Bilişim Dünyası 13 OCAK 2014 / 08:15

Bu kadar kızacak ne var?

Türkiye’nin ve dünyanın en çok sevilen oyunlarını Balıkesir’de İnternet kafelerde oynamak yasak.

Balikesir Valiliği, 4 Ocak’tan itibaren il genelindeki tüm internet kafelerde bazı oyunların oynatılmasını yasakladı. 18 yaşın altındakileri kapsayan içerik yasağı, video oyunlarının şiddet ve cinsellik içermesinden kaynaklanıyor.
Balıkesir Valiliği, uygulamaya başladığı yasağı, İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın yayımladığı, “İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcılar Yönetmeliği”ne dayandırıyor. 1 Kasım 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin 9. maddesinde; bilgisayarlarda uyuşturucu veya uyarıcı madde alışkanlığı, intihara yönlendirme, cinsel istismar, müstehcenlik, fuhuş, şiddet, kumar ve benzeri kötü alışkanlıkları teşvik eden ve 18 yaşından küçüklerin psikolojik ve fizyolojik gelişimine olumsuz etkisi olabilecek oyunlar oynatılamayacağı yazıyor. Tüm valiliklere gönderilmiş olan yönetmeliğin internet içeriği yasaklama uygulamasının genişletmesi an meselesi.

Türkiye ve dünyada en sevilen oyun yasaklandı
Rockstar Games’in dünyanın en büyük bütçeli oyunlarından biri olan Grand Theft Auto oyunu da Balıkesir Valiliği’nin yasağından nasibini aldı. USA Today’a göre, Eylül ayındaki çıkışının ardından GTA 5; oyun satış rakamlarında toplam yüzde 27 oranında artış sağladı. Satışının ilk üç gününde 1 milyar dolar hasılatı geçen oyun, iki ay içinde pazar gelirlerinin yarısına sahip olmuştu. Balıkesir Valiliği, yasaklama bildirisinde “Gangsterlerin, çete üyelerinin karıştıkları tüm illegal faaliyetleri (hırsızlık, banka soygunu, cinayet, uyuşturucu, alkol, fuhuş vb.) konu alan bir oyun” olarak ifade ettiği GTA’nın hangi sürümünün yasaklandığını belirtmemiş. Ancak bildiri diğer oyunların yasaklanan sürümlerini bildiriyor.

Hangi oyunlar yasaklandı?
Ymir Entertainment’ın Metin2 oyunu için planlanmış cinayetler kan ve öfke savaş oyunu ifadesini kullanan valilik, “Çeşitli cinayetleri normal bir olay gibi gösteriyor” yorumunu yapıyor. Electronic Arts’ın Battlefield Vietnam’ı , Vietnam savaşını konu alan ve çok çeşitli harp silahlarının kullanıldığı savaş oyunu olarak tanımlanırken, aynı şirketin The Godfather 1-2 oyunları mafyanın illegal faaliyetlerini konu alan çete ve gangster oyunu olarak tanımlandı. (Majesco Ent.) Bloodrayne 1-2; vampirlere karşı özellikle kesici aletlerle yapılan mücadele ve aksiyon oyunu, (Eidos Interactive) Hitman, öldüreceği şahıslara yaklaşmak için etrafındaki şahısları da öldüren bir tetikçiyi konu alan oyun şeklinde tanımlandı ve internet kafelerde, 18 yaş altındaki oyunseverlere oynatılması yasaklandı. Oysa oyunların bazıları zaten yaş sınırı belirtiyor.

Suç oyunlarda değil
Dünyada bilgisayar oyunlarının yasaklanması ilk değil, son da olmayacak. Başlangıçta basit ve eğlenceli olan video oyun içerikleri, oyunseverlerin talepleri ve genel tüketici eğilimleri çerçevesi içinde değişti. İnsanlar şiddet istediler, oyunlar da bunu sundu. Oyunseverlerin istekleri çerçevesinde yazılıyorsalar da oyun içerikleri ideolojilerini yansıtıyor. Farklı görüşler ve politikalar oyunlar içinde saklansalar bile her zaman ciddi çatışmalara yol açıyor. Her mecrada olduğu gibi; oyun ve oyuncaklar içinde de ideolojiler sınırlandırılıyor, yasaklanıyor ya da engelleniyor.
İnternetteki yasaklarıyla gündeme gelen Çin’in, video oyunlarını yasaklamasındaki gerekçeleri diğerlerinden oldukça farklı ve ciddi. Command and Conquer Generals, Football Manager 2005, Hearts of Iron, I.G.I-2, Battlefield gibi oyunları yasaklayan Çin; kültürel karalama, itibarsızlaştırma ya da bağımsızlığını kabul etmediği ülkelerin oyunlarda bağımsızlıklarının tanınması gibi politik gerekçeler bildirmişti.
Mercenaries, 7 yıl önce Güney Kore de politik tansiyonu artırması nedeniyle, Mass Effect Singapur’da eşcinsel görüntüler içerdiği için yasaklanmıştı. Call of Duty, Suudi Arabistan’da Pokémon Trading Card Game kumara teşvik ettiği ve Siyonizm propagandası yaptığı için, Manhunt’sa Malezya’da İslam karşıtı ve cinsel içeriklerden ötürü yasaklandı.
Brezilya‘da The Cat In The Hat, Blood, Bully, Carmageddon, Counter-Strike, Doom, Duke Nukem 3D, EverQuest, GTA, Max Payne, Mortal Kombat, Requiem, Postal&Postal; Almanya’da Mortal Kombat, Dead Rising, Darkness ve Manhunt gibi oyunları şiddet ve işkence içerikleri nedeniyle yasaklı.
Oyunlardaki rahatsız edici içerikleri yasaklamaktan başka çözümler de var. Hem hassas hem de demokratik bir uygulama olarak Avustralya’nın 2002’den beri GTA sürümlerini sınırlandırma ya da yeniden düzenleme yoluna gitmesi, bu konuda yaratıcı bir örnek oluyor.
ETİKETLER : Sayı:954

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics