Bilişim Dünyası 18 ŞUBAT 2014 / 11:33

Bulutlar kurumsal masaüstünde

VMware, Google ile işbirliği ile Mobil Bulut Çağı’nda kurumlara masaüstlerini Google Chromebooks üzerindeki Windows uygulamalarına, verilere ve masaüstlerine bulut üzerinden güvenli şekilde erişebilecek şekilde yenileme olanağı sunduğunu duyurdu.

Google ve VMware arasındaki işbirliği sayesinde kurumlar VMware’in sektör tarafından genel kabul görmüş Hizmet Olarak Masaüstü (DaaS) platformu aracılığıyla güncel ve daha önceden kullandıkları uygulamalarına bulut üzerinden erişebilecek, Google Chromebooks için daha az bütçe ayırırken daha fazla güvenliğe kavuşacak.
İlk etapta kurumlara yerinde hizmet olarak verilecek olan bu çözümün, VMware ve diğer vCloud Servis Sağlayıcı Ortakları tarafından bulutta ya da hibrit bulutta tamamen yönetilebilir ve aboneliğe bağlı DaaS (Hizmet olarak Masaüstü) hizmeti olarak sunulması bekleniyor. Kullanıcılar kendi Windows uygulamalarına, veri ve masaüstlerine Chromebook’larındaki web tabanlı uygulama kataloğundan VMware’in Blast HTML5 teknolojisini kullanarak erişebilecekler. VMware Horizon DaaS kurumlara ayrıca Sanal Masaüstü Altyapısı (VDI) ve Uzaktan Masaüstü Hizmetleri (RDS) bağlantısı arasında seçim yapma imkanı da veriyor.
Chromebooks ve DaaS: Kurumsal masaüstlerinin yeniden tanımlanmasında fırsat
Gartner’ın son tahminlerine göre, PC satışları bu yıl 2012 yılı rakamlarının yüzde 15 altında olacak. Oysa aynı dönemde ultramobil cihazların satışlarının yüzde 407 oranında artması bekleniyor. Google Chromebook gibi ultramobil cihazlara giderek artan taleplerden yararlanmaya çalışan servis sağlayıcılar, sistem entegratörleri, tedarikçiler ve kanal iş ortakları, Google – VMware işbirliği ile birlikte kurumlara, kurumsal masaüstlerini tekrar tanımlamaya yardımcı olacak uygun çözüme sahip oluyorlar.
Google Enterprise Başkanı Amit Singh, günümüz bilgisayar kullanım alışkanlıklarına göre geliştirilen Google Chromebooks’un geleneksel PC’ler ile karşılaştırıldığında, kurumlara bilgisayar başına 5 bin dolar tasarruf etme olanağı verdiğini vurguladı. Singh, “Chromebooks, kurumların yeni iş yapış şekline kavuşmalarına yardımcı olacak güvenli, kolay ve hesaplı bir çözüm. VMware ile işbirliğimiz sayesinde şirketler artık çalışanlarının daha verimli olmaları için eskiden beri kullandıkları uygulamalara, verilere ve masaüstlerine erişimi sağlayarak bu avantajları sermayeye dönüştürebilecekler” dedi.

VMware Son Kullanıcı Bilişimi Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Sanjay Poonen da VMware’in Son Kullanıcı Bilişimi’nin misyonunun, BT’yi olabildiğince sadeleştirmek; kullanıcıların istedikleri uygulamalara, istedikleri yerde ve istedikleri zamanda erişmelerini sağlayarak hayatın hızına ayak uydurmalarına yardımcı olmak olduğunu söyledi. Poonen, “Google’la işbirliğimizi genişleterek kullanıcılarımıza teknoloji sektörünün en güçlü markalarının arkasında olduğu kurumsal masaüstü ortamlarına ek seçenekler sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. VMware DaaS ve masaüstü sanallaştırma hizmetleri, tavizsiz Mobil Bulut Çağı sözünü tutarak Windows tabanlı uygulamaları ve masaüstlerinin Google Chromebooks üzerinde çalışmasını sağlayacak” diye konuştu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics