Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2014 / 14:33

Büyük veri sektöre yön verecek

Öncelikle son 20 yılda teknoloji ve teknoloji ile birlikte toplumun çok hızlı bir dönüşüm ve değişim içinde olduğunu söyleyebilirim. Bundan 20 sene önceki teknoloji ile günümüzdeki teknoloji arasındaki fark hayal edilemeyecek boyutlara ulaştı.

Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Ali Kançal

Dünyamız, gelişen teknoloji ile birlikte insanların, kurumların ve hatta araçların "hiper bağlı" olduğu bir yapıya doğru gidiyor. Hiper bağlı dünya dediğimde; ticaretin, insanın, bilimin ve ekonomik gelişimin modern iletişim gücüyle birbirleriyle sürekli ilişki ve iletişim içinde olmalarını kastediyorum. Bu ilişki her yerde, her zaman hayata geçiyor ve sınırı yok. Bu hiper bağlantılı dünya, 21. yüzyılın web şekilli, bulut bazlı, yüksek süratli, veri yoğun, birbirine bağlı mobil özellikli ekonomi ve toplumunu temsil ediyor. Artık, hiper ilişki hepimiz için doğal hale gelmeye başlıyor. Teknoloji, yaşamlarımızı kolaylaştırmak için gittikçe daha fazla içimize giriyor. Bu baş döndürücü gelişim kimseyi fütürist karamsar filmlerdeki gibi bir sonuca ulaştırmasın. Toplum olarak ulaştığımız her seviyenin "insan odaklı" olması gerektiği muhakkak. Teknoloji, toplumun daha refah yaşayacağı, kurumların daha verimli çalışabileceği şekilde bize yani insana hizmet etmeli.

 

TÜBİSAD verilerine göre, Türkiye bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü, 2013 yılında yüzde 11,3 büyüme göstererek 61,6 milyar TL'ye ulaştı. Sektörün ihracatı ise 1,3 milyar TL oldu. Her ne kadar zor bir yıl olsa da büyümenin 2014 yılında da süreceğine inanıyorum. Büyük veri ve Bulut Bilişim sektöre yön vermeye devam edecek. Gelecekte bulut bilişimin veri merkezlerini şekillendirmeye devam edeceğini öngörüyorum. Bilişim sektörünün gelişmesine paralel olarak veri merkezleri de değişmeye devam edecektir.

20 yılı aşkın bir süredir sürdürdüğünüz yayıncılık faaliyetleri, etkinlik ve yayınlarla sektöre önemli katkılar yaptığınıza inanıyorum. Türkiye bilişim sektörünün ilk 500 şirketinin belirlendiği Bilişim 500, sektör için önemli bir referans özelliği de taşıyor.  Uzun yıllar bu katkıları sürdürmeye devam etmenizi diliyorum.

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics