Bilişim Dünyası 19 EKİM 2015 / 10:02

Çağrı merkezi sektörü büyümeye devam ediyor

ÇMD ve IMI Conferences işbirliğinde yapılan araştırmaya göre, Türkiye Çağrı merkezi sektörü 2015 yılında istihdam açısından yüzde 4 büyüyerek 83 bin kişiye istihdam sağladı. Sektörün Pazar büyüklüğü ise yüzde 6 büyüme ile 3,6 milyar TL’ye ulaştı.
 
Son yıllarda istikralı büyümesini sürdüren çağrı merkezi sektörünün 2015 yılındaki gelişiminin gözler önüne serildiği araştırma raporunun sonuçlarını düzenlenen bir basın toplantısıyla ÇMD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı açıkladı. 
Toplantının açılışında konuşan ve güncel pazar verilerini paylaşan Tarakçı, şunları söyledi: “Çağrı Merkezleri Derneği olarak üyelerimizden aldığımız güçle birlikte IMI Conferences işbirliğinde gerçekleştirdiğimiz çağrı merkezi araştırmamızı bu yıl da tekrarladık. Bu araştırmanın sektörümüze ışık tutacağını ve Türkiye Çağrı Merkezi pazarının mevcut durumunu tüm gelişimi ile ortaya koyarak, sektörle ilgili tüm paydaşların faydalanabileceği çok değerli bir kaynak olduğunu düşünüyoruz”.
Araştırmaya göre, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun ve Uygulama Esasları, yeterli seviyede teşvik olmayışı ve ülke olarak genel anlamda yaşanılan ekonomik belirsizliğe rağmen sektör 2015 yılında da büyüme eğilimini az da olsa sürdürmüş ve pazar büyüklüğü 3,6 milyar TL’ye ulaşmış. Cirosal bazdaki bu büyüme geçtiğimiz yıl yüzde 16 iken bu yıl yüzde 6’ya gerilemiş. İstihdam rakamları ise yüzde 13 artmış ve çalışan sayısı 83 bin seviyesine ulaşmış. Bu rakamın 2016 yılında 85 bin olması bekleniyor. 
Belirsizlikler sektörü olumsuz etkiliyor
1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe giren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun, sektörü olumsuz yönde etkilemiş. Sektörü bir diğer olumsuz etkileyen etken ise ekonomik piyasalardaki belirsizlik ve döviz kurlarındaki artış olmuş. Metin Tarakçı’ya göre pazarı durağanlaştıran bu iki önemli etmenin getirdiği olumsuzluklar aşıldığı takdirde ve ihtiyaç duyulan teşviklerin sağlanması durumunda binlerce gence istihdam sağlama potansiyeli olan sektör yeniden çift haneli büyüme rakamları yakalayabilir. 
İstihdam rakamları olumlu
2015 yılında önceki yıllara benzer şekilde çağrı merkezlerinde çalışan Müşteri Temsilcilerinin çoğunluğu kadın oldu. 2014 yılına göre kadın çalışanların oranında bir artış söz konusuyken, erkek çalışanlar sayısında ufak bir azalma yaşanmış. Böylece sektörde yüzde 67 kadın, yüzde 33 Erkek çalışan dağılımı gerçekleşmiş. 2015 yılında çalışan müşteri temsilcilerinin yaklaşık yüzde 30’u lise, yüzde 29’u ise yüksekokul,  yüzde 31’lik bir kesim de üniversite mezunu. Tarakçı sektördeki eğitim düzeyi ve kariyer olanakları ile ilgili olarak şunları söyledi: “ÇMD olarak çağrı merkezi müşteri temsilciliği ve takım lideri pozisyonlarının kariyer alanları olarak görülmeye ve üniversitelerde bu alanlara yönelik bölümlerin artmasıyla birlikte yüksek eğitimli çalışan sayısının da artmaya başladığını gözlemliyoruz.”
 
 
ETİKETLER : 1042

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN