Bilişim Dünyası 06 MART 2014 / 17:44

Büyük veri sigorta sektöründe

Sigorta dünyasının liderleri SAP Sigortacılık Günü’nde buluştu, sigorta sektörüne dinamizm, hız, verimlilik ve kârlılık katacak yenilikçi çözümler ilgi odağı oldu.Türkiye’de sigorta sektörünü inovatif teknolojilerle buluşturarak geleceğe taşımayı hedefleyen SAP, sigortacılık sektörü toplantılarına bir yenisini ekledi. Türkiye’de düzenlediği en büyük sigortacılık toplantısı SAP Sigortacılık Günü’nü 6 Mart’ta Ceylan Intercontinental Hotel’de gerçekleştirdi.  SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, SAP Sigortacılık Günü’nün açılış konuşmasında “Teknoloji ve digital platformu etkin kullanan firmalar, rekabet avantajı kazanıyor. İnovasyon ile dönüşümün, sigortacılık sektöründe başarı için etkin bir iş modeli olarak benimsenmesi gerektiğine inanıyoruz."dedi.  

 

“Daha İleriye” temalı etkinlikte SAP Global Sigorta Direktörü Robert Cummings ve SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin yaptı. Boston Consulting Group Global Sigorta IT Operasyonları Başkanı Dr. Stephan Heydorn’ın dijital sigortacılık üzerine yaptığı konuşmanın ardından, SAP’nin gerçek zamanlı bellek içi platformda hayata geçirdiği “Suite on HANA” teknolojisini Türkiye’de ilk kez kullanan Eureko Sigorta Projesi tanıtıldı. Sigortacılıkta finansal dönüşümün kodlarını veren ‘Eureko Sigorta Finansal Dönüşüm Projesi’ lansmanı, SAP’nin dijital vizyonuyla toplantıya katılan sigorta liderlerine ilham verdi.

Büyük veri ve raporlamaya mobil erişim verimi artırıyor

Eureko Sigorta Mali İşler ve Risk Yönetimi Grup Direktörü Semra Ensari şunları ifade etti: “Sistem üzerinden her türlü dağıtım kanalına ve segmente ait gelir ve gideri görebiliyoruz. Verilere gerçek zamanlı ulaşabildiğimiz için analize daha çok zaman ayırabiliyoruz ve müşterilerimiz için daha kısa zamanda daha doğru fiyatlama yapabiliyoruz. Ayrıca ay kapama süremiz de 9 günden 6 güne iniyor. Raporlamalara mobil cihazlardan erişilebilmesi de operasyonel kolaylık sağlıyor. Dolayısıyla bu proje sayesinde operasyonel verimlilikte ve müşteri memnuniyetinde artış sağlamayı hedefliyoruz.”

Sigortacılıkta sayısal dönüşüm ilgi görüyor 
SAP Sigortacılık Günü’nde sektör profesyonelleri, sigorta müşterilerinin değişen yaşam tarzları ve tercihlerinin pazarı nasıl etkilediğini, Türkiye’den ve dünyadan örneklerle masaya yatırdı. Değişen beklentiler ve ihtiyaçlar sigorta şirketlerinde de değişimi kaçınılmaz kılarken, SAP, bilgiyi elde ettiği anda tüketen yeni nesil müşteri profiline hitap eden çözümlerini lanse etmeyi sürdürdü. Geleneksel sigorta mecralarını dönüştürerek, sosyal medya, bulut bilişim ve mobiliteyi sektörle buluşturan dijital sigortacılık sayesinde sigorta şirketleri, poliçe sahiplerinin beklentilerini tam olarak karşılayabiliyor. SAP’nin uzmanlığı ile şirketler, müşterilerine hiç olmadığı kadar yakın olabiliyor ve yol haritalarını teknoloji ile şekillendirerek değişen müşteri beklentilerini ve ihtiyaçlarını fırsata çeviriyor.

Dünyada 50’yi aşkın sigorta şirketinde toplam 500 milyon doları aşkın hasar dosyası SAP Hasar Yönetimi çözümüyle yönetiliyor. SAP tahsilat ve ödemeler çözümü her ay 450 milyonu aşkın kişinin ödeme ve tahsilat işlemlerini gerçekleştiriyor. Avrupa’daki sigortacılara ait varlıkların üçte ikisiyse SAP finansal varlık yönetimi çözümüyle toplamda 1,5 trilyon Euro’luk bir hacmin yönetilmesine imkan tanıyor.

Geleceğin sigorta müşterisini ve pazarını ne belirleyecek
Sigortacılıkta finansal kârlılık analiz modeli, yeni nesil insan kaynakları uygulamaları, sigorta risklerinin analizinde veri madenciliği, veri ambarlarını yönetmek ve büyük veri işlemenin sağladığı verimlilik artışı gibi sektörün gündemindeki önemli başlıklar paralel oturumlarda tartışıldı. SAP Sigortacılık Günü, gün sonu paneliyle noktalandı. Panelde fikir alış verişi yapan global ve yerel liderler arasında SAP Global Sigorta Sektörü Strateji Direktörü Anton Tomic, Boston Consulting Group’tan Dr. Stephan Heydorn, Alliance CEO’su Solmaz Altın, Eureko Sigorta CFO’su Wieger Wagenaar ve SAB Sigorta Acenteleri Dernek Başkanı Doğan Şen vardı. Panelde “Geleceğin sigorta müşterisini ve pazarını ne belirleyecek?” sorusuna yanıt arayan sektör liderleri, dijital sigortacılık alanında SAP’nin sektöre sunduğu inovasyonları da konuştu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics