Bilişim Dünyası 09 NİSAN 2013 / 14:38

Büyüme hedefi yüzde 18

Index Grup, 2012 yılı değerlendirmesini ve 2013 yılı hedeflerini, düzenlediği basın toplantısında açıkladı. Grubun bu yıldan itibaren yazılımdan sunucuya, depolama ürünlerinden servise kadar, katma değerli bir yapıya odaklanacağı üzerinde duran Index Grup CEO’su Erol Bilecik, 2012 yılında ekonomik büyümeye paralel sınırlı bir gerileme sergileyen ciroya karşı, 2013 yılında yeniden büyümenin kendini göstereceğini, mobil ürünler ve BT lojistiği gibi sektörlerde yatırımlarının olacağını, 2013 yılının grup için bir büyüme yılı olacağını vurguladı.

Bünyesinde İndeks Bilgisayar, Datagate Bilgisayar, Despec Bilgisayar, Netex, Neotech, Artım Bilişim ve Teklos bulunan grupta, organik ve inorganik büyüme planları kapsamınta 2013 yılı için büyüme hedefi yüzde 18 olurken, Ayazağa’da bulunan şirket merkezinin taşınması ve Teklos’un sahipliğinde bir gayrimenkul projesinin hayata geçirilmesiyle 75 milyon dolar gelir elde edilmesi hedefleniyor. İndeks Bilgisayar hisselerinin yüzde 20’sunu Avrupa’da önemli BT yatırımları olan MCI’a satan grup, böylece Doğu Avrupa’nın BT ürünleri distribütörü ABC Data ile stratejik bir ortaklığa imza attı. Bu işbirliği, grubun Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri ve Ortadoğu-Afrika bölgesinde güç kazanmasını sağlayacak.

Son yıllarda tablete ve yeni mobil ürün fırsatlarına ağırlık verdiklerini, iş ortaklarına katma değer yaratacak şekilde lojistik destek sağladıklarını belirten Erol Bilecik, “Gelecek dönemde grup genelinde 2015 yılına kadar gerçekleştirdiğimiz stratejik yapılanmaları tamamlamayı, faaliyetlerimizi yakın coğrafyaya da yaymayı amaçlıyoruz” dedi. Bilecik, 2023 yılı hedefini ise grup olarak teknoloji alanında Avrupa’nın ilk beş büyük grubu içinde olmak olarak gösterdi.

Yeni markalar ve yatırımlarla büyürken, bir tarafta da Teklos ile gerçekleştirmeyi planladıkları inşaat hakkında bilgi veren Erol Bilecik, “İştirakimiz Teklos ile gerçekleştirmeyi planladığımız, inşaat süresinin 36 ay sürmesini planladığımız gayrimenkul projesi için girişimlere başladık. Bu proje ile elde edeceğimiz garanti ve asgari gelirin yaklaşık 75 milyon dolar olmasını bekliyoruz” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics