Bilişim Dünyası 09 ŞUBAT 2015 / 08:03

CeBIT için geri sayım başladı

Her yıl Almanya’nın Hannover kentinde Deutsche Messe tarafından düzenlenen CeBIT, bu yıl 16-20 Mart 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili olarak yaklaşık 80 ülkeden 100 basın mensubunun katılımıyla düzenlenen basın toplantısına Deutsche Messe Yönetim Kurulu üyesi Oliver Frese, BITKOM Başkanı Prof. Dieter Kempf, Berlin’deki Çin Halk Cumhuriyeti elçisi Shi Mingde ve Çin Uluslararası Ticaret Elektronik ve Bilişim Endüstrisi Alt Konseyi Başkan Yardımcısı Dr. Gong Xiao katıldı.

Açılış konuşmasında söz alan Oliver Frese, sayısal ekonomi, yani ‘d!conomy’nin hemen hemen tüm katılımcıların ürün ve hizmetleriyle doğrudan bağlantısı olduğuna dikkat çekerek, etkinlikte birçok konferans ve forumun ana konusunun da bu olacağını ifade etti. “Sayısal ortama geçmek sadece yeni yazılım ya da donanım satın almak değil” diyen Frese, bu stratejik kararın tüm sektörlerde her şirket için bir kültürel seviye yükselmesi olduğuna işaret etti. Özellikle IoT konusunun getirdiği yeniliklerin altını çizen Frese, bu teknolojilerinin de içinde büyük fırsatlar barındırdığını vurguladı. Bu teknolojilerin, yalnızca ağa bağlı ürünler olmadığını da hatırlatan Frese, en sonunda bir değer zincirinin oluşacağının altını çizdi.

Bu yıl CeBIT’te yaratıcı girişimci şirketler de yeni fikirleri ile Hannover’de önemli bir yer alacak. Bu kapsamda yaklaşık 350 genç şirket, 15 sergi salonunda yeni iş modellerini katılımcılarla paylaşacak. Amerikalı ekonomist Jeremy Rifkin, araştırmacı gazeteci Glenn Greenwald, NATO Genel Sekreter Yardımcısı General Jamie Shea, Samsung Küresel Pazarlama Yöneticisi Won-Pyo Hong, Infosys CEO’su Vishal Sikka, Huawei Enterprise Group Başkanı Yan Lida, Çinli mobil telefon üreticisi Xiaomi’nin kurucularından Lei Jun, Better Place kurucusu Shai Agassi, Airbnb’nin Genel Müdürü Olivier Gremillon, TransferWise kurucularından Taavet Hinrikus gibi isimler de etkinlik kapsamında konuşmalar yapacak.

 
ETİKETLER : 1008

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics