Bilişim Dünyası 18 EYLÜL 2015 / 14:11

Büyük verinin ilacı ‘doğru’ bulut kurgusu

Giderek daha fazla şirket, bulut bilişimden faydalanarak sürekli büyüyen verilerinin asıl değerini kullanma imkanı buluyor. Amazon Web Services (AWS) de büyük verinin tüm potansiyeline erişim için bulut hizmetlerini en doğru biçimde kullanmanın bazı pratik ipuçlarını sunuyor. Bu ipuçlarının ihtiyaç ve ölçeğe uygun kullanımı, verimliliği artırmayı sağlıyor. Bulut bilgi işlem ile şirketler, yüzlerce veya binlerce sunucuyu saatler içinde hazır hale getirebiliyor. Bu da hız, kolaylık ve maliyet avantajı demek. İşte AWS’ten şirketler için öncelikler:


Verilerinizi geliştirin: Doğru ve tutarlı veriler elde etmek için bu verileri zenginleştirmek önemli. Bu da temizlik, doğrulama, normalleştirme, sonuç çıkarma ve birleştirme süreçlerini içeriyor. Büyük veri analizi işlerini küçük görevlere bölmek ise hızlı bir şekilde verilerin derlenmesini, veri kalitesi ve güvenilirliğin sağlanmasını mümkün kılıyor.

Veri kaynağınızı buluta yönlendirin: Bulutta depolama ölçeklendirilebilir, dayanıklı, güvenilir ve kullanılabilir olduğu gibi, en uygun maliyeti de sunuyor. Bulut depolamanın diğer faydaları ise verileri dönemsel yığınlar halinde taşımak yerine bir buluta yönlendirmek, analiz için bilgi işlem kaynağına yakınlaştırmak ve gecikmeyi azaltmak. Verilere her yerden ve her zaman erişim sağlayabilen yapılar, iş ortakları ve diğer paydaşlarla paylaşımı da kolaylaştırıyor.

Esnek bir süper bilgisayar kullanarak verileri paralel analiz edin:  Açık kaynaklı Hadoop platformu ve araç ekosistemi, büyüyen veri hacimlerini düzenlemek için yatay biçimde ölçeklendirilebilir. Bu yapı, aynı ortamdaki yapılandırılmamış ve yapılandırılmış verileri işleyebildiğinden sorunları çözmeye yardımcı olabilir.

İki katmanlı işleme modeliyle toplu verilere gerçek zamanlı erişim sağlayın: Büyük ölçekli veri analitiklerini kolay yapmak için verileri iki katmanda optimum hale getirin. Öncelikle büyük veri setlerini paralel olarak analiz etmek için bir ‘yığın katmanı’ kullanın ve ardından toplanan verileri ‘sorgu’ katmanı, yani NoSQL veri deposunda depolayın
ETİKETLER : 1039

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics