Bilişim Dünyası 10 HAZİRAN 2013 / 08:15

Canon’da satış sonrası destek Teknoser’den

Küresel üretici şirketlerin yaygın servis operasyonlarını, bayi ağlarını tek çatı altında yönetmek üzere saha servis hizmetleri sağlayan Teknoser, Lexmark ve Xerox ile bu kapsamda işbirliğine Canon’u da ekledi. Anlaşma ile Canon’un satış sonrası saha servis ve çağrı merkezi hizmetleri Teknoser tarafından sağlanacak. Kurulum, bakım ve onarım hizmetleri tek bir noktadan takip edilecek. Sunulan hizmet ise başta İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana bölgeleri olmak üzere tüm Türkiye’yi kapsıyor. Hitay Yatırım Holding bünyesinde faaliyet gösteren Teknoser’in yaptığı anlaşma, Canon müşterilerinin teknik problemlerinin çözülmesi için Teknoser tarafından sağlanan çağrı merkezi ve klasik yardım masası hizmetlerinin dışında, her türlü teknik ürün bilgisini sağlama hizmetlerini de kapsayan satış öncesi danışmanlık hizmetlerini de içeriyor.
Canon ve Teknoser tarafından oluşturulan yapılandırma ile Canon müşterileri, anlaşmalı kargo şirketini kendi lokasyonlarına telefon ile çağırarak ücretsiz olarak ürünlerini Teknoser’e gönderebiliyorlar ve yine kargo ile problemi giderilmiş ürün müşteri adresine teslim ediliyor.
ETİKETLER : Sayı:925

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN