Bilişim Dünyası 11 HAZİRAN 2014 / 14:23

Büyük veri için kapsamlı destek

Teradata Türkiye tarafından hayata geçirilen “Teradata Büyük Veri Hizmetleri” (TBVH), daha fazla kurum ve kuruluşun büyük verinin getirilerinden yararlanmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Aralarında Türkiye’nin ilk veri bilimcisinin de bulunduğu Teradata uzman danışmanları tarafından sunulan TBVH ile bilgi veren Teradata Profesyonel Hizmetler Direktörü Ali Rıza Kuyucu, “Büyük veri, gerek kamuda gerekse özel sektörde daha iyi hizmetin ve rekabet avantajının kapılarını aralıyor” dedi.

Sayısal kanallar, mobil erişim ve M2M gibi teknolojilerin yaygınlaşmasıyla üretilen veri hacminin, çeşitliliğinin ve üretim hızının da arttığını söyleyen Kuyucu, bu nedenle TBVH’yi hayata geçirme kararı aldıklarını belirtti.

Veri bilimci fark yaratıyor

“Büyük veri teknolojilerinin giderek yaygınlaştığı bu süreçte, kurum ve kuruluşlar, analizlerini birbirinden bağımsız gibi görünen, farklı yapılardaki veri depolarını hızlı ve verimli bir şekilde ilişkilendirebilir ve rekabette fark yaratabilir” diye konuşan, Teradata Türkiye ekibinde bir veri bilimci bulunmasının önemine değinen Kuyucu, “Neredeyse her kaynaktan toplanan bilgileri analiz etme yeteneğine sahip olan bir veri bilimci, büyük veri setlerini analiz ederek, örneğin perakende sektöründeki bir şirketin operasyon kâr marjlarını yüzde 60 oranına kadar artırabiliyor. Benzer oranlar kamu sektörü için de geçerli. Bugün dünyada veri bilimciler, kurumlara, hem uzun vadeli iş planları yapmada hem de pazarlama, satış, müşteri ilişkileri ve diğer kritik alanlarda daha iyi taktik ve stratejik kararlar alabilmelerini sağlayacak büyük veriyi kullanmalarında yardımcı oluyorlar. Biz de müşterilerimize bir veri bilimci ile çalışmanın farkını hissettirmeye gayret ediyoruz” dedi.

Önce ihtiyaçlar belirleniyor

Bu çerçevede hayata geçirilen TBVH ile ihtiyaç belirleme ve önceliklendirme, büyük veriye giriş eğitimi ve pilot uygulama gibi çeşitli aşamalardan oluşan kapsamlı bir hizmetler bütünü sunduklarını söyleyen Kuyucu şunları söyledi:

“İlk aşamada, ihtiyaçların belirlenmesi, önceliklendirilmesi ve katma değerin öngörülmesi konularını kapsayacak şekilde 5 gün boyunca süren bir hizmet sunuyoruz. Bu çalışmamız sırasında şirketlerdeki veri altyapılarını inceleyerek bunları nasıl bir araya getirilebileceği ve elde edilecek katma değer üzerine analiz gerçekleştiriyor ve pilot uygulama için bir plan oluşturuyoruz. İlgili departmanlarla görüşüp kısa sürede uygulanabilecek bir senaryo üzerine karar verdikten sonra, bilgiyi değere çevirmek amacıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Pilot uygulamanın planlama aşamasında, kurum ve kuruluş çalışanlara yönelik büyük veri teknolojileri hakkında genel bilgilendirme sunumları yapıyoruz. Bu sunumlarla büyük veriyle çalışmak ve NoSQL teknolojileri gibi konularda organizasyonlarda farkındalık oluşturulması amaçlanıyor.”

Pilot uygulama ile yapı görülüyor

TBVH’nin son aşamasında pilot uygulama hizmetinin bulunduğunu kaydeden Kuyucu, “Bu süreç 1 aylık bir dönemi kapsıyor. Bu aşamada, önceden kararlaştırılan senaryo ile ilgili hazırlanan veri setinin üzerinde Hadoop ve Teradata Discovery Platformu olan Aster ile yapılacak çalışma sonucunda çıkan sonuçlar bir rapor olarak paylaşılıyor. Ek olarak, çalışma sırasında kullanılan analiz yöntemleri ve Aster hakkındaki bilgiler de ilgili departmanlara eğitim niteliğinde sunum olarak aktarılıyor. Pilot uygulamanın gerçek bir projeye dönüşmesi durumunda ise, projenin hayata geçirileceği kurum ya da kuruluş, “Real Time Event Processing” veya raporlama gibi diğer sistemlerle bütünleştirme konusunda da ayrıca bilgilendiriliyor” dedi.

 
ETİKETLER : Teradata

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN