çalışan, güçlü teknolojik altyapıya ihtiyaç duyan sektörler. KOBİ’lerden de talepler var ve onların da ihtiyaçlarında çözüm ortağı olmak istiyoruz.

n Yazılım leasingi yapan sektördeki ilk şirketsiniz. Pazarı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Küresel bazda BT sektörü yazılım ve donanım pazar büyüklüğü 3,5 trilyon dolar. Bunun yüzde 30’u yazılım ve dünyada yüzde 5 büyüyen bir sektör. Özellikle ABD’de ciddi leasing yapılan bir alan bu. Türkiye’de ise Mart 2013’e kadar sadece donanım leasingi yapılıyordu. Sonra yazılım başladı. Türkiye’de pazar çok küçük, ama büyüme potansiyeli yüksek. Leasing, donanım kadar yazılım yatırımlarında da gelişimin önünü açacak.

n Bundan önce şirketler bu yazılımları edinirken hangi yatırım araçlarını kullanıyordu?
Bünyesinde finansman şirketleri de olan bazı ana tedarikçiler daha kısa vadeli sunumlar yapıyorlar ama onların Türkiye’ye yoğun bir destekleri yok. Çünkü Türkiye onlar için büyük pazar değil. Onlar da yazılım leasingi’nin gelmesini bekliyordu aslında ve böylece Türkiye kendi finansman yapısını bu iş için yaratmış oldu. Banka kredisinde ise hep aynı yanlış yapılıyor: Banka kredisi yatırım kredisi değildir. Donanım gibi yazılımda da, yani yatırım orta ve uzun vadeliyse, bunun finansmanı leasing olmalı. Sonuçta bir şirketin banka limitlerini böyle bir yatırım için bloke etmesi anlamlı değil.

n 2013 yılı hedefleri neler?
En büyük destekçimiz ana şirketler, ana satıcılar ve onların çözüm ortakları. Şirketlerde ciddi yatırımlar söz konusu, sektör de yüzde 10 büyüyor. Bu büyüme eğilimi, bizim ek finansman desteğimizle daha da yukarı çıkacaktır. Sonuçta ‘yazılım leasingi’ başlığında bir pasta oluşacak ve bu pasta reel sektöre önemli avantajlar sunacak.

Yazılım, donanımı da besleyecek

“Eskiden donanım leasingi yapan müşteri, yazılım da isterdi” diyen Başak Bere, yasal çerçeve olmadığı için yazılım yapamadıklarından, donanımın da gücünü yitirdiğini hatırladı. Ama artık yazılım ve donanım leasingi bir paket olacağı için, Bere, donanım leasingi’nde de artış, çift taraflı birbirini besleyecek bir süreç beklentisinde. Birbirine güç katacak paket yapısının oluştuğunu belirten Bere, bu konuda tüm yazılım şirketlerine eşit mesafede olduklarının da altını çizdi. 20 yıllık deneyimi olan bir şirket olduklarını söyleyen Bere, Burgan Bank’ın MENA bölgesindeki yoğun faaliyetleri ve bölgedeki BT sektörü ışığında BT leasingi potansiyelini şöyle değerlendirdi:
“Büyük yazılım şirketleri ve onların iş ortaklarına ek olarak, varolan ve yeni açılacak şubelerimizle tüm Anadolu’yu kapsama alacağız. Türkiye’nin ne kadar gelişmiş olduğunu bu ülkelere bakarak görüyoruz. Bunların toplamı Türkiye toplam leasing pazarı bile etmiyor. Bölgede liderliği yine Türkiye yapacak. Biz de bölgede bu ürünü satabilir, böyle bir görev üstlenebiliriz. Yazılım ve donanım leasingi’nde Türkiye pazarını büyütür, pazarı ABD ve Avrupa seviyelerine taşırken, bir tarafta da MENA bölgesine yol gösterebileceğiz.”
ETİKETLER : Sayı:923