Bilişim Dünyası 02 MART 2015 / 09:27

Bu işin yaşı yok, keyfi çok

Herkesi yazılım geliştirme teknolojileri ile buluşturmayı hedefleyen Koddemy, bu amaçla anadilde ve kaliteli eğitim içeriğini meraklılarına sunuyor.

Yazılım ve bilişim sektöründe yetişmek isteyenler ve sektörde çalışan profesyoneller için teknolojik konularda uygulamalı, ücretsiz ve çevrimiçi bir eğitim platformu Koddemy.com. Dört ay önce açılan platform, bu kısa süre içinde 25 bin ziyarete ulaştığı gibi, uluslararası bir birliğin de üyesi oldu. İnsanların bu tarz eğitimlere ne kadar ihtiyacı olduğunu görmek ve göstermek adına bu çalışmanın önemine işaret eden Koddemy Kurucusu Özgür Öztürk, önceliklerini ve hedeflerini anlatıyor:

Bu eğitim platformunu nasıl bir hedefle, ne zaman geliştirmeye başladınız?

Koddemy bir ‘ücretsiz eğitim platformu’. Bunu kurarken hedefim gençlerin yazılım teknolojileri ile daha erken yaşta buluşabilmesini sağlamaktı. Avrupa’da ve özellikle Amerika’da orta öğrenim seviyesindeki insanların yazılım teknolojileri ile çok daha ilgili olduğunu ve o yaşlarda ürün geliştirmeye başlayan pek çok insan olduğunu görüyoruz. Bizim ülkemizde de bunu sağlayabilmek için başlattığımız bir girişim aslında Koddemy. Ancak tabi ülkemizde yazılım teknolojileri ile ilgili olarak anadilde uygulamalı ve kaliteli içerik bulmak kolay değil. Amacımız, hem orta öğrenim seviyesindeki insanlar, hem üniversite öğrencileri hem de sektörde çalışan insanların hepsine anadillerinde uygulamalı içerik sağlamak ve bu sayede yazılım geliştirme işini daha çok ilgi gören ve sevilen bir faaliyet haline dönüştürmek.

Site ne zaman aktif olarak kullanıma açıldı?

Koddemy’yi yaklaşık 4 ay önce kurduk ve insanlar yavaş yavaş video içerikleri ile buluşmaya başladılar. Bu yapı açıldıktan 1 ay sonra da aktif bir şekilde kullanılmaya ve büyümeye başladı.

Kaç üyeniz var ve onların geri dönüşleri nasıl?

Koddemy’de eğitim videosu seyretmek için üye olmanız gerekmiyor. Koddemy’nin arkasındaki felsefe; yazılım teknolojileri ile ilgilenen herkese kolay ulaşılabilir, kolay anlaşılabilir ve faydalı içerikler sağlayabilmek. Üyelik modülünü ileride daha güzel fırsatlar sunabilmek için çok kısa bir süre önce açtık ve 100 civarında üye kendiliğinden kaydoldu. Kurulduğundan bu yana 25 bin ziyaret sayısına yaklaştı Koddemy. Ayrıca, Koddemy’nin sosyal medya bacağı olan Facebook’taki ‘Yazılım Dünyası’ isimli grubun yaklaşık 2 bin 800 üyesi var ve bu sayı da artıyor. Hem web sitemizde hem de sosyal medya grubumuzda bizi çok memnun eden yorumlar, geri dönüşler var. İnsanların bu oluşuma dahil olduklarının ve bu platformda kendileri için de birşeyler bulduklarının bir göstergesi bu.

Uygulamalı eğitim başlıkları neler ve bu başlıklar neye göre belirleniyor?

.NET platformu, Java ve C++ gibi programlama dilleri ile sanal makine oluşturmak ya da ‘stored procedure’ kullanımı gibi daha farklı alanlarda eğitim videoları bulunuyor. Bu başlıkların belirlenmesinde hem kendi çalışmalarımız hem de bize gelen talepler etkili oluyor.

Bu başlıklara ne gibi yeni eğitimlerin eklenmesi gündemde?

Öncelikli olarak iOS platformunun yeni programlama dili Swift ile ilgili eğitimler eklenecek. Videoları hazırladık ve yakında yayına vereceğiz. Hatta bu yazı yayınlandığında, birkaç Swift videosu yayınlanmış olabilir. Daha sonra PHP ve Phyton ile ilgili videolar da eklenecek.

Bu eğitimler konusunda eğitimcileri, eğitim yapısını nasıl belirleyip yol alıyorsunuz?

15 senedir yazılım, bilişim sektöründe çalışıyorum. Şu an için ben kendi tecrübemi ve bilgimi paylaşıyorum aslında. O yüzden eğitimleri de yüzde 99 oranında ben veriyorum. Altyapı konusunda da destek olan ekibim ile birlikte Koddemy’yi oluşturuyoruz. Koddemy’de hem video içerikler var hem de bu sektördeki insanlarla paylaşmak istediğimiz düşünceleri içeren blog yazıları var. Sadece bilgisayar mühendisliği ve benzeri alanlarda eğitim gören insanlara değil, yazılım teknolojilerine ilgi duyan herkese faydalı içerikler sağlamayı hedefliyoruz. O nedenle blog yazarı olsun, eğitim videosu hazırlayan olsun, bilgisini paylaşabilecek kadar tecrübe sahibi olmuş herkese kapımız sonuna kadar açık. Web sitemizdeki “Yazar Olmak İstiyorum” sayfası üzerinden herkes bizimle iletişime geçebilir.

iELA'ya nasıl üye oldunuz ve bu üyelik ne gibi avantajlar, fırsatlar anlamına geliyor?

iELA, yani 'International e-Learning Association aslında e-eğitim konusunda dünya çapındaki bilgi birikimi ve pratiklerin akademik seviyede paylaşıldığı uluslararası bir platform. Pek çok farklı ülkeden gerek endüstriden ve iş dünyasından, gerek üniversitelerden, gerekse devlet kuruluşlarından üyelerin olduğu bir birliktelik. Bu platform ile e-eğitim konusunda dünyada olan biten hakkında yakından haberdar oluyoruz. Bu anlamda yaptıklarımızın ve yapacaklarımızın ayaklarının yere basmasını sağlıyor, dünyadaki eğilimlere uygun bir rota çiziyoruz.

2015 yılı plan ve hedefleriniz neler?

Bu yıl içerik miktarını hatırı sayılır ölçüde arttırmak istiyoruz. Bunun için çok sıkı çalışıyoruz. Üniversiteler ile işbirliği içinde olmayı çok arzu ediyoruz. İstiyoruz ki, bu amaca üniversitelerimiz ve hatta yazılım teknolojileri üreten büyük kuruluşlar da destek olsunlar. Sonuçta amacımız insanların birşeyler öğrenebilmesine yardımcı olabilmek. Öğrenen insan, bilgisini yine bu sektörde kullanacak. Yani bilgi paylaşılacak, büyüyecek ve yine bu sektörde faydalı bir ürünün geliştirilmesinde kullanılacak.

Koddemy’ye mesaj gönderen insanlar arasında 15 yaşında yazılım geliştirme işini sevmeye başladığını söyleyen bir lise öğrencisinden tutun da, iş yerinde kendisine verilen bir yazılım görevini Koddemy’deki bir videoyu seyrederek tamamladığını yazan profesyonel bir çalışana kadar pek çok kişi var. O yüzden temel hedefimiz bu tarz mesajların sayısını arttırmak.

Sonuçta 5 dakikalık bir videonun yayına hazır hale getirilmesi uygun içeriğin hazırlanması, ön çalışmalar derken, en az bir kaç saat zaman alıyor. Yani oldukça emek isteyen bir iş. O nedenle bizi hızlandıracak, amacımıza ulaşmamızda bize yardımı olacak her türlü desteğe de ihtiyacımız var. Bu destek, bize yazar olup blog’lara katkıda bulunmak ya da eğitim videosu hazırlayarak bize göndermek olabileceği gibi, bize sponsor olarak hayatımızı kolaylaştırmak şeklinde de olabilir. Koddemy sonuçta ücretsiz bir eğitim platformu. Kendini bu amaca yakın hisseden ve çorbada tuzu olmasını isteyen herkese kapımız açık.
ETİKETLER : 1011

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics