Bilişim Dünyası 12 AĞUSTOS 2012 / 14:58

Büyüme devam ediyor

Altı yılda on beş katlık bir büyüme gösteren NetApp, kanal yapısına sistem bütünleştirme şirketlerini de dahil ediyor.

NetApp, hem Türkiye’de hem dünyada iş ortakları üzerinden çalışmayı tercih eden bir şirket. Türkiye’de de kanal dostu olarak bilinen bir yöntemle çalışan şirketin 6 milyar doların üzerinde bir cirosu varken sadece 12 bin civarında çalışanın olması da bu tercihin doğal bir sonucu. Bu da kanal yapısının güçlü olması anlamına da geliyor.
NetApp Türkiye’nin en başta çok küçük bir organizasyon olduğunu kaydeden NetApp Türkiye Ülke Müdürü Behçet Yumrukçallı, “Cirosal anlamda altı yıl içinde 15 katlık bir büyüme ki bu da ortalama yüzde 60’lık bir büyüme anlamına geliyor. Bu büyüme oranları insan kaynağımızda da bir artışı beraberinde getirdi. Şu anda 18 kişilik bir ekip haline geldik.  Kanalla büyümeyi tercih ediyoruz ama 2011 yılının Haziran ayında Ankara ofisimizi açtık ve orada dört kişilik bir ekibimiz yer alıyor. Ankara bizim için daha canlı bir pazar” dedi.
Sadece veri depolama alanında faaliyet gösteren bir şirket olduklarının altını çizen Behçet Yumrukçallı, “Güçlü kanal yapımıza sistem bütünleştirici şirketleri de dahil ediyoruz. Supercom, Sürat Teknoloji, Datateknik, İzmir’de Bilgi Türk, 4S, KoçSistem ve Proline bu tarafta çalıştığımız kurumlar. İş ortağı tarafında da yeni çalışmalarımız devam ediyor. Bizim mali yılımız Nisan sonunda kapanıyor. Küreselde yüzde 21’lik bir büyüme oranı yakaladık. Rakipler bu alanda durağan bir yıl geçirirken bizim bu büyümemiz gerçekten kayda değer.  LSI’ın Engenio markasını bünyemize katarak depolama tarafında yeni bir yatırım yaptık. Gündemin en önemli konuları olan bulut bilişim ve büyük veri tarafında güçlenmek istiyoruz. Bu büyüme oranları ülkemize de yansıdı ve Türkiye’de bir önceki yılın ilk çeyreğine oranla yüzde 65’lik bir büyüme gerçekleştirmeyi başardık” şeklinde konuştu.

Yeni alanlar da var
Büyük veri ve bulut bilişim dışında konuları gündemlerinde tuttuklarını belirten Yumrukçallı, “Büyük veri ve bulut bilişim alanlarında çok akıllı depolama sistemlerine gerek olmasa da düşük maliyet ve yüksek performans gibi ihtiyaçlar ön plana çıkıyor.  Bunun yönetimi tarafında özellikle bazen şirket alarak bazen de özel çözümler üreterek yola devam ediyoruz. Büyük veri konusu nesne tabanlı depolama sistemlerini de desteklemiş durumda. Bizim Storage Grid çözümümüz de bu alana yönelik bir çözüm ve kurumsal çözüm olarak da bunu sunuyoruz” dedi.

Immortal ve infinitive, sınırsız ve sonsuzluk
Sınırsız ve sonsuzluk kavramları üzerine yoğunlaştıklarını da belirten Behçet Yumrukçallı sözlerini şu şekilde bitirdi:
“SAN ve NAS dünyasında yenilikler var. Özellikle eğilim bütünleşik depolama kavramına dönüş var. Gartner da her yıl yayınladığı şirket karşılaştırmalı tablolarında bu konuyu teke indirdi.  Birkaç ay önce yatay genişleyebilen sistemlerle ilgili yeni bir veri depolama altyapısı duyurduk. Modüler yapıdaki bu sistemler yan yana gelerek birlikte çalışıyor. Türkiye’de finans ve telekomünikasyon arkasından devlet ve üretim tarafının ciroya etkisi çok yüksek. Ciroya doğrudan etki etmese de KOBİ tarafında bir önceki yıla göre yüzde 238’lik bir büyüme kaydetmeyi başardık.”
ETİKETLER : Sayı:884

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics