Bilişim Dünyası 18 NİSAN 2013 / 09:50

Büyümeyi yatırımlar pekiştirecek

Turkcell, 2013 birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Turkcell Grup gelirleri, bir önceki yıla göre yüzde 13 oranında büyüyerek 2,7 milyar TL oldu. Bu büyümede Türkiye’de yüzde 9 oranında artan ses gelirleri, akıllı cihaz penetrasyonunun gelişimiyle yüzde 39 oranında artan mobil internet gelirleri ve yüzde 23 oranında büyüyen grup şirketlerinin katkısı etkili oldu. Grup AVFÖK, bir önceki yıla göre yüzde 15 artışla 808 milyon TL, net kâr ise 566 milyon TL olarak gerçekleşti. Turkcell Grup, 2013 yılının tamamında yaklaşık 1,7 milyar TL yatırım yapmayı planladığını da açıkladı.

Turkcell Türkiye, yılın ilk çeyreğinde 285 bin faturalı abone kazanırken, yurtdışı iştiraklerinin de eklenmesiyle Turkcell Grup toplam abone sayısı 70 milyona yaklaştı. Abone Başı Aylık Ortalama Gelir (ARPU) faturalı abone oranının artması ile ses ve mobil genişbant gelirlerindeki artış sayesinde yıllık yüzde 9 artarak 21 TL olurken, Abone Başı Aylık Ortalama Kullanım ise artan paket kullanımlarıyla yüzde 8 büyüyerek aylık 239 dakikaya ulaştı. Turkcell’in mobil internet gelirleri de yıllık bazda yüzde 39 oranında artarak ilk çeyrekte 319 milyon TL oldu. Mobil servisler ve mobil internet gelirlerinin toplamı yüzde 16 artışla 616 milyon TL’ye ulaştı. Mobil internet ve servis gelirlerinin artmasındaki tamel sebep ise yüzde 22’lere ulaşan akıllı cihaz penetrasyonu oldu. Öte yandan, yatırımlarla Türkiye’deki minimum fiber internet hızını 25 Mbps’e taşıyan Turkcell Superonline, geçen yıla göre yüzde 40 büyürken, AVFÖK marjını da yüzde 27’ye yükseltti. Ukrayna operasyonu da başarılı bölgesel büyüme stratejisi kapsamında gelir artışı sağladı.

2013 yılı ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de, “Şubat ayında hem Turkcell markalı ilk tableti lanse ettik, hem de kod adı Gebze olan, ülkemizin ilk yerli cep telefonunun üretimine başlayacağımızı duyurduk. Bu üç ayda Şanlıurfa ve Trabzon’da iki çağrı merkezi açarken, Nisan başında New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde, Van İçin Türkiye Kumbarası projemizi anlattık” dedi.
ETİKETLER : Turkcell

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics