Bilişim Dünyası 25 KASIM 2013 / 08:16

BTvizyon toplantılarının Ankara ayağında yeni eğilimler paylaşıldı

14 Kasım’da İnterpromedya tarafından düzenlenen ve yoğun ilgi gören Ankara BTvizyon Toplantısı, kamu ve özel sektör BT profesyonellerini buluşturdu. İnterpromedya Genel Müdürü Murat Göçe, BTvizyon toplantılarıyla bundan sonra Anadolu şirketlerine daha çok ulaşılacağına dair vurgu yaptı.

Barikat/Check Point, Bicom, Boer, Canon, e-Finans, Enel, ETB, GlassHouse, Karel, Proline, TP-Link şirketlerinin katıldığı Ankara BTvizyon Toplantısı, 3 farklı salonda, 9 oturuma ev sahipliği yaptı. Toplantıda; veri yedekleme teknolojilerinden BT yönetimine, kurumsal güvenlikten doğru enerji çözümlerine kadar vizyoner çözümler sunuldu. Glasshouse Teknik Danışmanı Hakan Dinçel, EMC Veri Yedekleme Teknolojileri başlıklı sunumunda; “EMC’nin ‘Signature Solution Center’ ile bölgedeki iş ortağıyız. Teknik bilginin dışında çok ciddi pratik bilgiye sahibiz. Yaklaşık 200’e yakın şirketle yedekleme anlaşmamız var” dedi. KOBİ’ler için fiyat/performansa dayalı ağ çözümleri hakkında bilgi veren TP-Link Ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer, “Birden fazla PC’de bağlantıyı paylaştırmak istiyorsanız 3G yönlendiriciler bu noktada devreye giriyor; kablosuz bağlantı ortamı oluşturuyorsunuz. Kullanım alanlarını hat yedekleme, seyahatlerde kullanım, açık alan kullanımı ve kişisel kullanım olarak sayabiliyoruz. Kişisel kullanım için kendiniz kablosuz ağ oluşturabilirsiniz” şeklinde konuştu. Bicom Kanal Direktörü Erhan Şerbetçioğlu da, doküman yönetim çözümlerini anlatarak kağıtsız ofis kazanımlarını şu şekilde aktardı: “Arşivlenmiş belgelerin saklanabilir, yedekleme çözümleriyle sunulabiliyor olması gerek. Kamu, sağlık, finansal hizmetler, lojistik ve telekom uygulama alanları. Garanti Teknoloji’de gerçekleştirilen ‘Kağıtsız Şube Projesi’ Tükiye’nin en büyük kağıtsız ofis projesidir. Burada Kodak Tarayıcı kullanılıyor.” Şerbetçioğlu, “Yılda 78 bin ağaç, evlerimize kredi kartı ekstresi olarak geliyor” şeklinde çarpıcı bir açıklama yaptı.
Güvenlik çok
dinamik bir iş
Toplantının ikinci bölümünde; e-Finans Genel Müdürü Sadi Abalı ve Genel Müdür Yardımcısı Okan Murat Dönmez, e-Fatura çözümlerinden bahsederek operasyonel ve finansal süreçler için bir fırsat olan e-Fatura’yı masaya yatırdılar. Abalı, “e-Faturaya geçiş süreci sıkıntılı. e-Fatura süreçlerini kurup devam ettirmeniz gerekiyor. Bunları çözdükten sonra bizi birtakım fırsatlar bekliyor” yorumunu yaparken, Dönmez de “Finansbank ve Cybersoft ortağımız. Yüzde yüz Türk sermayeli bir kuruluşuz” dedi. Proline Ar-Ge Direktörü Banu Altay, elektronik devletten akıllı devlete geçişte teknolojik çözümleri paylaşarak artık kamunun kendi ihtiyaçlarını kendisinin belirlediğini kaydetti. BID’in Uluslararası Kalite Yıldız Ödülleri’nin Altın kategorisinde Proline olarak ilk kez bir Türk şirketinin ödüllendirildiğini vurgulayan Altay’dan sonra sözü Hakan Metin Akgün alarak yaklaşımlarının ‘güvenli şehirler’ olduğunu belirtti ve bunu çok hızlı şekilde yaptıklarını söyledi. Barikat/ Check Point şirketinin sunumunda kurumsal güvenlik çözümleri aktarıldı. Checkpoint Ağ Güvenliği Uzmanı Özgür Köse; Check Point 2013 Güvenlik Raporu hakkında bilgi verdi. Köse, “Güvenlik çok dinamik bir iş. Her gün riskler, istekler artıyor; şüpheli trafikleri çok iyi analiz etmek durumundayız. En büyük yük sistem yöneticilerine düşüyor” ifadesini kullandı.

Bilgi paylaştıkça büyüyor ve güzelleşiyor
Karel, ETB ve Enel şirketleri, BTvizyon’un üçüncü ve son bölümünün oturumlarını gerçekleştirdiler. Karel Kamu Sektörü Satış Müdürü Jale Modalı, Karel’in kurumsal iletişim teknolojilerini dinleyicilerle paylaştı ve yeni nesil iletişimde hareketliliğe vurgu yaptı. Modalı, “Cihazlar geliştikçe yeni iletişim eğilimleri ortaya çıkıyor; mobilite de bunların başında geliyor” şeklinde konuştu. ETB Ankara Bölge Müdürü Özgün Sapmaztürk, e-Dönüşümde tarayıcı ve biyometri çözümlerini anlatarak “Hiçbir biyometri tek başına mükemmel değildir. ABD’de yaşanan yıllık ortalama kimlik mağduru sayısı: 11.571.900, ülkemizde de çok sık karşılaşılan bir durum. Tüm bunları önlemek için biyometriye geçmek gerekiyor” dedi ve SGK ile ‘Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi’ni yaptıklarını söyledi. Güç elektroniği proje çözümlerinde Enel’in yerini anlatan Enel Satış Müdürü Tuğba Taşdelen, doğru enerji çözümlerini paylaşıp KGK çalışma yapılarını aktardı ve KGK’ların karşılaştırmasını yaptı. Toplantıların bitiminde öğle yemeğinde bir konuşma gerçekleştiren İnterpromedya Genel Müdürü Murat Göçe de “Bilgi paylaştıkça büyüyor ve güzelleşiyor. İnterpromedya bu etkinlikleriyle bilginin paylaşımını sağlamış oluyor. BTvizyon toplantıları bundan sonra Anadolu’nun birçok şehrinde çok daha fazla düzenlenecek ve çok sayıda şirkete bu yolla ulaşılacak” açıklamasını yaptı.
ETİKETLER : Sayı:947

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics