Bilişim Dünyası 07 TEMMUZ 2014 / 08:52

Bulut iş hayatının tüm noktalarında yerini alıyor

Kurumsal verimlilik adına özel bulut yatırımı yapan Borusan Holding, bu konuda VMware ve SAP ile hayata geçirdiği yapıyı geliştiriyor.

Borusan Grubu, 2010-2014 stratejik planlarını yaparken iş birimleri ve BT’nin eşgüdümünü sağlamak amacıyla yeni bir bilişim stratejisi izleme kararı alarak, VMware ve SAP’nin işbirliği ile önemli faydalar sağladı. Konuyla ilgili bilgiler 12 Haziran’da ‘Amplify Possibilities’ (İmkanları Geliştir) sloganı ile Hilton Istanbul Bomonti’de düzenlenen VMware vForum 2014’te tüm tarafların katıldığı bir yuvarlak masa toplantısında ele alındı. Stratejinin ana hedefini; BT biriminin iş yükünün önemli bir bölümünü oluşturan altyapı ve güvenlik operasyonları, yardım masası hizmetleri, kurumsal yazılımlar gibi ortak uygulamaları merkezileştirmek oluşturdu.
Detayları paylaşan Borusan Holding Bilişim Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Çötelioğlu, BT birimlerinin ağırlıklı olarak iş odaklı projelere zaman ayırabilmesini istediklerini söyledi. Bu amaçla bulut bilişimin avantajlarından yararlanmak üzere Türkiye’nin holding bazında ilk özel bulutu olan “Cloud Borusan” devreye sokuldu ve tüm grup şirketleri bu bulutta yerini aldı. Cloud Borusan projesi üzerine geliştirilen yalın BT dönüşümünde ikinci ve Çötelioğlu’nun tabiriyle asıl önemli aşama, şirket BT kaynaklarının iş birimleri ile kârlı büyüme, stratejik pazar pozisyonu, yeni ürün ve hizmet inisiyatiflerini destekleyen bir yapıya dönüşmeleri oldu. Borusan Grubu altında BT altyapısı gerektiren 12 adet büyük ve orta ölçekli bir firma var. Daha önce her bölüm kendi veri merkezini kendisi işletirken, 2010-2014 stratejisi kapsamında bu firmalar arasında sinerji getirecek bir projeye karar verildi. Bu da özel bulut şeklinde yapıldı. Öyle ki, bunun devamında SAP ile yapılan projede Kazakistan’a da hizmet verebilecek bir bulut altyapısı elde edildi. Buna ilişkin örneklerin de Cloud Borusan üzerinde yerini aldığını ve almaya devam ettiğini söyleyen Çötelioğlu, bu yapıları şöyle örnekledi:

Farklı platformlar kolaylık sunuyor
“VMware’in ana sistemlerimizi, özellikle SAP’yi sanallaştırma imkanı vermesi tercih sebebimiz oldu. İş makinaları distribütörlüğü kapsamında CAT Türkiye Temsilciliği için 2010 yılında başladığımız bütünleşik SAP sistem kuruluşu projesi, SAP işbirliği ile 2 yıllık çalışma sonrasında bütün iş süreçleri Caterpillar’ın tavsiye ettiği süreçlere uygun olacak şekilde kuruldu. Tamamen Cloud Borusan üzerinde çalışan bir diğer proje, lojistik sektörü için gelişmiş bir yazılım üzerinde yükselen bir elektronik taşımacılık sistemi olan ETA. Bu yapı KOBİ’lere internet, nakliyecilere de mobil teknolojiler aracılığıyla ulaşan elektronik ağ sistemine sahip. Bu sistemle KOBİ’lere yüklerini taşıyacak, 7/24 izlenen bir platform sunuyoruz. Bir proje de otomotiv sektörü için geliştirdiğimiz Borusan Otomotiv’in “DMS on Cloud” isimli yeni nesil bayi yönetim sistemi. İş ortaklarımızın Borusan bulut yapısını kullandıkça aylık ödeme yaptığı, otomotiv grubumuzun stratejik ve operasyonel hedeflerini gerçekleştirmek üzere geliştirdiğimiz yeni bir iş modeli. Bu yapıyla iş ailemiz içindeki dış müşterilere sunum yapıyoruz, grubun tüm yapılarına dokunmak önceliğimiz. Bu nedenle bu yapıyı dışarı çıkartmak hedefimiz değil.”
Kurum içinde 16 kişilik merkezi ekip kuruldu. Bu ekiple birlikte 23 iş ortağı da projede çalışıyor. Merkezi grup bunun ana planlamasını ve kilit noktalarını belirliyor, geri kalanı dış kaynaktan alınıyor. Grup yeni 5 yıllık planları doğrultusunda BT planlaması yapacak. Halen ‘Borusan Danışmanlık’ ile sunulan merkezileştirilmiş özel bulut hizmeti de, ilerleyen süreçte melez buluta dönüştürülebilecek. Bu konuda Çötelioğlu, “Eğilimlere değil maliyete bakıyoruz ve özellikle kullanıcı tarafında maliyet avantajı olması halinde melez yapıya geçebiliriz” dedi.

Sanal ortama geçiş hızı artacak

SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, “Bu teknolojiden uzak durmak artık pek doğru olmayacaktır. SAP de kendi bünyesinde tüm altyapısını VMware üzerinde sanallaştırmış durumda” dedi. VMware Türkiye Ülke Müdürü Murat Mediçeler de şu bilgileri paylaştı:
“Bulut bilişim uygulaması ülkemizde çok hızlı olmadı. Ama Borusan’la birlikte bu proje, VMware olarak Yazılım Tabanlı Veri Merkezi (SDDC) vizyonumuzu, ürün ve çözümlerimizi birlikte uygulayabileceğimiz ve anlatabildiğimiz önemli bir referans oldu. Son üç yılda iş kritik uygulamaların sanallaştırma platformuna taşınmasında hızlı yol kat edildi. Üç yıl önce yüzde 18’i sanallaştırma platformlarındayken, bugün bu oran yüzde 53’lere çıktı. SAP’nin de iş kritik uygulamalarının yaklaşık yüzde 50’si VMware çözümleri üzerinde çalışıyor. Mayıs ayında SAP, HANA uygulamasının tamamen VMware ortamlarında çalışabileceğini teyit etti. Bu yıl içinde uygulamaların sanal ortama taşınma oranı yüzde 50’leri aşacak.”
ETİKETLER : Sayı:979

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics