Bilişim Dünyası 02 EYLÜL 2013 / 08:06

Bütünleşik yapı, hesabı kolaylaştıracak

1 Ekim’de yazarkasa-POS bütünleştirmesine geçilecek. Bu çalışma, bütünleştirme mantığı ile küreselde ilk olduğu gibi, kayıtdışı ile savaşta önemli bir hamle.

Yazarkasa-POS bütünleşmesinin hayata geçmesine geri sayımda, İnformatik, Haziran ayı sonunda Anel Grup iştiraklerinden AnelEs’i satın aldı. Bu şirketle daha öncesine dayanan bir işbirliğine işaret eden İnformatik İş Geliştirme Müdürü C. Ozan Süner, “2008 yılından beri PC üretim hattımız oradaydı” örneğini ekledi. Birbirini tanıyan şirketlerin sadece PC üretimi değil, daha farklı alanlarda da çeşitli sistem ve ürünler ortaya koyması, yazarkasa-POS bütünleştirme süreci ile pekişmiş. Bu satın alma ile Ümraniye’deki tesislerinde teknolojik olarak en yüksek kapasitede üretimler yapmayı hedeflediklerini belirten Süner, 1 Ekim’e ertelenen yazarkasa-POS bütünleştirmesindeki potansiyeli şöyle değerlendirdi:
“İlk etapta seyyar ödeme kabul eden noktalar geçecek, sonra daha genele yayılacak. Önce mobil EFT POS cihazına sahip olan işletmeler geçecek. Pazarda kesin rakamlar net değil. Her bankanın kendi rakamları var ve bunların toplamından pazar tahmini ortaya çıkıyor. Bazı mobil EFT araçları da aslında işletme içinde, kasanın bulunduğu yerde kullanılıyor. Yani teknik olarak taşınabilir, ama pratikte öyle kullanılmıyor. Bu tip durumlar da net tahmin yapmayı zorlaştırıyor. Ama şöyle diyebiliriz: Pazarda 350 bin adede yakın mobil EFT POS cihazı olduğu öngörülüyor. Bunların ne kadarı geçişten etkilenir, ne kadarı cihazını geri verir sabit cihazla devam etmek ister, bunu bilemeyiz. Ama geçişin 1 Ekim 2013 itibariyle olması gerek. Diğerlerinin geçişi ise kademeli olarak 1 Ocak 2016’ya kadar.”

Vergi kaçağına karşı büyük adımlar
PCI (Payment Card Industry) gibi küresel standartlar, POS cihazlarının uygunluğunu belirliyor. Ama yazarkasa-POS bütünleştirmesi ile Türkiye, küresel bir ilki hayata geçirdiği için, Türkiye’ye özgü bazı güvenlik önlemleri ve çözümler de söz konusu. Geliştirdikleri cihazların Ar-Ge ve tasarımından itibaren bu güvenlik özelliklerine uygun şekillendiğini ifade eden Süner, cihazları çok sayıda teste tabi tuttuklarını hatırlattı. Cihaz üzerinde özelleştirilmiş bir güvenli işletim sistemi var. Süner’in tabiriyle bu, konvansiyonel bir işletim sistemi değil, tamamen ödeme sistemleri için özelleştirilmiş bir sistem. Bunu geliştirerek, farklı güvenlik özellikleri kazandırdıklarını belirten Süner, “Bankacılık uygulamalarının bu cihaz üzerinde çalışması gerekiyor. Bankalar kendi uygulamalarını cihaz üzerinde geliştirebiliyorlar” eklemesini yaptı.
İnformatik, yazarkasa-POS cihazlarında BT dağıtım şirketlerinden Penta’nın yurt çapında yaygın bayi ağını kullanarak şirketlere ulaşmayı hedefliyor. Cihazlarda test üretimi devam ederken, Süner’in de dikkat çektiği gibi güvenlik, işin en önemli bölümü. Cihazda merkeze bağlantı modülü bulunuyor. İlgili tebliğde de her iş günü sonunda yazarkasadan alınması gereken günlük satış raporu, yani Z raporu denilen raporların toplanmasına dikkat çekiliyor. Buna göre, işletme yazarkasasından Z raporunu alıyor, ama o rapor orada kalıyordu. Ama bu geçişle, gerçek zamanlı ve çevrimiçi olarak raporlama söz konusu. Zaten geçişin temel amaçlarından biri de bu, yani kayıtdışına karşı kapsamlı çalışma. Basında daha çok ‘yazarkasa-POS bütünleştirmesi ile küresel bir ilk’ olarak ele alınan çalışmanın, aslında çok daha büyük olduğunu hatırlatan Süner, “Bu başlıkta yeni bir sistem geliyor. Artık 3100 sayılı Ödeme Kaydedici Cihaz Kullanım Mecburiyeti kanununa tabi olan tüm vergi mükelleflerinin kayıtları, satışları günlük olarak kayıt altına alınabilecek. Bu da, vergi kaçağının önlenmesinde büyük etken ve projenin temel amacı aslında bu” detayını paylaştı.

POS cihaz ihracatı neden olmasın?
Yazarkasa-POS bütünleştirmesi için tüm Ar-Ge’yi kendi içinde yapan İnformatik, çevrimiçi raporlama, uzaktan izleme gibi sistemleri de geliştirdi. Testleri devam eden cihazların, küresel bir POS üreticisinin cihazını temel almadığını, Türkiye’ye özgü ürün ortaya koyduklarını söyleyen Süner, bunun ihracatını hedeflediklerini vurguladı ve şu detaylara dikkat çekti:
“Burada bir yazarkasa-POS yapıyor, ama aslında POS yapma bilgisine haiz oluyoruz. POS cihazı dünyanın her yerinde kullanılıyor ve salt POS cihazı tasarlayıp üretebilir, sahaya sürebilir durumdayız. Dolayısıyla işi sadece yazarkasa-POS cihazı olarak görmüyoruz. Bu da temelde bazı esneklikler sağlıyor, bilgi ve tecrübe kendi içimizde birikiyor, son tüketiciye maliyet avantajı olarak yansıyor.”
1 Ekim’de başlanacak yazarkasa-POS uygulamasında eğitim başlığı, servis süreci olarak ele alınıyor. “Son kullanıcının bu cihazı öğrenmesi çok önemli” diyen Süner, servis tarafında Fujitsu ve onun yaygın servis yapılanması ile hareket ettikleri bilgisini verdi.

Ümraniye tesisinde yatırımların sonu yok

AnelEs satın almasının kendileri için önemli olduğunu söyleyen Süner, bu altyapıyı daha da güncelleyerek, orada akıllı telefon ve PC üretme hedefleri olduğunu belirtti. “Üretim ve Ar-Ge tamamen Türkiye’de ve sadece yazarkasa-POS’ta değil, hedeflediğimiz tüm ürünlerde böyle olacak” diyen Süner, yurtdışında gelişmekte olan pazarların potansiyel sunduğuna işaret etti. POS ihracatı yapabilecek durumda olduklarını yineleyen Süner, “Bir POS cihazını, o ülkenin dinamiklerine uygun üretip sunabiliriz” dedi. Süner, projelerini şöyle detaylandırdı:
“Tüm projelerde temel hedefimiz daha teknolojik ürünleri üretmek, katma değerin Türkiye’de kalmasını sağlamak. Fujitsu ile işbirliğimiz kapsamında 2009’dan itibaren masaüstü bilgisayar üretmeye başladık. Bu yıl sunucu ve depolama başlıklarında da üretime girmek istiyoruz. Bu konuda anlaşma, Fujitsu ile Kasım 2012’de imzalandı. 2013 sonu -2014 yılı itibariyle, yine Ümraniye tesisimizde üretime geçeceğiz. Cep telefonu üretiminden savunma sanayisine yönelik çalışmalara ve beyaz eşya sektörüne üretimlerimize kadar, tesisimizde farklı üretimler yapabiliyoruz. Orada yatırım planlarımız hiç bitmiyor. Önceliğimiz tesisi teknolojik olarak daha ileri götürürken, çeşitli katma değerli ürünler için kapasite artırımları yapmak.”
ETİKETLER : Sayı:936

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics