Bilişim Dünyası 06 AĞUSTOS 2016 / 14:23

Büyük veri projeleri ‘başarısız’ olmak zorunda değil

EMC Corporation ve IDC Türkiye, işletmelerin dijital dönüşüm ve büyük veri projelerinde ne gibi zorluklarla karşılaştıklarını, bunlara karşı ne gibi önlemler almaları gerektiğini açıkladı. IDC Türkiye’nin açıkladığı bilgilere göre, Türkiye’deki CIO’ların öncelikleri arasında üç temel başlık öne çıkıyor: Var olan hedeflere ilerleyişin devamı, analitik çözümlere daha güçlü uyum, mobil iş zekası çözümlerine geçebilmek. IDC Türkiye’nin verilerine göre, CIO’ların yüzde 55’i dijital dönüşüm konusunda projelerini sürdürüyor. Yüzde 82’si ise dijital dönüşümde CEO’ların desteğinin önemine vurgu yapıyor. CIO’ların yatırım önceliklerinde ise analiz, kurumsal mobilite ve gelişmiş teknoloji ilk üç sırada. Bunları sosyal iş ve büyük veri izliyor.
IDC Türkiye Ülke Müdürü Nevin Çizmecioğlu, dijital dönüşümün önündeki en önemli engelleri şu şekilde sıralıyor: Bütçelerin dondurulması ve yükselen kur nedeniyle düşen satın alma gücü, inovatif yeterlilik ve tamamlayıcı ekosistemin eksikliği, BT ihtiyacı ve tedariki arasındaki dengesizlik ve son olarak, projelerin uygulanmasında karşılaşılan zorluklar
EMC Danışmanlık Hizmetleri EMEA Büyük Veri ve Hızlı Veri CTO’su Mark Sear ise modern iş zekası ve analitik çözümlerinin çok daha karmaşık olduğuna işaret ederek, şu bilgileri paylaştı:
“Günümüzdeki projelerde çok boyutlu analitik ve pazar, ürün ile müşteriden gelen birçok farklı veri kullanılıyor. Birbirine hiç benzemeyen, gerçek zamanlı ve öngörü odaklı veri çeşitleri büyük veri işinin de temeli. Yapılan anketlere göre, klasik BT projelerinin başarısızlığa uğrama oranı yüzde 25 iken, büyük veri projelerinin yüzde 44’ü hayata geçmeden iptal ediliyor. İşletmelerin yaptığı önemli hataların başında çok büyük bir ölçekte, çok kısa sürede değişebilecekleri algısı var. Oysa şirketlerin bir büyük veri stratejisi yerine, büyük veriyi güçlendirecek iş stratejisine ihtiyaçları var. İşletmeler bir büyük veri projesiyle tüm her şeyi aynı anda elde etmeye çalışmak yerine, işindeki hedefe ulaşmaya odaklanmalı. İşletmelerde BT birimleri ile iş hedeflerini gerçekleştirmekle yükümlü kişilerin de daha fazla işbirliği yapması gerek. Büyük veri projelerinin başarılı olmasının temelinde bu yatıyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics