Bilişim Dünyası 23 OCAK 2016 / 16:10

Bütçeden alınan pay artsa da yetmez

Eset ve Türk Ekonomi Bankası (TEB), finansal işlemlerin artan oranda internet  ve mobile kaymasıyla birlikte, dijital dünyaki avantajlara ve korunma yöntemlerine dikkat çekmek adına yurt çapında Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları düzenledi. 2015 yılı boyunca İzmir, Antalya, Gaziantep, Samsun, Konya, Bursa, Denizli, Kayseri, Eskişehir ve Adana olmak üzere 10 ilde gerçekleştirilen toplantılar kapsamında toplam 325 kişi ile gerçekleştirilen anket çalışması da kurumsal kullanıcıların dijital güvenliğe ilişkin yaklaşımlarını ortaya koydu.
Ankete katılan şirket temsilcilerinin verdiği bilgilere göre, her üç şirketten birine  yani yaklaşık yüzde 30’una son 12 ay içerisinde kötü amaçlı yazılım bulaşmış. Bu arada, şirketlerin yarısı bir güvenlik politikası belirlerken, yüzde 15’inin ise dijital felaketlere karşı önlem almadığı görülüyor. Kurum temsilcilerinin yüzde 13’ü de güvenlik yazılımı seçerken ‘fiyat odaklı‘ davrandıklarını bildirdi.
Ankete göre, siber güvenlik bilinci, bazı yönleriyle eksik kalsa da, büyük ölçüde oluştu. Buna göre, şirketlerin yüzde 66’sı bilişim güvenliğine bütçe ayırıyor. Ancak Eset Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu’ya göre, virüslerin sistemlere bulaşma riski yine de yüksek. Akkoyunlu’ya göre bunun temel sebebi, Türkiye’de bireysel kullanıcılarda olduğu gibi kurumsal kullanıcılarda da antivirüs yazılımlarının ve işletim sistemlerinin güncel olarak kullanılmaması. Bu da yeni nesil tehditlere karşı savunma sisteminin zayıf olmasına yol açıyor. 
ETİKETLER : 1056 ESET TEB

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics