Bilişim Dünyası 03 ARALIK 2012 / 12:16

Bulutta gelişen fırsat, kazandıran potansiyel

Bulut bilişimin hizmet olarak yazılım (SaaS) ayağında önemli adım olan BMsmart.com, iç pazarda özellikle KOBİ’ler kanadında yaygınlığını artırırken, bir tarafta da komşu ülkelerde konumlanmak için çalışmalarını hızlandırıyor. BMS Teknoloji Genel Koordinatörü Alper Kılıç, KOBİ’lerin tercihlerini görüp yurtdışındaki eğilimleri takip ederken BMS, bir SaaS modeli ile bulutta yer almak, yazılımları lisansla satın almak yerine, kullandığı ve ihtiyacı olan kadarıyla ödemek isteyenlere yanıt vermeyi hedeflediklerini belirtti. Bu karar, Nisan 2011’de BMsmart.com ile ilgili resmi çalışmaların başlamasını sağlamış. Bu süreçte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Ar-Ge projesi hibe desteği aldıklarını belirten Kılıç, şöyle devam etti.
“Elimizde geliştirilmeyi bekleyen yazılımı, bu destek programı ile hayata geçirdik ve Mayıs 2012’de ürünümüz hazırdı. Bakanlık bu ‘Teknogirişim Sermayesi Desteği’ne büyük önem veriyor. Etkinliklere katılıp, kendimizi ve ürünümüzü tanıtmamız yönünde bakanlığın desteği hiç bitmiyor, tanıtım konusunda da yardımcı oluyor.  Teknogirişimcilerin kurduğu bir derneğimiz var ve bu derneğin aktiviteleri ile büyük bir ekosistem yaratmak istiyoruz.
Bakanlık kanadında devam eden desteğe ek olarak, Kılıç yatırımcılarla görüşmeyi de sürdürdüklerine dikkat çekti. BMsmart projesi, 2012 yılında Etohum’da seçilen 40 girişimden biri ve o dönemde oradaki yatırımcı ağıyla görüşmeler yapılmış. Bakanlık’ın rehberliğine ve kendi yatırımcı arayışlarına vurgu yapan Kılıç, BMsmart.com yapısını ise şöyle anlattı:
“Hedefimiz; şirketin farklı yapılarda ve farklı formatlarda tutulan bilgilerinin merkezileştirilmesi. BMsmart.com’da herkes şirketteki projeleri, bunların ne aşamada olduğunu görebiliyor. Herkesin sistemde bir hesabı oluyor ve yetkilendirme ile erişim sağlanıyor. Proje yönetimi, takım yönetimi, anlık mesajlaşma gibi başlıkların yanında, ‘Yapılacaklar’  listesi var. Bir ekip ve görevi tanımlanıyor, sistem üzerinde bu görevde hangi aşamada olduğu görülüyor, işin bitmesi için saptanan son tarih baz alınarak otomatik hatırlatmalar yapılıyor.” Şirketlerin bu yapıdan yararlanmak için yapması gereken tek şey ana sayfada şirket hesabı formunu doldurup, hesaplarını oluşturmaları, kullanmak istedikleri özelliklere göre tercihlerini belirlemeleri. İnternet tabanlı sistemin, kullanıcıyı da ihtiyacı paralelinde yönlendirdiğini söyleyen Kılıç, KOBİ’lerin yorumlarını ise şöyle anlattı:
“KOBİ’ler bu yapıyı kullandıkça çok beğeniyor ve üstüne, başka yenilikler de istiyorlar. Ama biz birçok özellikten ziyade, yapının sadeliğini korumasından yanayız ve yeni özellik ekleme konusunda hassasız.”
SaaS yapısına uygun olarak BMsmart.com’da güncellemeler otomatik olarak, ücretsiz yapılıyor.  Kılıç, “Sitede SaaS modelini kullananlar, kira gibi aylık bir ödeme yaparken, kendi sunucusuna uygulamayı kurduran şirketlerin ise bir lisans bedeli ödemesi gerekiyor” bilgisini verdi. Alper Kılıç, bir tarafta marka bilinirliğini artırmayı hedeflediklerini, bir tarafta da bu yapıya dil paketi ekleyerek 2013 sonunda yurtdışına bu hizmeti sunmak istediklerini belirtti. Kılıç, şu detayları paylaştı: “İlk aşamamız uygulamayı internet tabanlı projelendirmekti. İkinci fazda ise mobil versiyonlara odaklanıyoruz. Windows 8 de gündemimizde ve uygulamayı buna uygun hale getiriyoruz. Böylece mobil tarayıcılardan uygulamamıza erişilebilecek, iş süreçlerini mobilden takip etmek mümkün olacak.”
ETİKETLER : Sayı:898

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics