Bilişim Dünyası 23 OCAK 2016 / 16:17

Büyük veri laboratuvarının analitik ortağı SAS

Sabancı Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) birlikte kurduğu, Akbank’ın stratejik ortaklığı ile yer aldığı Türkiye’nin ilk ve tek Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuvarı’na bir destek de SAS’tan geldi. Bünyesindeki çalışmalardan elde edilecek model ve bulgularla, ilgili grupların, sektör analistlerinin ve yöneticilerinin yeni iş modelleri geliştirmelerine yönelik demo ve prototipler oluşturma potansiyeline de sahip olacak laboratuvara sponsor olan SAS, küresel uzmanlığını tüm süreçlerde paylaşacak.
Laboratuvarda, MIT Media Lab Human Dynamics Group öğretim üyeleri ve araştırmacıları ile birlikte çalışarak araştırmalar yürütülecek. Human Dynamics Group; bireylerin günlük hayattaki ve sosyal ortamlardaki davranışlarını, farklı kaynaklardan toplanan büyük verinin analizi ile açıklamaya çalışıyor, bu davranışları tahmini için matematiksel modeller ve teknikler geliştirmeye odaklanıyor.
SAS Türkiye Genel Müdürü Hakan Erdemli, bu projenin kendileri için kritik iki önemine işaret etti. Birincisi, çıkaracağı işlerin katkısına inanılan bu laboratuvarın endüstrinin ve iş dünyasının ihtiyaçlarını adresleyecek çalışmalar yapacak olması. İkincisi ise iş dünyasında önemi giderek artan veri ve analitiğin üniversitelerde ele alınması, öğrencilerin iş dünyasına atılmadan bu vizyonu elde etmeleri SAS’ın tüm dünyada desteklediği bir girişim.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN