Bilişim Dünyası 18 TEMMUZ 2016 / 08:10

Çalışma şartlarınız (ve mekanınız) esnek olsun

Hazır ofis ve sanal ofis hizmetleri sunan Plaza Cubes, müşterilerinin geleneksel ofis alanları yerine, profesyonel biçimde yönetilen çalışma ortamlarında, sadece işlerine konsantre olmalarını sağlıyor.

Hazır ofis, sanal ofis, workplace gibi farklı ofis konseptlerini sunduklarını belirten Plaza Cubes kurucusu Süleyman Çoruh, hazır ofis ve sanal ofis konseptlerinin temel özelliğini çalışanlar ve iş sahiplerinin operasyonel sıkıntılar, altyapı arızaları gibi konulara kafa yormadan, işlerine konsantre olabilmeleri olarak gösterdi. Kurumsal felsefe de bunun yansıması: “Siz işinizi yönetin, biz ofisinizi”. “Müşterilerimizin geleneksel ofis alanları yerine, dinamik, modern ve profesyonel biçimde yönetilen ofislerde çalışmalarını sağlıyoruz” bilgisini veren Süleyman Çoruh’un da belirttiği gibi, bu yapı zaman ve emek tasarrufu, maliyet avantajı yaratıyor. Çoruh, analizlerine göre, hazır ofis tercih eden şirketlerin aylık ofis masraflarının yüzde 45 azaldığı bilgisini paylaştı. Dokuz noktada bulunan ofisler saatlik, günlük ve aylık olarak kiralanabiliyor. İki şehirdeki ve İstanbul’un iki yakasındaki bu farklı lokasyon alternatifleri ile esnek çalışma modelleri sunulurken, genellikle metro hattı üzerindeki sağlam, güvenli ve prestijli A sınıfı ofis binalarında hizmet veriliyor. “Dünyadaki en büyük bağımsız ofis hizmeti ağı olan ABCN ile anlaşmamız sayesinde müşterilerimize 34 ülkede, 800 farklı lokasyonda ekstra ücret ödemeden hizmet alma imkanı da sunuyoruz” detayını ekleyen Çoruh, bu başlıkta gelişimi ve hedeflerini anlattı:  
 
Hazır ofis ve sanal ofis hizmetleri arasında temel farklar neler?
Hazır ofis genellikle büyük kurumsal şirketler tarafından tercih ediliyor. Büyüme ya da küçülme durumunda da kolayca yer değişim imkanı oluyor. Bu hizmete, mesai saatlerinde telefonların firma adıyla yanıtlanması, 7/24 binaya erişim ve üst derecede güvenlik, tüm asistanlık, kargo kurye takip kabul ve gönderim işlemlerinin yapılması, teknolojik donanımlar, toplantı odaları, çay-kahve sunumu, ofis mobilyaları, iklimlendirme, elektrik, temizlik ve aidat giderlerinin tümü dahil.
Sanal ofis ise esnek zamanlı ofis hizmeti sağlıyor. Firmanın telefonları ismi ile cevaplanıyor. Kargo ve yasal tebligatlar müşterilerin adına teslim alınıp ilgiliye bildiriliyor. Ofis veya toplantı odası kullanımı sağlanıyor. Farklı gün sayılarında farklı paketler sunuluyor. Ayda 400-500 liralık bir masrafla sanal ofis sahibi olunabiliyor. Genelde girişimciler, serbest çalışanlar ve Türkiye’ye ilk defa gelen yabancı firmalar bunu tercih ediyor. 
 
Farklı çözümleriniz var mı bunların yanı sıra?
Evet, iki farklı ürünümüz daha var: Workplace ve toplantı odaları. Co-working office konseptinin Plaza Cubes tarafından yorumlanmasıyla oluşturulmuş bir marka olan Workplace, hazır ofise ihtiyacı olmayan ama sanal ofisten de fazlasını isteyenler tarafından tercih ediliyor. Çalışanların kendilerine ait, istediklerinde kitlenebilen ve 7/24 kullanabilen masaları ve dolapları var. Workplace; üyelik mantığında, aylık ödeme karşılığında kiralanabiliyor. Toplantı odaları ise değişik sayıda müşterilere hizmet verebiliyor. Hem iç müşterilerin eğitim ve toplantı ihtiyaçlarını görebildiği hem dışarıdan gelen müşterilerin toplantılarını organize edebildiği toplantı odalarımız var.
 
Bu konseptten eskiden büyük ölçekli şirketler veya Türkiye irtibat ofisi olarak yabancı şirketler yararlanırken, bugün bu ofis yapısının kullanıcıları nasıl bir çeşitlilik gösteriyor?  
Plaza Cubes ilk açıldığında hazır ofisleri tercih eden firmalar genellikle Türkiye’de yatırım yapma sürecinde olan BT, yeşil enerji, servis ve bilişim firmalarıydı. Girişimciler ise ilk günden bugüne sanal ofis hizmetimizden en çok faydalananlar arasında oldu. Bugün bin 300’e yakın müşterimizin yüzde 70’ini kurumsal, yüzde 30’unu sanal ve workplace müşterileri oluşturuyor. Son yıllarda danışmanlık firmaları, avukatlar, CRM danışmanları, etkinlik ajansları ve kurumsal koçlar da müşterilerimiz arasında. Müşterilerimiz arasında yerli firmaların sayısı da artıyor. 2006 yılında hizmet vermeye başladığımızda, müşterilerimizin yüzde 80’i yabancı idi. Bugün ise bu oran yüzde 60’a geriledi. Türk menşeli firmaların hazır ofis konseptini giderek daha çok benimsemesi ile bu oranın yakın zamanda yarı yarıya dengeye oturmasını bekliyoruz.
 
Hazır ofis ve sanal ofis pazarının Türkiye'de gelişimini, bu pazarda rekabeti nasıl değerlendiriyorsunuz?
2009 yılına kadar Türkiye’de, tümü İstanbul’da olmak üzere yalnızca dokuz hazır ofis firması vardı. Bu rakam geçtiğimiz yıl 63’e çıktı. Şu anda ise İstanbul, Ankara ve İzmir’de toplam 85 firma var. İstanbul; Avrupa ve Orta Doğu bölgesinde gelişen ekonomiler içinde hazır ofis sektörünün hacminin en büyük olduğu şehir. Pazarın büyüklüğü son iki yılda ikiye katlandı. Bizler bu alanda Türkiye’de hizmet vermeye başlayan ilk yerli firma olmamız nedeniyle, belli bir know-how’ı bünyemizde barındırıyor, bu nedenle rekabet alanında avantajlı olduğumuzu düşünüyoruz. Öte yandan, farklı firmaların pazara girmesi, potansiyel müşterilerimiz arasında farkındalığı artırıyor ve bu da bizim tercih ettiğimiz bir durum.
 
YENİ HAZIR OFİS NOKTALARINA HAZIR OLUN
Lokasyon seçiminde en önemli kriterlerimiz prestijli, sağlam ve güvenilir A sınıfı ofis alanları olması ve tercihen metroya, değilse de ana ulaşım akslarına çok yakın konumlanması. Sektörde hizmet alanlarının yüzde 80’i, plaza sayısı ile doğru orantılı olarak Şişli, Levent ve Maslak bölgelerine yığılmış vaziyette. İstanbul özelinde konuşmak gerekirse, plaza yatırımlarının giderek arttığı Ataşehir ve Kağıthane önümüzdeki birkaç yıl içerisinde hazır ofislerin yoğunlaşacağı bölgeler olacak. Bunun yanı sıra, Ankara ve İzmir’de de son yıllarda hareketlenen bir pazar var. Gelecek beş yılda Bursa ve Antalya da bunlara katılacak.”
 
LOKASYON SAYISI HEDEFİ 10
2016 bizim için önemi olan bir yıl; sektörde 10’uncu yaşımızı kutluyoruz. Yılın başından bu yana Şişhane binamızı, Kağıthane Papirus Plaza ve Ankara Söğütözü’ndeki ViaFlat ofislerimizi açtık. Yılsonunda ise toplam lokasyon sayımızı 10’a çıkartmayı hedefliyoruz. Şişhane binası bizim için farklı bir adımdı. Plazaların yanı sıra, tarihi kent merkezinde de yer almaya başladık. Bundan sonra da uygun gördüğümüz yapılarda benzer modeli uygulamayı sürdüreceğiz. Temel hedefimiz ise metrekarelerimizi büyütmek. Bugün 12 bin metrekarelik ofis alanını yönetiyoruz. 2017 sonunda bunun 17 bin metrekareye yaklaşmasını planlıyor, bu yılsonu ve 2017’de yüzde 30’ar büyüme hedefliyoruz.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics