Bilişim Dünyası 08 OCAK 2017 / 14:35

Bütünleşik Akıllı Şebeke Operasyon Sistemi hayata geçirildi

Trakya bölgesinin elektrik dağıtım şebekesi operatörü TREDAŞ, elektrik kesintilerini minimize ederek müşteri memnuniyetini artırma hedefiyle GE ile işbirliği yaptı. Bu kapsamda GE Enerji Bağlantıları Şebeke Çözümleri işkolu, TREDAŞ’ta teknolojik altyapıyı güçlendirip, operasyon yönetimini tamamen merkezileştirerek, enerji kesintilerini en aza indiren operasyon merkezini hayata geçirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da katıldığı törenle hizmete açılan Operasyon Merkezi, Türkiye’de Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS), Uzaktan Kontrol ve Gözleme Sistemi (SCADA), Dağıtım Yönetim Sistemleri (DMS) ve Kesinti Yönetim Sistemleri’nin (OMS) tamamını entegre biçimde sunan ilk referans proje oldu. GE ile TREDAŞ arasındaki sözleşme Operasyon Merkezi’ne ek olarak, altı yıl boyunca bakım ve destek sağlanmasını ve 32 dağıtım merkezinin yenilenmesini de kapsıyor.
 
Kesintisizlik esastır
GE’nin TREDAŞ’ta kurduğu SCADA ile Dağıtım ve Arıza Yönetimi Sistemi; Çağrı Merkezi, Coğrafi Bilgi Sistemi ve sahadaki mobil uygulamaları Operasyon Merkezi’nde bir araya getirerek 732 adet merkezi uzaktan kontrol ederek enerjilendirebiliyor. Dağıtım trafoları uzaktan izlenip arıza oluştuğu anda tespit edilerek, işgücü yönetim sisteminden otomatik iş emri oluşturuluyor. Bu işlem de en fazla 5 dakikada tamamlanıyor. İzleme sistemi ile birkaç aboneyi etkileyen küçük arızalar haricinde, tüm arızalardan oluştuğu anda haberdar olunuyor ve bunlara hızla müdahale ediliyor.
GE Türkiye’nin TREDAŞ Operasyon Merkezi ile sunduğu stratejik hedefler ise tüketici enerji kesintilerinin azaltılması, gelişmiş optimizasyon ve analiz teknikleri uygulayarak teknik ve teknik olmayan kayıpların azaltılması, verilen enerji ile tüketici talebini karşılamak ve tüketicilere toptan elektrik taahhüdü ve elektrik temini ile ilgili sözleşme yükümlülüklerinin kontrolü amacıyla elektrik dağıtımının kontrol edilmesi, ayrıca arıza halinde elektrik şebekesinin otomatik restorasyonu ile tedarik sürekliliğinin arttırılması olarak sıralanıyor. 
GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, “Yaklaşık 20 bin km2 genişlikteki alana elektrik dağıtımını gerçekleştiren TREDAŞ ile işbirliği yaparak merkezi otomasyon sistemine geçişi sağlamaktan gurur duyuyoruz” derken, TREDAŞ İcra Kurulu Başkanı Hikmet Sezer de TREDAŞ’ın Türkiye’de bu kapsamda bir Operasyon Merkezi kuran tek elektrik dağıtım şebekesi operatörü olduğuna dikkat çekti. Sezer, “Merkez; tüm dağıtım sisteminin otomasyonla yönetilmesi, elektrik kesintilerinin azalması ve müşteri memnuniyetinin artmasını sağlayacak. Bu merkezle enerji kesinti süreleri minimize edilerek, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet, kaliteli enerji sunulacak, birçok sanayi kuruluşu kesintisiz elektrik hizmeti ile daha verimli üretim gerçekleştirebilecek” dedi.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics