Bilişim Dünyası 27 MART 2015 / 13:38

Büyük veri yönetiminde kolaylık

EMC Corporation, bünyesindeki diğer markalarla işbirliği içinde oluşturduğu Federasyon Kurumsal Veri Gölü’nü duyurdu. Tamamen özel olarak tasarlanan çözüm, işletmelerin Büyük Veri’nin yeni yapısından yararlanmaları ve bu sayede de yeni anlayışlar ile eskiyi kökten değiştiren farklılıklar yaratmalarının önünü açmak için EMC Bilgi Altyapısı, Pivotal ve VMware’in veri depolama ve Büyük Veri teknolojilerini içeriyor.

Yedi günde sisteme kurulumu gerçekleştirilebilen Kurumsal Veri Gölü, oldukça karmaşık bir sürecibasitleştiriyor. Kurumsal Veri Gölü, işletmelerin Büyük Veri analitiğini kullanarak daha etkili, bilgiye dayalı kararlar almaya başlamalarına yardımcı olacak hız, self-servis ve ölçeklenirlik özellikleri ile tasarlandı. Yeni Kurumsal Veri Gölü yine EMC ve iştirakleri tarafından tasarlanan Kurumsal Karma Bulut Çözümü’ne yakınsanmış bir çözüm olarak katılıyor. Kurumsal Karma Bulut Çözümü, altyapıyı yeniden tanımlayarak BT kuruluşlarının ve departmanlarının Karma Bulut ile Veri Gölü sayesinde kurulumların hızını ve çevikliğini en üst düzeye getiriyor.

Üç temel işlev kendini gösteriyor

Kurumsal Veri Gölleri geleneksel veri ambarlarının önemli açıklarını kapattıkları için her geçen gün kurumlar için daha öncelikli bir çözüm oluyor. Bir Veri Gölü birçok farklı kaynaktan alınan yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri içeriyor ve analizler de geleceği öngörebilen modeller oluşturmaya odaklanıyor. Yüksek düzeyde etkin ve verimli bir Kurumsal Veri Gölü aşağıdaki üç kritik işlevi sunuyor:

• Veri depolama: Her tür analiz için farklı birçok kaynaktan gelen yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verileri depoluyor, kapasiteyi ve performansı en uyumlu şekilde ihtiyaca göre harmanlıyor.

• Analiz: Hadoop tabanlı, Bellek içi No-SQL ve Genişletilebilir Ölçekli MPP de dahil tüm analiz türleri için modern veri yönetimi ve analitik araçları sunuyor.

• Ortaya Çıkma & Harekete Geçme: Sonuçlarda gerçek zamanlı değişiklikler elde etmek ve kritik kararları etkilemek için kullanıcılara ve uygulamalara gereken verileri sağlıyor.

Verimli bir işbirliği

Federasyon Kurumsal Veri Gölü Çözümü bir Kurumsal Veri Gölünün sisteme yerleştirilmesi ve kurulumunu kolay hale getiriyor. EMC’nin iştiraklerinden EMC Bilgi Altyapısı, Pivotal ve VMware’in ana ürünleri, Federasyon Kurumsal Veri Gölü’nün fonksiyonelliğini sunuyor ve veri depolama, analiz, ortaya çıkma ve harekete geçme gibi kritik önem taşıyan fonksiyonel ihtiyaçları karşılıyor.

Federasyon Kurumsal Veri Gölü hızlı ve otomatik olarak konfigürasyonu yapılabilen, BT kuruluşları ve departmanlarının işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak sağlayan tamamen özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş bir çözüm. Çözümün analitik katmanı Vblocks üzerinde çalışan VMware ile tamamen sanallaştırılmış durumda. Aynı zamanda bu katmanda önceden tanımlanmış analitik kullanım şekilleri ve otomatik konfigürasyon özellikleri de yer alıyor. EMC Isilon, Veri Gölü Depolama Zemini’ni oluşturuyor ve ideal kapasite- performans dengesini sunuyor.

Analitik katmanını; Hadoop motoru üzerinde çalışan dünyanın öncü SQL’i HAWQ’ına sahip PivotalHD’yi içeren Pivotal Büyük Veri Yazılım Paketi oluşturuyor. Pivotal Büyük Veri Yazılım Paketi, Hadoop içinde depolanan veriler üzerinde SAS, Tableau gibi en büyük analitik platformları ile kusursuz entegrasyon ve birlikte çalışabilirliği mümkün kılan kurumsal sınıf SQL sunuyor. EMC ayrıca müşterilerine Hadoop dağılımı konusunda Cloudera ve Hortonworks’ün yanında gelecekte gerçekleşebilecek Açık Veri Platformu tabanlı Hadoop dağılımı seçeneklerini sunmak için iki ek Kurumsal Veri Gölü sunuyor.

Sınırlı sayıda Federasyon Kurumsal Veri Gölü çözümü Nisan 2015’ten itibaren satışa sunulacak. Belirli ülkelerde genel olarak satışı da bu dönemde yapılacak.

 

 
ETİKETLER : EMC VMware

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics