Bilişim Dünyası 27 MART 2016 / 14:25

CeBIT’te kan kaybı sürüyor

Yönünü kurumsal dünyaya çeviren CeBIT, bu dönüşümden de beklediği sonuçları alamıyor.

Son 6 ay içerisinde teknoloji dünyasının en önemli etkinliklerinden sayılan üç önemli etkinliği (IFA, Almanya; CES, Amerika Birleşik Devletleri ve Dünya Mobil Kongresi, İspanya) önceki yıllarda olduğu gibi yakından takip etme fırsatı buldum. Katıldığım bu etkinliklerin tamamı her geçen yıl daha da büyüyor ve daha fazla ilgi odağı oluyor. Türk şirketleri de dahil olmak üzere birçok şirket yeni ürünlerini ve çözümlerini bu etkinliklerde duyurmak için birbiriyle yarışıyor.

Bu görkemli etkinliklerden sonra sıra eskiden dört gözle beklediğim, beklediğimiz CeBIT’e geldi. Her yıl Almanya’nın Hannover şehrinde gerçekleştirilen fuar artık ne yazık ki eski günlerini mumla aratır hale gelmiş durumda. Geçtiğimiz yıl yeniden yapılanmaya gidip yönünü kurumsal dünyaya çevirse de artık eski görkemli günlerine sahip değil. Hatta uluslararası bir etkinlik olmaktan çıkıp sadece Almanya’ya hitap eden bir fuar haline geldiğini bile söylemek mümkün.

Bu yıl Saleforce, HP ve Huawei’nin CeBIT’te önemli bir görünürlüğü vardı, G Data’yı da unutmamak lazım. Yukarıda saydığımız şirketlerin dışında çok fazla bir hareket ne yazık ki göremedim. Birkaç basın toplantısına katılmaya çalıştım ama neredeyse hepsi Almancaydı, İngilizce tercüme de yoktu. Fuarın geçtiğimiz yıllara göre bomboş sayılabilecek sokaklarında dolaşırken 2000’li yılların başındaki iğne atsanız yere düşmeyecek sokaklarını hatırlayarak salonlar arasında dolaştım. Dünyanın her tarafında rastlanabilecek sıradan bir fuar olup çıkmıştı CeBIT.

Bu yıl CeBIT’ten birçok şey aktarmak isterdim ama açıkçası CeBIT’ten aktaracak pek bir şey yok. Kısacası CeBIT bu yıl benim için bir iki özel röportaj haricinde boşa geçen birkaç gün olarak kalacak. Seneye CeBIT’e katılır mıyım, hiç zannetmiyorum.

Diğer taraftan CeBIT’in geçtiğimiz yıl gerçekleştirilemeyen ve iptal edilen CeBIT Bilişim Euroasia’nın uluslararası bir fuar haline getirileceği konusunda da birçok vaat vardı. Almanya’da düzenlenen CeBIT daha tam olarak uluslararası bir fuar haline gelememişken Türkiye ayağının nasıl uluslararası bir hale geleceğini Ekim ayında göreceğiz. Şimdilik CeBIT notlarım bu kadar. 
ETİKETLER : cebit 1065

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics