Bilişim Dünyası 16 NİSAN 2014 / 13:31

Bulutta tam kontrol

Dell, müşterilerin verimliliği yükseltmesi ve dağınık bulut bazlı ortamdaki faaliyetlerini modernleştirmesine yardımcı olacak yeni ağ çözümlerini tanıttı. Yeni ürünler arasında; raf başına en yüksek yoğunluğa sahip ve -bugün piyasada tek olan- veri büyüklüğüne göre ücretlendirilen 10/40 GbE veri merkezi omurgası anahtarına sahip, enerji tasarruflu Dell Ağ Z9500 de var.

Dell’in; “Yeni Aktif Yapı Kontrol Birimi”, “Endüstri Birliği” ve “Red Hat” gibi endüstri ortakları ile işbirliği yoluyla, sektördeki “Ağ İşlevlerini Sanallaştırma (NFV)” çözümlerini hızlandırma yaklaşımı, müşterilerin veri merkezi altyapılarını dönüştürmesinde ve modernleştirmesinde önemli rol oynuyor.

Dell, trafik düzenlerini, -bulut bazlı servis teklifleri de dâhil- günümüzün doğal iş yükü ihtiyaçlarını değiştirerek, müşterilerinin sanallaştırma ile gelen yeni taleplerini karşılamak üzere, veri merkezi ağ yapılarını yükseltmesine yardımcı oluyor. Dell, standart teknolojilerle eski sistemleri geliştirmeye yardımcı olan ve farklı sağlayıcıları destekleyen mimariler ile yazılım tanımlı ağlara (SDN), bulut bazlı hizmetlere ve NFV’ye kolay geçişi sağlayacak şekilde, gelecekteki değişikliklerden de etkilenmeyecek bir altyapı sunuyor.

Etkin maliyet ölçeklendirme

Dell Network Z9500 yapı anahtarı, L2/L3 yönlendirme ve anahtarlama protokolleri seti ile yüksek yoğunluklu sabit biçim faktörlü veri merkezi anahtarı işlevine sahip. Dell Network Z9500 anahtarı, yüksek performanslı kurumsal veri merkezleri, bulut bilişim ve kurumsal LAN omurgaları için, merkezi veya dağınık omurga mimarileri ile 10/40 GbE veri toplama gerekliliklerini ele almak üzere tasarlandı. Dell Ağ Z9500, Web 2.0, yüksek performanslı hesaplama ve sanallaştırma gibi iş yükleri için de ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Dell’in önceki nesil anahtarlarına kıyasla RU başına üç kat daha fazla yoğunluk ve yarı yarıya gecikme ile 10 TBPS’den daha yüksek bir iş/zaman oranı sunuluyor. 132 40GbE bağlantı kapıları ve 528 10GbE'ye genişletilebilir bağlantı kapıları ile 3RU omurga anahtarı. Küçük ölçekli veri merkezleri için yapıları oluşturmak ve bilişim talebi büyüdükçe yapı kapasitesini artırmak için, sabit biçim faktörlü bir anahtarda; 36, 84 veya 132 bağlantı kapısı SKU için ‘kullandıkça ödemeli’ lisanslamaya sahip ve gelecekteki değişimlere hazır ölçeklenebilirlik sunuluyor. Yüksek performanslı hesaplama ve sanallaştırma talep eden ve daha düz yapıları da içeren iş yükleri için ideal. Aletsiz kurumsal hazır ray montaj kitleri sayesinde, verimli raf kurulumu için daha az zaman ve kaynak ihtiyacı.

Uygulamada verimlilik

OpenStack ve OpenFlow, modern işletmelerin teknik becerilerinin ve altyapı ekonomisinin geliştirilmesini sağlıyor. Ancak ikisi de kurumsal BT tarafından benimsenmek için oldukça karmaşık ve zor yapılar olarak görülüyor. Bu nedenle bulut bazlı hizmetler için ağ işlevlerini iyileştirirken, ağ oluşturma yapılandırmalarını basitleştirmenin de bir yolu. Tak ve çalıştır ağ çözümleri, bulut ve yazılım yöneticileri için idealleştirildi. Bu çözümler, iş yükü ve politika farkındalığı sunmak üzere OpenStack uygulamaları ile birlikte çalışıyor. Ek olarak, güvenlik duvarı, yük dengeleme ve geniş alan ağ optimizasyonu gibi hizmet araçlarının dâhil edilmesine olanak tanıyor. İş yükleri her başladığında, durduğunda veya değiştirildiğinde duruma uyum sağlayarak her uygulama için güvenliği, performansı ve verimliliği artıran, talep üzerine özelleştirilmiş sanal yapılar oluşturuluyor. Esnek, otomatik olarak uyum sağlayan yapı hizmetleri, otomatik yaşam döngüsü faaliyetleri ve yapı genelinde merkezileştirilmiş görünürlük için kendi kendine hizmet ile tasarımda, faaliyetlerde ve uygulama sağlamada olağanüstü bir verimlilik sağlar.

Dell Aktif Yapı Kontrol Birimi, basit tak - çalıştır cihazların tanınmasından ve sağlanmasından otomatikleştirilmiş topoloji ve iletim optimizasyonuna, yapı genelinde programlanabilirliğe ve tek bir operasyonel yaşam döngüsüne kadar, yeni bir ağ vizyonu sunar. Aktif Yapı Kontrol Birimi, Ayrıca OpenStack’e entegrasyonu ile NFV kullanımlarını hızlandırmada kilit bir unsur olmanın yanı sıra, kurumsal kontrol yazılımlarında da temel bir yapı taşı olarak hizmet verir.

 

 
ETİKETLER : dell

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics