Bilişim Dünyası 23 TEMMUZ 2015 / 12:59

Çalışanların güvenlik farkındalığı Batı’da yüksek

HP bünyesine katılan Aruba Networks’ün 23 ülkede 11 bin 500 çalışan üzerinde gerçekleştirdiği mobil güvenlik anketinin sonuçları, risk seviyesi yüksek olan ülkeleri ortaya koyuyor. Hazırlanan ‘Running The Risk’ isimli rapora göre; Batı ülkelerinde, işyerinde mobil cihaz kullanımı konusunda dünyanın en güvenli mobil çalışan davranışları sergileniyor.

Genel olarak raporda mobil güvenlik açısından net bir Doğu/Batı ayrımı yapılıyor. İsveç, ABD, Kanada, Birleşik Krallık ve Norveç en güvenli çalışan alışkanlıklarının gözlemlendiği ülkeler olarak dikkat çekerken Malezya, Tayland, Güney Kore, Çin ve BAE bu listenin en alt sıralarında yer alıyor. Raporda çalışanların bilgisayar güvenliği konusundaki alışkanlıkları göz önünde bulundurulduğunda şirketlerin karşılaşacağı potansiyel tehlikelerin altı çiziliyor.

Araştırma, ülke bazında bazı detayları da ortaya koyuyor. Buna göre, Türkiye’de her on çalışandan ikisi (%18) iş için kullandığı akıllı telefonunda şifre koruması kullanmıyor. Malezya’da da neredeyse on kişiden üçü (%29) bu korumayı yapmıyor. Birleşik Krallıkta ise ankete yanıt veren on kişiden sadece biri (%12) iş için kullandığı akıllı telefonunu şifre ile korumuyor.

Öte yandan, Çinliler iş için kullandıkları mobil cihazları ayda ortalama 19 kez başkalarına verirken, İsveçliler ise sadece yedi kez paylaşıyor. Birleşik Arap Emirliklerinde (BAE) çalışanların neredeyse yarısı (%48), mobil cihazın amacı dışında kullanılması sonucunda kişisel veriler veya şirket verilerinde kayıp yaşadıklarını itiraf ediyor. ABD’de ise çalışanların sadece dörtte biri (%24) bu şekilde kayıp yaşadığını söylüyor. Aruba Networks’ün Pazarlama Başkan Yardımcısı Chris Kozup, “Çalışanlar işlerin yapılması için şifre veya cihazları paylaşmakta hiçbir sakınca görmezse, bu durum tüm dünyada bilişim yöneticileri için verimlilik- güvenlik ikilemini ortaya çıkaracak” yorumunu yaptı.

 
ETİKETLER : 1031

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics