Bilişim Dünyası 19 EKİM 2015 / 09:15

Buluta taşınmanın vakti geldi geçiyor

Bulut dünyasının önde gelen şirketlerinden birisi olan Amazon Web Services, şirketlerin buluta geçmesini kolaylaştıracak yeni ürün ve çözümlerini Re:Invent 2015 etkinliğinde duyurdu.
 
Dünyanın dört bir yanından gelen 18 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapan AWS Re:Invent etkinliği  5 – 9 Ekim tarihleri arasında Las Vegas’ta gerçekleştirildi. Bu yıl dördüncü kez düzenlenen etkinlik uygulama geliştiriciler, küçük ve orta ölçekli işletmeler, büyük kurumlar ve özellikle Start-Up şirketlerin büyük ilgisine sahne oldu. Katılımcılar düzenlenen paralel oturumlar, eğitimler ve diğer etkinliklerde ürün ve çözümler hakkında ayrıntılı bilgi alırken, AWS ile iş ortaklığı yapan şirketler fuaye alanında geliştirdikleri çözümleri katılımcılara yakından tanıtma fırsatı buldular. Etkinlikte ayrıca katılımcılar çeşitli çalışmalara ve sınavlara katılarak sertifikasyon alma imkanına da sahip oldular. Bilgi paylaşımına odaklanan etkinlikte on binlerce katılımcı tabiri caizse bir oturumdan diğerine koştular.
Bulut artık yeni normal
Etkinliğin açılışında konuşan AWS Başkan Yardımcısı Andy Jassy, artık bulutun yeni normal haline geldiğini belirtti ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde iş yüklerinin önemli bir kısmının buluta taşınacağını söyledi. Konuşmasında bulut teknolojilerinin insanlara cazip gelmesinin nedenlerine değinen Jassy, konuşmasına şöyle devam etti: “Bulut teknolojilerinin insanlara cazip gelmesinin en önemli nedenlerinden birisi sağladığı özgürlük. AWS’nin sağladığı özellikler sayesinde geliştiriciler herhangi bir altyapı sınırlaması ile karşı karşıya kalmadan uygulama geliştirebiliyorlar. Bir diğer önemli avantaj ise kullanıcıların verilerinden gerçek değeri alabilmeleri. Şirketler AWS hizmetlerini kullanarak verilerini istedikleri gibi analiz ederek gerçek bilgilere ulaşabiliyorlar. Ayrıca artık verileri buluta taşımak eskisinden çok daha kolay”.
Jassy, konuşmasında bulut teknolojilerinin ne derece büyüdüğünü gösterecek çeşitli rakamlar da verdi. Bu rakamlara göre AWS’nin şu anda 1 milyon aktif müşterisi bulunuyor ve 7,3 milyar dolarlık bir iş kapasitesine sahip. AWS’nin sadece veritabanı işinden geliri 1 milyar dolar. Yıllık büyüme oranı ise yüzde 81. Jassy’ye göre AWS’nin hızla büyümesinin en önemli nedenlerinden birisi yeniliğe önem vermesi ve ilk kurulduğu gündeki heyecana hala sahip olması.
 
Etkinlikte yeni ürün ve çözümler de duyuruldu
Her zaman olduğu gibi AWS, bu etkinlikte de yeni hizmet ve ürünlerini arka arkaya duyurdu. İlk duyurulan ise AWS’nin yeni iş zekası hizmeti QuickSight oldu. QuickSight, şirketlerin hızlı bir şekilde verilerini görselleştirebilmelerini sağlıyor ve S3, RedShift, DynamoDB ve Kinesis gibi mevcut hizmetlerle hali hazırda entegre edilmiş durumda. Kinesis Firehose hizmeti ise şirketlerin çeşitli sensörlerden ve diğer bağlı cihazlardan gelen verilerin doğrudan buluta aktarılmasını sağlıyor. IoT cihazlarına yönelik bir diğer yeni hizmet ise AWS IoT. Bu yeni hizmet sayesinde IoT cihazları güvenli bir şekilde bağlanabiliyor ve yönetilebiliyor. Bu cihazlardan gelen tüm veriler Amazon’un veritabanı hizmetlerinde toplanabiliyor. Etkinlikte duyurulan bir diğer ürün ise Snowball oldu. Snowball büyük miktarda verileri buluta taşımakta zorlanan şirketlerin imdadına yetişiyor. 50 Terabayta kadar ölçeklenebilen bu donanım sayesinde şirketler verilerini geleneksel kargo yöntemi ile AWS’ye ulaştırıyor ve verilerini hızla buluta taşıyabiliyorlar. 
 
En önemli gelişme hizmetlerde oldu
 
AWS Re:Invent etkinliğinde Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Yönetici Lowell Anderson ile kısa bir söyleşi yaptık.
  • Etkinlikten biraz bahsedebilir misiniz?
Bizim için Re:Invent çok büyük önem taşıyor. Yeni ürün ve hizmetlerimizi tanıtma fırsatı elde ediyor, geliştiriciler ve müşteriler arasında bilgi paylaşımı yapıyor ve en önemlisi geri bildirimler alıyoruz. Bu sayede var olan hizmet ve çözümlerimizi yeniden şekillendirirken, yeni ürünlerimizi bu geri bildirimlere göre geliştiriyoruz.
  • Amazon Web Services 10 yılı aşkın bir süredir bulut hizmet veriyor. İlk başladığınız günden bu yana neler değişti?
En önemli gelişme bence verilen hizmetlerde oldu. İlk başladığımız güne nazaran çok daha geniş bir ürün ve hizmet portföyüne sahibiz. 50’nin üzerinde bulut hizmetimiz var şu anda. Bu hizmetlerimiz sayesinde tam bir platform oluşturduk. Netflix, Pinterest, Airbnb gibi birçok şirket bu platformu kullanarak ürün ve çözüm geliştirebiliyor. Bir diğer önemli değişiklik ise güvenlik alanında oldu. Artık çok gelişmiş güvenlik özellikleri sunabiliyoruz. Sunumlarda gördüğünüz gibi finansal servislerde ve kamu kurumlarında bulut hizmetleri güvenli bir şekilde kullanılabiliyor. Global genişleme açısından baktığımızda 5 kıtada toplanda 11 kıtada hizmet veriyoruz ve irili ufaklı 1 milyonun üzerinde müşterimiz var. Dünyanın en büyük platformlarından birisi olma yolunda ilerliyoruz. 
  • Şirketlerin buluta bakışı nasıl?
Biraz önce de belirttiğim gibi hizmetlerin farklılaşması ve artması, güvenliğin en üst düzeylere çıkması buluta bakış açısını da değiştirdi. Bizim sağladığımız hizmetlerin kapsamlılığı, iş ortağı ekosistemimiz, yenilikçi ürün ve hizmetlerimiz, gelişmiş destek hizmetleri şirketlerin bulut çözümlerine yönelmesinde etkili oluyor. Ücretlendirme açısından baktığımızda biz sürekli maliyetleri düşürmek için çalışmalar yapıyoruz, maliyetleri düşürdüğümüzde bunu hemen müşterilerimize yansıtıyoruz.
 
Türkiye’den bulut tabanlı inovatif bir çözüm
 
BThaber olarak yakından takip ettiğimiz etkinlikte Türkiye’den de katılımcılara rastladık. İletişim profesyonelleri ile medya mensupları arasındaki ilişkide kullanılan bulut tabanlı inovatif bir çözüm geliştiren  ve bu çözümünü AWS hizmetleri kullanarak geliştiren Faselis ekibine de rastladık. Etkinliğe geçtiğimiz sene de katıldıklarını belirten Faselis İş Geliştirme Yöneticisi Emek Tüzün, AWS’nin sunduğu hizmetlerin neredeyse tamamından yararlandıklarını ve yeni çıkan tüm ürün ve servisleri hızla kullanmaya başladıklarını söyledi. Bu etkinliğin yeni çözümleri tanıma konusunda önemli bir fırsat olduğun belirten Tüzün, önümüzdeki yıl da etkinliğe katılmayı planladıklarını aktardı. AWS’nin Türkiye’deki diğer müşterileri arasında Bitaksi, Arçelik, Digitürk, Pegasus Havayolları ve Peak Games gibi isimler bulunuyor. Küresel müşterileri arasında ise Samsung, Airbnb, Dropbox, Spotify gibi çeşitli şirketler yer alıyor.
 
    
 
ETİKETLER : 1042