Bilişim Dünyası 23 OCAK 2016 / 16:07

Bu devirde cep telefonu ve internet olmadan olmuyor

Online pazar araştırma şirketi DORinsight’ın yaptığı sosyal medya araştırması, mobil kullanımın ve sosyal ağların önemini ortaya koydu. Sonuçlara göre, Facebook yüzde 94’lük oranı ile Türk kullanıcılar arasında en popüler sosyal ağ. Cep telefonundan internet kullanımı ise yüzde 2 ile bilgisayarları geçti ve yüzde 86 seviyesine ulaştı.
Tüm sosyoekonomik segmentleri kapsayan ve 8 bin 369 kişinin katıldığı, internet üzerinden yapılan araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 72’si internete bağlanmak için ADSL bağlantısı kullanırken, yüzde 63’ü 3G kullanıyor. Fiber optik hat kullananların oranı da yüzde 16. İnternete her gün girmeyenlerin oranı ise yalnızca yüzde 2. Katılımcıların yüzde 95’i sosyal ağları kullandığını belirtirken, Türk kullanıcıları, cep telefonlarından hiç ayrı kalmak istemiyor.
 
Temel öncelik haber almak
Sosyal ağ kullanıcılarının yarısı bu ağları kişisel işleri için kullanıyor. Ancak sosyal ağların en çok kullanılma nedeni olarak kullanıcıların ‘yakın çevresinden, ayrıca yerel ve yabancı kaynaklardan haber alma istekleri’ olduğu görülüyor.
İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu Facebook kullanmayı tercih ediyor. Twitter ve Instagram, kullanıcıların yarısı tarafından kullanılıyor. Snapchat uygulaması ise internet kullanıcılarının yalnızca yüzde 8’i tarafından kullanılıyor. Türk internet kullanıcılarının sosyal ağlardaki hareketleri kontrol etme oranları yüksek. Günde en az iki kere kullandığı sosyal ağlara bakanların oranı yüzde 85. Anket katılımcılarının yarısından fazlası, Facebook’un önümüzdeki 3 yıl boyunca şu anki popülerliğini devam ettireceği kanısında. Instagram’ın 3 yıl daha popüler kalacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 18.
 
 
ETİKETLER : 1056 DORinsight