Bilişim Dünyası 03 TEMMUZ 2014 / 14:42

Casusluk programı endişe veriyor

ABD gizlilik kurulu, NSA internet casusluk programının etkili ama endişe verici olduğunu belirtiyor.

ABD federal gizlilik takipçilerinden biri ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) 'nın veri toplama programı ülkenin güvenliğini artırmak için etkili bir araç olduğunu ancak siber casusluğun bazı unsurlarının gizlilik endişelerini arttırdığını söylüyor.

Eski NSA çalışanı Edward Snowden’in internet casusluk programlarını ve casusluk ajansının telefonunu ortaya çıkarmasından bu yana gizlilik sorunları oldukça gündeme gelmişti.

Gizlilik ve Sivil Özgürlükler Gözetim Kurulu ise bu program ile hükümetin yabancı istihbaratı daha etkili ve çabuk şekilde elde etmesini sağladığını belirtiyor. Ancak bu programın bazı yönleri ise ABD vatandaşları üzerindeki etkilerin anayasal mantıksızlığa doğru sürükleyip sürüklemeyeceğine dair bazı sorular doğuruyor.

Takipçi, ABD’deki kişilerin haberleşmelerinin rastgele toplanması ve belirli kişilerin bu program dahilinde toplanmış bilgilerinin sorgulama amaçlı kullanılması konusunda endişeli olduğunu söylüyor.

Programda telefon görüşmeleri ve e-postalar dahil olmak üzere tüm elektronik haberleşmeler toplanıyor.
ETİKETLER : ABD gizlilik NSA
YORUMLAR
balaxan.abdullayev 30 EYLÜL 2014 / 15:39 0 0
casusluk

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN