Bilişim Dünyası 13 OCAK 2016 / 14:09

Büyük veri laboratuvarının analitik ortağı SAS

Sabancı Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) birlikte kurduğu, Akbank’ın stratejik ortaklığı ile yer aldığı Türkiye’nin ilk ve tek Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuvarı’na bir destek de SAS’tan geldi. Bünyesindeki çalışmalardan elde edilecek model ve bulgularla, ilgili grupların, sektör analistlerinin ve yöneticilerinin yeni iş modelleri geliştirmelerine yönelik demo ve prototipler oluşturma potansiyeline de sahip olacak laboratuvara sponsor olan SAS, küresel uzmanlığını tüm süreçlerde paylaşacak.
Laboratuvarda, MIT Media Lab Human Dynamics Group öğretim üyeleri ve araştırmacıları ile birlikte çalışarak araştırmalar yürütülecek. Human Dynamics Group, insanların günlük hayattaki ve sosyal ortamlardaki davranışlarını farklı kaynaklardan toplanabilen ‘Büyük Veri’nin analizi ile açıklamaya çalışıyor, bu davranışları tahmin etmeye yönelik matematiksel modeller ve teknikler geliştirmeyle ilgileniyor. Çalışmaların, endüstrinin ve iş dünyasının ihtiyaçları ile paralel olarak yürütülmesi hedefleniyor.
SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli, bu projenin kendileri için kritik iki önemine işaret etti. Birincisi, çıkaracağı işlerin kalitesine ve katkısına çok inanılan bu laboratuvarın endüstrinin ve iş dünyasının ihtiyaçlarını adresleyecek çalışmalar yapacak olması. İkincisi ise iş dünyasında önemi giderek artan veri ve analitiğin üniversitelerde ele alınması, öğrencilerin iş dünyasına atılmadan bu vizyonu elde etmeleri SAS’ın tüm dünyada desteklediği bir girişim. Erdemli, iki alanda da birlikte çok iyi işler çıkaracaklarına yönelik inancını dile getirdi.