Bilişim Dünyası 28 EKİM 2015 / 11:48

Büyümenin itici gücü akıllı telefonlar oldu

Huawei, 2015 yılının üçüncü çeyreğinde de orta-üst segment akıllı telefonlar özelinde, büyümesini ve yüksek kapasiteli sevkiyat hacmini sürdürdü. Huawei Tüketici Elektroniği İş Birimi tarafından yapılan açıklamada, 2015 yılının üçüncü çeyreğinde akıllı telefon sevkiyatında büyümenin devam ettiği belirtildi. Orta-üst segment akıllı telefonlarda yüzde 33 sevkiyat artışı sağlanırken, bir önceki çeyreğe oranla yüzde 7’lik büyüme kaydedildi. 
Huawei tüketici ürünleri, 30 Eylül 2015 itibarıyla, 3 aylık dönemde, 27,4 milyon akıllı telefon sevkiyatı ile yıllık bazda yüzde 63 büyüdü. 2015 yılında sektör genelinde yıllık bazda beklenen büyüme oranı ise yüzde 9,3 olarak açıklanmıştı.
Huawei Tüketici Elektroniği İş Birimi Başkanı Richard Yu, Çin pazarı dışındaki orta-üst segment akıllı telefonların sevkiyatındaki büyümeyi takip ettiklerini belirterek, “Bu büyüme oranlarına baktığımızda, yılsonuna kadar 100 milyon adet akıllı telefon sevkiyatı öngördüğümüzü söyleyebiliriz” dedi.
 
Avrupa pazarındaki etkinlik de artıyor
Huawei’nin Avrupa ve Ortadoğu-Afrika bölgelerine yönelik akıllı telefon sevkiyatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre, sırasıyla yüzde 98 ve yüzde 70 artış gösterdi. Huawei’nin 2.000 RMB’nin üzerindeki orta-üst segment akıllı telefonlarının da büyüme sürecinde desteği var. Mate7, P7 ve P8, satışa sunuldukları günden bu yana, sırasıyla 6,5, 7,5 ve 4 milyon adetlik sevkiyat rakamına ulaştılar. Mate S ise bu yıl Eylül ayında sektöre tanıtıldı ve 48 ülkede satışa sunuldu. Huawei üst-orta segment akıllı telefonların Avrupa pazarındaki gücü artıyor. İspanya akıllı telefon pazarında Huawei akıllı telefonlar, genel pazarda yüzde 12,4’lük bir paya sahipken, 400 – 500 avro bandındaki üst segment akıllı telefon pazarında ise pay yüzde 45,7 oldu.  
Huawei, İtalya pazarında da benzer bir başarıya imza atarak genel akıllı telefon pazarında %10,9‘luk paya sahip olurken, üst düzey akıllı telefon pazarında ise bu oran %27,9 olarak açıklandı.
Huawei’nin global alandaki gücü markayı, geçtiğimiz dönemde GFK tarafından yayınlanan raporda da yer verildiği üzere, Ocak – Ağustos döneminde, %9,5’lik pazar payı ile “Dünyanın En Büyük Üçüncü Akıllı Telefon Üreticisi” konumuna taşıdı.
Huawei, iç pazarda ise Eylül 2015 rakamlarına istinaden, %15,2’lik pazar payı ile Çin pazarındaki liderliğini sürdürüyor. 
Huawei ayrıca Avustralya, Belçika, İtalya, Portekiz, İspanya, İsviçre ve Yeni Zelanda’da da akıllı telefon üreticileri arasında ilk üç sırada konumlanıyor.
ETİKETLER : huawei

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics