Bilişim Dünyası 21 EKİM 2013 / 08:07

CardSmart Bosphorus’ta ödeme sistemlerinin bugünü ve yarını konuşuldu

Cardtek Group tarafından düzenlenen CardSmart Bosphorus etkinliği, 8 Ekim’de İstanbul Ceylan Intercontinental Hotel’de farklı sektörlerden konuşmacıların katılımıyla gerçekleşti.
CardSmart Bosphorus’ta inovasyon, teknoloji eğilimleri ve kurumsal performansa etki eden bankacılık uygulamaları, değişen tüketici davranışları, e-fatura ve yasal düzenlemeler, mobil dönüşüm projeleri ve çözümler uluslararası ve yerel uzmanlar tarafından gerçekleştirilen sunumlarla ele alındı.
‘Akılcı bir yaşam için inovasyon’ başlıklı açılış konuşmasını yapan Cardtek Group CEO’su Ayşe Nil Sarıgöllü, 2009 yılından bu yana düzenledikleri CardSmart Bosphorus etkinliğinin her yıl giderek daha fazla katılımcı ağırladığını belirtti. Sarıgöllü, Cardtek Group’un 2001 yılından başlayan yolculuğunu şu sözlerle anlattı:
“2001 yılında Türk bankacılık ödeme sistemlerine yönelik yazılım geliştirmek için kurulan SmartSoft, Cardtek Group’un bankacılık ve ödeme sistemleri sektörüne giriş yapan ilk şirketi. 2001-2006 yılları arasında yongalı kart teknolojileri alanında yenilikçi çözümler sunan SmartSoft, 2006 yılında kartlı ödeme sistemleri alanında da faaliyet göstermeye başlayarak, bu alandaki iddiasını Türkiye ve dünyada gerçekleştirdiği projeler ile ispatladı. Cardtek Group, sektörün farklı ihtiyaçlarına yanıt verebilmek amacıyla 2009 yılında CordisNetwork ve CredoWork şirketlerini kurarak büyümesini sürdürmüştür. 2011 yılında kurulan Phaymobile ise mobil ödemeler konusunda yurtiçi ve yurtdışında yenilikçi projeler üretmektedir. Tüm şirketler 2011 yılında Cardtek Group çatısı altında toplanmış, grubun küresel büyüme stratejisi çerçevesinde ABD faaliyetlerini Cardtek USA markasıyla sürdürme kararı almıştır.”
Cardtek Group’un 2007-2012 arasında yüzde 755 büyüme kaydettiğine dikkat çeken Sarıgöllü, inovasyonun bilim ve teknolojin ekonomik ve toplumsal yarar sağlayacak şekilde yenilenmesi süreci olduğunu söyledi ve hedeflerini şöyle özetledi: “2023 yılında dünyanın en inovatif ilk 20 şirketi içerisinde yerimizi alacağız.”
Kart kullanımı alışkanlığı yaygınlaştı
BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) Başkanlık Müşaviri Ahmet Türkay Varlı, ödeme sistemleri ve mevzuattaki yeri başlıklı konuşmasında kart kullanımıyla ilgili rakamlar paylaştı: “Ağustos 2013 itibariyle 153 milyon kart sayısına, 273 milyon işlem sayısına, 2.3 milyon POS ve 40 bin ATM cihazına ulaştı. Geçtiğimiz 5 yıla baktığımızda, kartlı ödeme araçlarının 2008 yılından 2012 yılına kadar 343 milyar TL’den 681 milyar TL’ye yüzde 99 artış gösterdiği, GSYİH’nın ise aynı dönemdeki gelişimin yüzde 49 seviyesinde kaldığı görülüyor.”
ETİKETLER : Sayı:942

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics