Bilişim Dünyası 14 EYLÜL 2015 / 00:43

Bulutun izinde yola devam

Zenium Technology Partners tarafından gerçekleştirilen “Büyüme, Risk ve Bulut Yönetimi Araştırması”, bulut bilişimin 2016 yılında da veri merkezi sektörünü değiştirmeye devam edeceğini ortaya koydu. Buna göre, İngiltere, Almanya ve Türkiye’de gerçekleştirilen araştırmaya katılan her 10 BT profesyonelinden 9’u, yani yüzde 91’i bulut teknolojilerini kullandığını belirtirken, özel bulut çözümleri de yüzde 56 oranla en popüler çözüm. Araştırmaya katılan her 10 BT profesyonelinden 1’i gelecek 12 ay içinde diğer bulut çözümlerini değerlendirmeyi planladıklarını belirtirken, halen herhangi bir bulut çözümü kullanmayanların ise yüzde 45 ile yaklaşık yarısı, buluta geçmeyi planlıyor. Zenium Technology Partners Ülke Müdürü Aslıhan Güreşcier, araştırma sonuçlarını şu sözlerle değerlendirdi:

“Bu veriler, karar vericilerin artık ‘geleneksel olmayan’ yaklaşımları tercih ettiğine dair düşüncemizi destekliyor. Eski veri merkezi modeli artık sürekli gelişen teknoloji ve bunlara uyum sağlayan şirketlerin hızına yetişemiyor. Bu hızlı değişime yanıt vererek, pazardaki talep doğrultusunda evrimleşen sağlam veri merkezi çözümleri sunmaya devam edeceğiz.”

Dışkaynak kullanımı öne çıkıyor

Araştırmaya katılan her 4 Türk yöneticiden 1’i (yüzde 78) kurumsal verinin buluta taşınmasında en önemli sebep olarak devamlı artan veri hacmini gösteriyor. Bu rakam İngiliz yöneticiler arasında ise yüzde 65’e düşüyor. Bu noktada, dışkaynak kullanımı önemini artırıyor. Çünkü araştırmaya göre, her 3 katılımcıdan 1’i (yüzde 33), veri merkezi ihtiyaçları için dışkaynak olarak operatör seçmelerindeki en önemli üç kriterden birinin yeşil enerji hedeflerini tutturmak olduğunu belirtiyor. Halihazırda veri merkezi hizmeti için dışkaynak kullanan profesyoneller için diğer önemli kriterler ise dayanıklılık/çalışma zamanı, istihdam maliyeti ve ölçeklendirme olarak sıralanıyor.

Değişen iş ihtiyaçlarına göre şekillenen veri merkezi hizmeti satın alma sürecinde ‘maliyet’, ise yüzde 62 ile hala önemli bir kriter. Halihazırda veri merkezi ihtiyaçları için dışkaynak kullanan katılımcıların belirttiği diğer önemli unsurlar ise fiziksel güvenlik, bilgi ve deneyim seviyesi, genişleme, dayanıklılık ve tesisin konumu.

 
ETİKETLER : 1038

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics