Bilişim Dünyası 08 OCAK 2016 / 12:04

Bütünleşik mimari F1 pistlerine hız katıyor

EMC, F1 takımlarından Lotus’un pistlerde başarıya ulaşması için gereken bütünleşik altyapıyı sağladığını duyurdu. EMC bütünleştirilmiş altyapısı sayesinde Lotus F1 Takımı, pistte mini bir mobil veri merkezi olarak tarif edilebilecek bir sistem bulunduruyor.
Başarılı bir Formula 1 aracı 300 km/sa üzeri hızlarda birlikte çalışması gereken 80 bin parçadan ve bileşenden oluşuyor. Veri analizi yapmak, tasarıma yardımcı olmak, üretimi desteklemek, pist performansını izlemek gibi analizler için de hesaplama, depolama ve ağ teknolojisi gerekiyor. EMC’nin bütünleştirilmiş altyapısı ile Lotus F1 Takımı artık bu hedefe ulaştı.
Bütünleşik altyapı ve özel buluta geçiş yapmadan önce, Lotus F1 Takımı tüm altyapıyı içinde barındıran tek bir veri merkezi kullanıyordu. Veri merkezi; istemci-sunucu, çok katmanlı anahtarlamalı bir ağ mimarisi üzerinde kurulmuştu. Altyapı karmaşık ve ölçeklenmesi zor yapısıyla verimli çalışmalar sürdürmek için kullanışlı değildi.  

Yarış boyunca tüm veriler toplanıyor
Lotus F1 Takımının bütünleştirilmiş altyapısına temel olan VCE Vblock Sistemi ile BT altyapısı daha hızlı ve daha güçlü. Fast Suite, EMC VPLEX ve EMC Data Domain ile bir EMC VNX platformu, veri merkezleri arasında birleşik depolama, otomatik katmanlandırma, sürekli kullanılabilirlik ve yinelenen verileri kaldırma sağlıyor.  
EMC bütünleştirilmiş altyapısı ile Lotus F1 Takımı, pistte mini bir mobil veri merkezi olarak tarif edilebilecek sistem bulunduruyor. Yarış boyunca takımın strateji ve performans mühendisleri, aracın genel performansı ve farklı parçaları hakkında milyarlarca veri noktası topluyor, bu verileri analiz ediyor ve çözüm üretiyor. Ardından bu bilgiler pit ekibine iletiliyor ve yarış sırasında gereken değişiklikler anında uygulanıyor.
Lotus F1 Takımı, pist kenarı veri merkezinde yarışı destekleyecek 50 sanal sunucu kullanıyor. Araçtaki 250 sensör sonucuyla, bu pist kenarı veri merkezi yarış boyunca 50 TB'a kadar veri alabiliyor. Lotus F1 Takımı bu verileri, yarış sırasında aracın kazanmasına doğrudan etki edecek ayarlar yapma, lastik aşınmasını takip etme, yakıt tüketimini izleyip ayarlama ve daha birçok işlev için kullanıyor.
 
ETİKETLER : EMC F1 Lotus

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics