Bilişim Dünyası 26 NİSAN 2013 / 10:48

Büyümede yazılım ve bulut etkisi

SAP, IFRS olmayan yazılım gelirleri ve bulut çözümleri abonelik gelirlerinde yüzde 23’lük (sabit kurda yüzde 25) büyüme gösterdi. SAP ilk çeyrekte IFRS olmayan yazılım ve bulut aboneliği gelirlerinde 824 milyon avroya ulaştı. SAP Türkiye Genel Müdürü Zeynep Keskin, “2013 yılının Ocak, Şubat, Mart aylarında, SAP’nin Türkiye’de bugüne dek ulaştığı en iyi çeyrek dönem performansını gerçekleştirdik” derken, “SAP tüm dünyada ve Türkiye’de büyümesini devam ettiriyor” yorumunu ekledi.

Yılın ilk çeyrek döneminde Amerika kıtasında IFRS olmayan yazılım gelirleri ve bulut çözümleri abonelik gelirleri yüzde 49 büyüme gösterdi (sabit kurda yüzde 51). Güney Amerika’da önemli yazılım geliri performansı elde edilirken, Kuzey Amerika’da güçlü bulut aboneliği ve destek geliri büyümesi yaşandı. EMEA bölgesinde IFRS olmayan yazılım gelirleri ve bulut çözümleri abonelik gelirleri yüzde 13’lük (sabit kurda yüzde 15) artış gösterdi. Rusya, İsviçre ve Birleşik Krallık dahil birçok pazarda geçen yılın aynı dönemine göre elde edilen güçlü yazılım geliri büyüme oranları öne çıktı. Asya Pasifik Japonya (APJ) bölgesinde bulunan birçok pazarın 2012’nin dördüncü çeyreğinde rekor kırması ve bazı pazarların liderlik konumuna ulaşmasını takiben 2013’ün ilk çeyreğinde APJ bölgesi IFRS olmayan yazılım gelirleri ve bulut çözümleri abonelik gelirleri düşüş gösterdi.

Öte yandan SAP HANA, SAP için önemli bir büyüme aracı olmaya devam ediyor. SAP HANA yazılım geliri geçen yılın aynı dönemine göre üç katına çıkarak, bu çeyrekte yazılım gelirine 86 milyon avro katkı sağladı. Ayrıca şirket mobil alandaki hizmetlerinde ulaştığı çift haneli büyüme rakamıyla pazar liderliğini genişletmeye devam ediyor.

SAP bulut alanında sürekli ve güçlü bir büyüme öngörüyor ve yıllık bulut geliri beklentisi 900 milyon avroya yaklaşıyor. 2013 yılı ilk çeyreğinde IFRS olmayan bulut aboneliği ve destek geliri 167 milyon avro olarak bir yılda yüzde 380 büyüme gösterdi. IFRS olmayan peşin ödenen bulut aboneliği ve destek geliri 31 Mart 2013 itibariyle 377 milyon avro olarak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 95 artış kaydetti. Şirketin bulut aboneliği ve destek rezervi 31 Aralık 2012 itibariyle 800 milyon avro. SAP’nin bulut uygulamaları toplam abone sayısı bugün 24 milyonu geçmiş bulunuyor. Ariba segmentinde izleyen on iki aylık iş ağı harcama hacmi yaklaşık 460 milyar dolar seviyesindeydi. Dünyanın en büyük internet-tabanlı ticari iş ağı topluluğu Ariba, 1 milyondan fazla şirketi birbirine bağlıyor.
ETİKETLER : SAP

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics