Bilişim Dünyası 08 HAZİRAN 2015 / 07:04

Büyük veriye küçük adımlarla başlamak gerek

Teradata’nın Veri Bilimi Takımı Direktörü Dr. Frank Säuberlich, Smartcon Big Data Big Ideas Konferansı’nda büyük veriye duyulan korkunun yersiz olduğunu söyledi.

Bugünün ve geleceğin en büyük iş trendlerinden biri olan “büyük veri” yatırımlarının yön bulduğu smartcon Big Data Big Ideas etkinliği, bu alanda dünyanın önde gelen fikir liderlerini, stratejistleri ve veri bilimcilerini Türk iş dünyası ile 26-27 Mayıs 2015 tarihleri arasında İstanbul Zorlu Center PSM’de buluşturdu. Platin sponsorluğunu Teradata Türkiye’nin üstlendiği etkinlik, dünyadaki 10 veri bilimciden biri olan Teradata’nın Veri Bilimi Takımı Direktörü Dr. Frank Säuberlich’i ağırladı.

Günümüzde şirketlerin adeta veriye boğulduğunu; çok çeşitli kaynaklardan farklı formatlarda yapısal ve yapısal olmayan hatta etkileşimli verilerin geldiğini ifade eden Dr. Säuberlich, bununla nasıl başa çıkılacağını öğrenenlerin önemli bir stratejik rekabet avantajı elde edeceğini hatırlattı. 90’lı yılların başında internetin gelişimiyle internet ekonomisinin başladığını bugün ise veri ekonomisi dönemini yaşadığımızı söyleyen Dr. Säuberlich, veriyi merkeze alan şirketlerin kazançlı olacağını vurguladı.

Konuşmasında telekom, üretim ve finans sektörlerinden örnekler vererek yeni nesil analitik yöntemleriyle büyük veri analiz yöntemlerini paylaşan Dr. Säuberlich, şirketlere şu mesajı verdi:

‘Büyük veriden değer elde etmek için milyonlarca dolar yatırım yapmaya, verinin birikmesini beklemeye gerek yok. Şirketinizdeki somut bir iş problemini çözmek, başlangıç adımınızı atmak için yeterlidir. Dolayısıyla aylar hatta yıl boyunca süren analitikler yerine birkaç hafta veya ayda etkili sonuçlar alacağınız parçadan bütüne gitme yaklaşımı ile hareket edin.’

Akıllı dünya, akıllı veriler üzerinde dönüyor

Smartcon Big Data, Big Ideas etkinliğinin Platin Sponsoru olan Teradata Türkiye'nin Ülke Müdürü Gamze Aydın ise; dünyada hızlı bir dijital dönüşümün yaşandığının altını çizerek her şeyin akıllı hale geldiği bir dünyanın arkasında akıllıca kullanılan veri olduğuna dikkat çekti. Aydın, bugün ve gelecekte şirketlerin en büyük rekabet avantajının büyük veri vizyonları olduğunu belirtirken, müşteri odaklı çalışan bütün şirketlerin ve devlet kurumlarının tercih edilebilir hale gelmek için ellerindeki verileri analiz ederek yeni iş modelleri ve hizmetleri geliştirmek zorunda olduğunun altını çizdi.

 
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics