Bilişim Dünyası 05 MART 2017 / 15:31

Büyüme 2016 da hız kesmedi

Logo Yazılım’ın FAVÖK’ü (Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr), yüzde 60 artış göstererek 86 milyon TL oldu. Net kârını yüzde 14’lük artışla 45 milyon TL’ye çıkartan Logo, geçtiğimiz yıl satın aldığı Romanya’da yerleşik Total Soft şirketi hariç, yüzde 27 gelir büyümesi gerçekleştirdi. Ar-Ge yatırımlarının toplam gelirlere oranı ise yüzde 35 oldu. 2016’da hedeflerini iki kez yukarı yönde revize ettiklerini, buna rağmen yılı  hedefler doğrultusunda tamamladıklarını belirten Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı M. Buğra Koyuncu, sonuçları şu sözlerle değerlendirdi:
“Gelirlerimiz son 5 yılda 6 katına çıktı ve kârlılığımız daha fazla arttı. 800’den fazla iş ortağımız ve 5 bin kişinin üzerindeki ekosistemimizle KOBİ’lere dokunabilmek, en önemli gücümüz. Kullanıcı deneyimini en üst düzeye çıkaran 3 Serisi ürünlerimizi pazara sunduk. Yine geçen yıl lansmanı yapılan, hibrit altyapı üzerinde çalışan yeni nesil ürünlerimiz de kullanıma sunuldu. Satın alınan yeni ürünlerin geliştirilmesi ve Logo ekosistemine entegre edilmesi için Ar-Ge yatırımlarını hızla hayata geçirdik. 2015’te satın alıp 2016’da olgunlaştırdığımız CRM, iş akışı, tedarik zinciri yönetimi gibi tamamlayıcı ürünlerimizin yoğun talep göreceğine inanıyoruz. 2016’da yeni bir ortaklığa imza atarak, ticari bilgi platformu FIGO’yu kurduk. Amacımız, şirketlerin risk değerlendirmesi, sigorta, finansman ve tahsilat gibi ticari faaliyetlerini kolaylaştırmayı öngören katma değerli hizmetlere erişimini sağlamak. Romanya’nın kurumsal uygulama yazılımları firması Total Soft’u bünyemize katarak bu pazarda önemli fırsatlar yakaladık. Gelirlerinin yaklaşık yüzde 25’ini diğer Avrupa ülkelerine ihraç eden Total Soft, Logo için Avrupa’ya açılan bir kapı. GSF Software Labs LLC ile ortaklık ile Hindistan'da faaliyet gösterecek bir yazılım firmasının kurulması çalışmalarını tamamladı. Kasım ayında nitelikli kurumsal yatırımcılara yapılan hisse satışıyla, halka açıklık oranımız yüzde 25’ten yüzde 61’e yükseldi. Hisselerin yüzde 85’ten fazlasını yabancı yatırımcılar satın aldı.” 
Öte yandan, Logo Yazılım geleneksel iş ortakları toplantısını, Türkiye genelindeki 800’e yakın bilişim profesyoneli ve yurtdışındaki paydaşlarının katılımıyla Antalya’da gerçekleştirdi. “Yeniliklere Uyum” temasıyla düzenlenen toplantılarda Logo’nun 2017 hedefleri paylaşılırken, Ar-Ge çalışmaları ile çözüm kümesine eklenen yeni ürünler hakkında bilgiler verildi. Açılış konuşmasını yapan Logo Yazılım İcra Kurulu Başkanı M. Buğra Koyuncu, “Trendler ve kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda ürünler geliştirip, yeni teknolojilere paralel ürünler üretiyor, satın almalar yoluyla çözüm kümemizi sürekli zenginleştiriyoruz. Katkılarından dolayı tüm iş ortaklarımıza çok teşekkür ediyoruz” dedi. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics