Bilişim Dünyası 09 HAZİRAN 2014 / 08:05

Bulutun yaygınlaşmasının yolu melez çözümlerden geçiyor

Bulut bilişim konusunda genel - özel tartışmalarına VMware son noktayı koyuyor. VMware, iki modelin birarada kullanılabileceği ve geçişlerin sıkıntısız bir şekilde yapılabileceği esnek çözümler sunuyor.

Sosyal ağlar, mobilite, bulut ve büyük veri gibi faktörler iş ve bilişim dünyasında önemli bir değişim sürecini başlatmış durumdalar. Kullanıcı sayısı hızla artmaya devam eden sosyal ağlar, akıllı telefonlar, taşınabilir bilgisayar ve tabletler doğal olarak iş dünyasının BT’den de beklentisini değiştiriyor. BT’den daha esnek ve iş hayatının sürekli değişen taleplerine çok hızlı bir şekilde cevap verebilmesi bekleniyor. Bu durumun yeni yaklaşımları gündeme getirdiğini belirten VMware Türkiye Ülke Müdürü Murat Mediceler, “Kurum veya şirket yöneticileri sunucu ya da depolama birimi yatırımı yapmadan herhangi bir uygulamayı en kısa sürede kullanıcılarının hizmetine sunmak istiyorlar. Sanallaştırma yapmış ve buna uygun altyapısı bulunan şirketlerde BT yöneticileri, iş birimlerinin bu tür isteklerine çok kısa bir sürede yanıt verebiliyorlar” dedi.
VMware’in sanallaştırma konusunda çok ciddi bir tecrübeye sahip olduğunun altını çizen Murat Mediceler, şunları kaydetti: “Yeni eğilimler Yazılım Tabanlı Veri Merkezi kavramını ortaya çıkartıyor. Yazılımların biraz daha ön plana çıktığı bu kavram ile hem yatırımları daha iyi koruyoruz hem de daha düşük yatırımla daha uzun vadede çözüm sağlayabiliyoruz. Böylece BT ekiplerinin çok daha esnek ve hızlı bir şekilde hareket edebilmesini sağlıyoruz. Bu yapının bir sonraki adımını ise bulut bilişim oluşturuyor.”

Bulut ile gelen yeni modeller
Son yıllarda sürekli gündemde olmasına rağmen bulut bilişim konusunda yöneticilerin hala birtakım tereddütleri mevcut. Bu tereddütlerin başında ise güvenlik geliyor. Dolayısıyla da şirketlerin bir kısmı kendi özel bulutunu (private cloud) oluşturma yolunu tercih edebiliyorlar ama bu sefer de genel bulutun (public cloud), kullandığın kadar öde gibi birtakım avantajlarından yararlanamıyorlar. VMware’in bu konuda melez bulutu önerdiğini kaydeden Murat Mediceler, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Orta yolun bulunduğu ve her iki çözümün de avantajlı kısımlarının ön plana çıktığı bu model ile kritik süreçlerinizi özel bulutta tutabilir, diğer uygulamalarınızı ise genel buluta taşıyabilirsiniz. Burada önemli olan nokta her iki bulut arasındaki geçişlerin kullanıcıya hissettirilmeden ve sorunsuz olarak yapılabilmesidir. Zaten kullanıcılar, verilerinin nerede tutulduğu ile ilgilenmiyor. Onların ilgilendiği noktalar; kaliteli hizmet almak, verilerine her yerden erişebilmek ve verilerin güvenliği. VMware, son dönemlerde bu konuya oldukça fazla yatırım yaptı ve yeni şirketler satın aldı. Her iki bulut çözümünün birlikte kullanılabileceği, düşük maliyetli çözümleri müşterilerine sundu. Kullanıcılar her yerden akıllı telefonları veya tablet bilgisayarları ile şirket uygulamalarına güvenli bir şekilde erişebiliyorlar.”

Konuşulanların pratiğe dönme zamanı geldi
Bu yaklaşımlar doğal olarak VMware’in pazarını da büyütüyor. Geçtiğimiz yıl yüzde 13 gibi bir büyüme gösteren şirket, Türkiye pazarında da gelişmesini sürdürüyor. Türkiye’de de şirketlerin melez bulut planı yapmaya başladıklarını kaydeden Murat Mediceler, “Bazı müşteriler geçmeye de başladı ve ciddi oranlarda bir memnuniyet söz konusu. Artık konuşulanların pratiğe dönüşme zamanı geldi diyebiliriz” şeklinde konuştu.

Yeni yaklaşımlar Türkiye’de de kabul görüyor
VMware için öncelikli ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini belirten Murat Mediceler; VMware Türkiye’deki gelişmeler konusunda ise şu bilgileri verdi:
“VMware Türkiye’ye son bir yıldır önemli yatırımlar yaparak kadro sayısını iki katına çıkardı. Ekibin yarısı teknik elemanlardan oluşuyor. Çok önemli projelere imza atarak, dünya genelindeki pazar paylarını yakın bir pazar payını Türkiye’de de yakalamış durumdayız. Son dönemlerde iş ortaklığı yapısına daha fazla önem vermeye başladık. VMware artık güçlü bir ekosisteme dönüştü.”

12 Haziran’da sektöre önemli mesajlar verilecek

VMware Türkiye tarafından 12 Haziran Perşembe günü Hilton İstanbul Bomonti Otel’de “VMware Forum İstanbul 2014” adı altında bir teknoloji zirvesi düzenleniyor. Teknoloji eğilimleri, yeni teknolojiler, dünyada sanallaştırma konusundaki gelişmeler, VMware’in stratejileri gibi konularda VMware müşterileri ve iş ortakları bilgilendirilecek.
Murat Mediceler, VMware’in yurtdışından da yöneticilerinin katılacağı etkinlikte; sunucu sanallaştırma, ağ sanallaştırma, depolama sanallaştırma gibi alanların yanı sıra Yazılım Tanımlı Veri Merkezleri konusundaki gelişmelerin de anlatılacağını kaydetti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics