Bilişim Dünyası 05 OCAK 2015 / 09:08

Bütünsellik ağ yapısından başlar

2014 yılında insan kaynağına yaptığı yatırımla sektörde öne çıkan Fortinet, bu stratejiye devam etmekte ve Ar-Ge yapısının avantajlarını değerlendirmekte kararlı.

Ağ güvenliği başlığında çözümleri ile küresel bazda öne çıkan Fortinet, İstanbul’da gerçekleştirdiği 361° Security Forum’da hem güncel riskleri ele aldı hem de yeni ağ güvenliği teknolojileri olan, bulut, büyük veri, mobil ve yazılım tanımlı sistemler (SDN) gibi yeni BT eğilimleri paralelinde sunulan FortiDDoS ve FortiSandBox’u katılımcılarla paylaştı. Saldırıları gerçek zamanlı tespit eden sistemler, sistem günlüğü raporlama gibi çözümler de tanıtıldı. Sunumu sonrası biraraya geldiğimiz Fortinet Doğu EMEA Başkan Yardımcısı Joe Sarno ile Türkiye pazarını ve bölgedeki potansiyelini ele alırken, Fortinet Bölge Satış Direktörü Derya Aksoy ile de 2015 yılı pazar stratejilerini ele alma fırsatı bulduk.

Yönetimsel kolaylık da cabası

Herşeyin ağ yapısı üstünde yükseldiğini, bulut hizmetlerinden BYOD gibi güncel BT eğilimlerine, birçok başlığın burada geliştiğini belirterek sözlerine başlayan Joe Sarno, “Örneğin BYOD kavramını cihazda konumlandırdığınız güvenlik yapıları ile güçlendirmek istersiniz. Ama bu yetmez. Bu nedenle ağ katmanında çalışıyoruz” dedi. Ağ yapısı ve bunun üstünde yükselen bütün üzerinde güvenlik politikaları kurgulamanın gerekliliğine karşılık, bazı durumlarda cihazda ekstra çözümlere bile gerek kalmayabildiğini söyleyen Sarno’ya göre, bu yapı yönetimsel kolaylık anlamını da taşıyor.  Bu nedenle sadece büyük şirketler değil, KOBİ’ler için de son derece uygun bir çözüm. Yönetimsel sadelik ve bütünleşik yapının öne çıktığı bu güvenlik yapısının, mobilite, büyük veri gibi güncel BT eğilimlerine uyumunu sağlamak için araştırma ve sunumlarının aralıksız sürdüğünü ifade eden Sarno, tüm Ar-Ge çalışmalarını kendi içlerinde yürüttüklerini, bunun sektörde, hatta bazı pazarlarda onları farklı kıldığını söylerken, Rusya’yı örnek gösterdi. Rusya gibi bazı ülkelerde kamu sektöründe bu güvenlik yapılarının kullanımı için kaynak kodları talep edilebiliyor. Fortinet’in istenen tüm detayları kamunun ilgili birimleri ile paylaşabilmesinin önemli bir avantaj olduğuna değinen Sarno, “Ayrıca müşterinin geri dönüşleri, olası beklenti veya şikayetleri konusunda uçtan uca bilgiye sahip olmak hız ve güven anlamına geliyor. Başka bir geliştiriciye sorup yanıt için beklemek zorunda değiliz. Teknolojinin sahibi biziz ve bu da güvenlik gibi hızlı aksiyon alınması gereken bir konuda önem taşıyor” eklemesini yaptı.

2014 yılında stratejik bir kararla küresel pazarlama yatırımlarını daha da artıran, bu paralelde İK ekibini de büyüten Fortinet’in, pazardan hızlı büyüdüğünü, sektör şirketlerinin çeyrek dönem pazar payı verilerinin bu görüşü doğrulayan azalmaları ortaya koyduğunu söyleyen Sarno, 2015 yılı beklentilerini şöyle anlattı:

CRM’e destek tele-pazarlama

“Pazarlama stratejimiz devam edecek. Küresel bazda ekonomik hassasiyetler hala yüksek ve bu, BT yatırımlarında etkisini göstermeyi sürdürüyor. Bizim stratejimiz ise net: Pazarda teknoloji çok ve bunu farklı kılan unsur insan etkisi. Daha çok iyi insan istihdam ettiğimiz sürece, hedeflerimize ulaşabileceğimize inanıyoruz. 2014 yılında bu stratejimiz işe yaradı ve rakamlarımızla bunu görebiliyoruz. Ne kadar iyi teknolojiniz olursa olsun, buna katma değeri İK ve bu ekiplerin kendi içinde işbirliği katar. Örneğin satış ekibi ve pazarlama birimi sürekli pazarı dinleyerek Ar-Ge birimi ile verimli bir iletişim kuruyor.”

Teknik destek merkezleri (Technical  Assistance Centers-TAC) Almanya, İngiltere, Çek Cumhuriyeti ve ABD’de yerini alıyor ve bunlara yatırımlar hep devam ediyor. 2015 yılında tele-pazarlama odaklanılacak başlıklardan biri. Farklı dillerde hizmet vermek üzere tele-pazarlama insan kaynağı İngiltere merkezde konumlandırılacak. Bu yatırımın bir yönüyle güçlü bir CRM politikası anlamına da geleceğine işaret eden Sarno, “İş ortaklarımızdan bu yönde bir beklenti vardı ve böylece onlara destek sunmuş olacağız” dedi.

Türkiye pazarında büyümenin ön planda olduğunu vurgulayan Sarno, kamu sektörü ve üniversiteler, telekom şirketleri ve holdingler kadar, KOBİ’lerle de çalışma yaparak olumlu bir müşteri dengesi yarattıklarını söyledi ve ekledi: “Türkiye, bölgede ilk 5 büyük pazardan biri ve pazarda hala büyüme alanı olduğunu görüyoruz.”

Mobil güvenlik farkındalığı berbat

2015 yılında daha ileri çözümlere odaklanmak, web uygulamaları, pazardaki kablosuz güvenlik ihtiyacına seslenen çalışmalar öne çıkacak. Kablosuz güvenlik başlığına ekstra önem verdiklerini, çünkü bireylerin mobil güvenlik farkındalığının ‘berbat’ olduğunu söyleyen Sarno, eleştiri ve önerilerine şöyle devam etti:

“Bu konuda yapılması gereken çok şey var ve ilk adımı okullarda atmak gerek. Evimde FortiGate var ve çocuğumu koruyabileceğim önlemleri biliyorum. Ama akıllı cep telefonu ile diğer çocukların ne gibi risklerle karşı karşıya olduğunu bilemezsiniz. İnsanların farkındalığını yaratmak kolay değil. Okullardan başlamak bu nedenle önemli. Bireylerde durum bu. Kurumlar ise mobil ağ güvenliğinde risklerin daha fazla farkındalar. Gerekli önlemleri almaya çalışıyorlar. Ağ bütününde güvenlik farkındalığı ve beklentisi sadece CIO’da değil, tüm çalışanlarda var. Bu farkındalığı pekiştiren bir unsur da BYOD eğilimi. IoT ve biyometri ise güvenlik politikalarında giderek daha fazla öne çıkıyor.”

İK ekibini daha da büyüteceğiz

Türkiye pazarında iki distribütör ve bunların altında belli seviyelerde derecelendirilmiş iş ortakları ile faaliyet gösterdiklerini, yetkinlikleri ile seçilen bu iş ortaklarının bazılarında belli alanlarda uzmanlığın öne çıktığını söyleyen Fortinet Bölge Satış Direktörü Derya Aksoy, 2015 planlarını paylaştı:

Bütünleşik Tehdit Yönetimi Sistemleri’nde (UTM) öne çıkıyoruz. Sunduğumuz Ürün İadesi İzni (RMA) servisini genişletecek, ürün arızalandığında ürünün Türkiye’deki tesisimizden hızlı teslim edilmesini sağlamaya devam edeceğiz. Ağ güvenliği başlığı birçok unsuru barındırıyor ve bu, segment bazında uzmanlığı öne çıkartıyor. 2014 yılında iş ortaklarımıza yetkinliklerini geliştirmek adına önemli yatırımlar yaptık. Bu alanda her başlıkta eğitimlerimiz sık aralıklarla sürüyor. 2015 yılında eğitim kapsamını daha yoğunlaştıracağız. Onlar sahadalar ve son kullanıcının her türlü ihtiyacını karşılamak üzere en önemli bağlantılarımızlar. Bir hizmet yapısını doğru tanıtabilmek bu yönüyle önemli. 2015’te sadece ‘hizmet odaklı iş ortaklarımız’ da olacak. Yeni eğitim merkezlerimiz hayata geçecek. 2014 yılı Türkiye’de tüm sektör için zordu ve beklentimiz, 2015’te bunun tersine dönmesi. Potansiyel büyük ve Türkiye ekibini, Ankara ve İstanbul olmak üzere büyütmeye devam edeceğiz.”
ETİKETLER : 1003

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics