Bilişim Dünyası 15 NİSAN 2012 / 13:54

Bulut bilişim pazarının yeni oyuncusu İtalya’dan geldi

Telecom Italia Sparkle Group bünyesinde, Akdeniz bölgesinde faaliyet gösteren  MedNautilus, bulut çözümlerini ülkemize sunduğunu açıkladı. Hizmet olarak altyapı (IaaS) sunacak olan şirket, sunucu barındırmadan, sunucu kiralama ve sanallaştırma hizmetlerine uzanan yelpazede kurumsal müşterilerin karşısına çıkacağını duyurdu.
Konuyla ilgili düzenlenen toplantıda konuşan Telecom Italia Sparkle CEO’su Riccardo Delleani, bu yatırımın Türkiye’deki kurumların sürekli artan düşük maliyetli ve güvenilir yönetilen BT hizmetleri ihtiyacına cevap verdiğini belirtti. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de sadece bulut bilişim için 1.7 milyon avroluk yatırımda bulunduklarını aktaran Delleani, İstanbul’da 5 bin metrekarelik veri merkezi açtıklarını hatırlattı. “Şimdi de bulutu hayata geçiriyoruz” diyen Delleani, şöyle devam etti:
“Türkiye pazarında yatırım yapıyoruz, çünkü Türkiye’de BT alanında yatırımlar hızla artıyor. 2014 yılında 26 milyar dolarlık bir pazarın olmasını öngörüyoruz ve bu nedenle Türkiye pazarına önem veriyoruz. Bizim için Türkiye, Avrupa ve Asya arasında önemli bir merkez.”

2015’e kadar bulut bilişim pazarında yüzde 25 hedefliyoruz
Toplantıda söz alan MedNautilus Türkiye Genel Müdürü Cem Doğrusöz, 2015 yılına kadar Türkiye’deki bulut bilişim pazarının yaklaşık yüzde 25’ini hedeflediklerini vurguladı.
Türkiye’de bu konuda bir pazar oluştuğuna inandıkları için adım attıklarını söyleyen Doğrusöz, “Şirketlerin iş yapış biçimleri değişti ve bilişim altyapılarının dinamik olması gerekiyor. Bunun yolu da buluttan geçiyor” dedi. Doğrusöz, veri trafiği akış sisteminin değiştiğini ve bunun da veri merkezinin önemini artırdığını hatırlattı.
Toplantı sonrasında sorularımızı yanıtlayan Doğrusöz, bulut hizmetine başlama yılı olan 2012 için ciro hedeflerinin yüksek olmadığını, pazar payı hedefi konusunda da bir yorum yapmanın zor olduğunu belirtti. Bu alanda küresel bazda konsolidasyona dikkat çeken Doğrusöz, “Bu konsolidasyonun Türkiye’de de olması kaçınılmaz ve biz de bunun ardından Türkiye’deki bulut bilişim pazarının yüzde 25’ini yakalamak istiyoruz” dedi.

“Şebeke bağımsız bir bulut sağlayıcısıyız”
Ülkemizdeki operatörlerin de bulut bilişime olan ilgisi 2012’nin ilk çeyreğinde fazlasıyla görüldü. Bu doğrultuda piyasadaki rekabette nasıl ayakta kalacakları sorusunu yönelttiğimiz Doğrusöz, “Şebeke bağımsız olmamız bizi diğer operatörlerden ayırıyor. Bunun yanında diğerleri kadar büyük olmamamız da daha dinamik ve çözüm odaklı çalışmamıza imkan tanıyor” dedi.
Ayrıca Telecom Italia yetkilileri tarafından verilen bilgiye göre, Türk Telekom, Vodafone ve Superonline’ın da kullandığı yurtdışı çıkışlarının yüzde 25’i Telecom Italia ağları üzerinden gerçekleşiyor. Bu da şirketin küresel bulut ağını oluşturmada öne çıkmasını sağlayabilir.
Rekabet konusunda Delleani de “Telecom Italia olarak geçtiğimiz yıl bulut bilişim için 50 milyon avroluk harcama yaptık. Tecrübe ve Ar-Ge çalışmalarımızı Türkiye’de göstermek istiyoruz” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:867

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics