Bilişim Dünyası 15 NİSAN 2013 / 08:06

Bulut yapısı ayrılarak büyüyecek

ComPro’nun geliştirdiği CloudPro yapısı, yeni uygulamalarla yaygınlığını artırırken, ayrı bir şirket kimliği ile gelişimini güçlendirecek.

ComPro, IBM ile geliştirdiği CloudPro yapısı ile kurumsal bilişim yapısında etkinliğini artırmayı hedefliyor. ComPro Genel Müdürü Abdurrahman Keklik, İstanbul ve Ankara’daki ofislerinde telekom, finans ve kamu başta olmak üzere her sektöre yönelik çalışmalar sunduklarını, CloudPro yapısının tanıtımı içinse teknoparklarda, organize sanayi bölgelerinde tanıtımlar yaptıklarını ifade etti. CloudPro, IBM Beacon Ödülleri’nde “Bulut Hizmetleri Çözüm Sağlayıcısı” kategorisinde ödül de aldı.
2012’nin son çeyreğinde tanıtımı yapılıp hizmete sunulan CloudPro, aslında ComPro’nun 2010 yılı itibariyle sektördeki hızlı dönüşüm ışığında saptadığı bir hedef noktası. Türkiye pazarında bulut bilişim uygulamalarına yönelik ilginin ağır ama emin adımlarla gelişimi, bulut bilişim konusunda kurumsal farkındalığın artışı CloudPro’ya yönelik beklentilerin de güçlü olmasını sağlıyor. Keklik, CloudPro nezdinde bulut uygulamalarına yönelik beklentilerini şöyle anlattı:
“Müşteri adetlerinin artması fiyatların düşmesini, bu da işin giderek daha cazip hale gelmesini sağlayacak. Müşteri işini en verimli biçimde yapmaya odaklanırken, BT yapısında süreci ve gereklilikleri ise bulut yapısına bırakacak, ihtiyacı olanı ‘uygulama’ olarak alacak. Çünkü bir şirketin tüm BT yapısını kendisinin yönetmesi günümüzde fonksiyon ve yönetimsel zorlukları, eksikleri, maliyet odaklı sıkıntıları beraberinde getirebiliyor. Bu yoğunlukta en güncel uygulamaları takip edebilmeleri bulut yapısıyla çok kolay ve etkili.”
CloudPro’da yüzlerce uygulama yer alıyor. Bunlara yenilerinin eklenmesine CloudPro ekibi de karar verebiliyor, IBM’in de yönlendirmesi olabiliyor, kullanıcıların talepleri de belirleyici olabiliyor. KOBİ’lerin bu yapıya yönelik ilgisinin bu yıl artmasını bekleyen, an itibariyle ise özellikle genç girişimcilerin bulut yapısına ilgisinin ön planda olduğuna dikkat çeken Keklik, “Çünkü bulut onlar için önemli bir maliyet yükünün hafiflemesi ve kontrol edilebilir olması demek. Bulutta bilişim yatırımı, girişimcilerin aradıkları desteklere ulaşabilmesi adına bile artık önemli bir kriter olmaya başladı” yorumunu ekledi.

Ayrı bir şirket olarak konumlanma zamanı
CloudPro, ikinci çeyrekte farklı bir lokasyonda ComPro’dan ayrı bir şirket olarak, ayrı bir yönetim ve ayrı bir pazar dinamiği ile çalışmalarına devam edecek. ComPro’nun ise IBM ile farklı işbirlikleri hayata geçmeye devam edecek. CloudPro’da orta ve uzun vadede bölge ülkelerine sunum planları da var, ama şu anda bütünüyle Türkiye pazarına odaklanılmış durumda. CloudPro bünyesindeki ekip, kullanıcı şirketler, sektörleri ve ihtiyaçları bazında yazılım şirketleri ile bağlantıya geçiyor, Keklik’in tanımıyla ‘sadece CloudPro iş geliştirmesine odaklanıyor’. Zaten bu nedenle CloudPro’yu ayrı bir şirket olarak konumlandırıp, iki şirketin de kendi başına yüksek bir dinamizm ile yoluna devam etmesini hedeflediklerini vurgulayan Keklik, şu detayları paylaştı:
“CloudPro ile IBM SmartCloud Enterprise genel bulut hizmetlerini Türkiye’nin şartlarına göre özelleştiriyoruz. Yılın başında mevcut IaaS çözümlerimizi tamamlayıcı olarak bulut tabanlı PC ve sunucu yedekleme çözümlerimizi pazara sunduk. Yine bulut üzerinden Sanal Masaüstü (VDI) hizmeti de sunmaya başladık. Bu yıl özellikle bulut tabanlı felaket kurtarma projeleri gerçekleştirmeyi, pek çok kurumun ihtiyacı olan ancak çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleştiremedikleri felaket kurtarma çözümü ihtiyaçlarını bulut üzerinden uygun maliyetli ve kolay elde edilebilir bir şekilde sunmayı planlıyoruz. Bağımsız yazılım üreticileri ile yaptığımız çalışmalar sonucunda çeşitli sektörlere hizmet eden çözümleri CloudPro kataloğu içerisinde SaaS olarak sunmaya başlayacağız. Bu çözümler ile her ölçekte şirkete hem kullanım kolaylığı hem de kullandığın kadar öde modeli ile maliyet avantajı sağlayacağız.”
ETİKETLER : Sayı:917

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics