Bilişim Dünyası 07 MART 2010 / 18:00

CeBIT üçüncü boyutu keşfetti

Almanya’nın Hannover kentinde düzenlenen CeBIT 2010, üç boyutlu teknolojilerin şovuna sahne oldu. Fuar katılımcıları, e-devlet uygulamalarından mobil sağlığa, müzik şovlarından yeni donanımlara, elektrik enerjisiyle çalışan otomobillerden çevreci ürünlere kadar birçok yeni ürünle tanışma fırsatı buldu. Fuara bu yıl IBM, Microsoft, SAP, Vodafone, AMD ve Ericsson gibi bilişim devleri katıldı. Google ve Amazon ise fuarda ilk defa yer aldı. 17 Türk şirketinin katıldığı fuarda Türksat da yeni ürün ve çözümlerini tanıttı.

Fuara 5 bin gazeteci kaydolurken, ziyaretçi sayısında gözle görülür bir düşüş yaşandı. Ancak uzmanlar hedefte olduğu üzere gerçekleşen ticaret hacminin önemli oranda arttığını vurguladı. Fuarda ilk defa müzik teknolojilerinin tanıtımı için CeBIT Sounds adı altında bir salon ayrıldı. Öte yandan SAP’nin, dünya turu kapsamındaki etkinliğini iki salona yayarak CeBIT 2010’da gerçekleştirmesi de fuarın kayda değer başlıklarından biri oldu.
Dünyanın en önemli teknoloji fuarlarından CeBIT 2010, 2-6 Mart tarihleri arasında Almanya’nın Hannover kentinde gerçekleştirildi. Bu yıl etkinliğin ortak ülkesinin İspanya olması sebebiyle açılış seremonisine Almanya Başbakanı Angela Merkel’le birlikte İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da katıldı. Türkiye’den toplam 17 şirketin katıldığı fuara toplam 68 ülkeden yaklaşık 4 bin 157 şirket katıldı.
CeBIT ucuncu2Fuarın resmi açılışını yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero fuarın ilk gününde fuarı birlikte gezdi. Merkel ve Zapatero bir standda internet yoluyla İspanya’daki bir sınıfa bağlandı ve öğrencilerle kısa bir süre sohbet etti. Fuarda ağırlıklı olarak mobil internet, bilişim güvenliğine ve çevreye zarar vermeyen bilişim teknolojisine sahip ürünler yer aldı. Fuara bu yıl IBM, Microsoft, SAP, Vodafone, AMD ve Ericsson gibi bilişim devleri de katıldı. Google ve Amazon ise fuarda ilk defa standı olan şirketler arasındaydı.

Evrensel dil müzik
Fuar kapsamında bu yıl ilk defa düzenlenen “CeBIT Sounds” etkinliği oldukça fazla ilgi çekti. Bu etkinlikte yeni medya, iş dünyası ile buluşarak yeni pop yıldızları yaratmanın peşine düştü. Bu etkinliğe fuar boyunca ünlü sanatçıların da katılımı gerçekleşti.

CeBIT ucuncu4Türksat’tan uydu çıkarması
Türkiye’de gerçekleşen CeBIT Bilişim Eurasia’nın önümüzdeki iki yıl süresince ana sponsorluğunu üstlenen Türksat, Almanya’nın Hannoverkentinde düzenlenen CeBIT 2010’da da yeni ürün ve çözümlerini tanıttı.
Fuara iki ayrı standla katılan ve coğrafi bilgi sistemleri TürksatGlobe üzerinde yoğunlaşan şirket, bunun dışında bilgi teknolojileri çözümleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Fuarda
Türk gazetecilerle bir araya gelen Türksat Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Kaplan, kamu kurumlarındaki çalışmaları duyurmak ve Türkiye’nin hak ettiği değeri görebilmesi için fuara katıldıklarını belirtti. Kaplan, e-devlet hizmetlerinin sunulduğu “www.turkiye.gov.tr” internet sitesi ile bilgi toplumuna geçişte vatandaş odaklı devlet görüşünün benimsenmesi gerektiğini söyledi.
Kaplan, “İlk olarak vatandaşlarımızın internet sitemiz üzerinden bu hizmeti almalarını sağlamak. İnternet sitesi Aralık 2008’de açıldı. Sitede şu andaki hizmet sayısı 156. Kayıtlı kullanıcı sayısı 4 ay önce 40 binken şu anda 180 bini buldu. 4 ayda bu kadar artışın sağlanması sitenin kullanılırlığını gösteriyor. Sitenin amacı kamu kurumlarının hizmetlerini hızlı ve geniş kesimlere verebilmek” şeklinde konuştu.

iPhone uygulaması yolda
Mobil devlet uygulamaları konusunda Türkiye’nin oldukça ileride çözümlere sahip olduğunun da altını çizen Kaplan, “Dünyadaki ilk mobil devlet uygulamalarından bir tanesi ülkemizde kullanılıyor. İlgili başvurularımızı yaptık ve çok yakın bir zamanda iPhone uygulamamız Apple Apps Store üzerindeki yerini alacak” dedi.

UyumSoft, Almanya’dan Avrupa’ya yazılım ihraç edecek
Öte yandan Türksat’ın 9. Salon C73 nolu standında yer alan UyumSoft fuarda, yeni ürünü Oracle tabanlı web ERP’nin Almanya üzerinden dünya pazarlarına tanıtımını yaptı. Avrupa ülkelerine yazılım ihraç etmeyi hedeflediklerini kaydeden UyumSoft Genel Müdürü Mehmet Önder, yakın gelecekte Almanya’da ofis kuracaklarını söyledi. UyumSoft’un Azerbaycan başta olmak üzere Türk Cumhuriyetleri ile Ortadoğu ülkelerine yazılım ihraç ettiğini anlatan Önder, hedeflerinin Almanya ve ardından diğer Avrupa ülkeleri olduğunu belirtti.

CeBIT ucuncu9Alcatel’den geleceğin iş ve yaşam modelleri

Bell Laboratuvarlarının teknoloji gücünü arkasına alan Alcatel Lucent; yeni nesil teknolojilerini CeBIT’te de iş dünyasının beğenisine sundu. Yeni nesil teknolojilerin yeni yaşam modellerine uyarlandığı bir gelecek senaryosu çizen Alcatel Lucent’in öne çıkan teknoloji ve temaları arasında 4. nesil iletişim, LTE (Long Term Evolution), çevreci teknolojiler (Green ICT ve Green Touch Association), yeni nesil sabit-mobil yakınsama teknolojileri, açık API (Application programming Interface) hizmeti, kolay yönetilen akıllı optik ağlar dikkat çekiyordu.
Alcatel, artan IP trafiğini yönetmek için servis sağlayıcılara optik ağ anahtarlama çözümlerini sunuyor. Geleceğin modeli olan Açık Erişim (Open Access), fiber teknolojilerini son kullanıcının ayağına taşıyor. Bu kavramın iş modelinde; örneğin kamu kuruluşları optik altyapıyı oluşturuyor.
Ağ operatörleri bu altyapıyı kiralayarak altyapı erişimi sunuyor. Altyapı erişimini kullanarak çok sayıda servis sağlayıcı ise kullanıcılara telefon, internet, TV bütünleştirme hizmetleri sunuyor.
Alcatel’in desteklediği bir başka geleceğin yaşam kavramı ise LTE teknolojisini destekleyen LTE bağlantılı otomobil (Connected Car). Bu kavram uygulama, otomobilinizde yeni nesil yaşam modellerini sunuyor ve aracınızın kolay yönetimini sağlıyor. LTE bağlantılı otomobil sayesinde otomobil ile internet erişimi sağlanıyor. Otomobilde yer alan uygulama ekranları sayesinde navigasyon, en yakın mekanlar, eğlence (TV, oyun, radyo vb), iletişim (telefon, SMS, internet), sosyal medya, araç bakım ve yönetimi, otomobil teşhisi gibi pek çok hizmet sunuluyor.
Alcatel Lucent geleceği adresleyen çözümleri arasına telefon işlevleriyle web 2.0 uygulamaları arasında bağlantı kurmayı sağlayan açık API servislerini de ekliyor. Bu uygulamalar sayesinde mobil pazarlama, nokta temelli servisler alanında kritik uygulamalar sunuyor.
Çevreci teknolojiler konusunda derin araştırmalar yapan Bell laboratuvarları sayesinde Alcatel, LTE baz istasyonları için yeni bir düşük akımlı yükselteç tasarlamış bulunuyor. Cihazın gelecek yıllarda enerji tüketimini yüzde 30 azaltacağı belirtiliyor. Uzun vadeli araştırma projelerinde ise ağlarda bin kat enerji verimliliği sağlayacak teknolojiler üzerinde çalışılıyor.

CeBIT ucuncu8

CeBIT ucuncu7

CeBIT ucuncu6CeBIT ucuncu5Şirketlerden kısa kısa…

A-DATA’dan USB 3.0 çözümleri
A-DATA Technology, CeBIT 2010’da en son USB 3.0 ürün dizisini ve yeni kurumsal kimliğini tanıttı. USB 3.0 çözümlerine olan talep sürekli arttığı için, USB 3.0 arayüzlü A-DATA N002 combo sürücü ve NH01 taşınabilir HDD, CeBIT 2010’da sergilendiğini belirten şirket yetkilileri, endüstrinin USB 3.0 ve SATA II çift arayüzü bulunan ilk combo sürücüsü N002, 200 MB/s okuma ve 170 MB/s yazma aktarım hızına ulaşıyor.

Fuarın gediklisi Kobil
Kobil, CeBIT 2010’da en yeni teknolojileri tanıttı. Bundan beş yıl önce, KOBIL mIDentity ile sayısal kimlik alanında yeni bir kavramı piyasaya sunan Kobil sayesinde bugün yaklaşık bir milyon insan sayısal kimliklerini daha etkin ve daha güvenli kullanıyor. Yeni ve gelişmekte olan saldırı metodları BT güvenliğinde mümkün olan en yüksek standartları Kobil standında katılımcılarla buluştu.

Genius’ın yenilikçi ürünleri
Genius, CeBIT 2010’da bu yıl, yeni video iletişimi, şık tasarımlı ses, sayısal görüntüleme, dizüstü aksesuvarları ve kablosuz ürünlerini sergiledi. Genius’ın fuarda öne çıkan ürünlerinden bazıları ise şunlar: Genius FaceCam 3020’nin 1080P Full HD video iletimi sayesinde Youtube ve benzeri video sitelerine kolayca yükleme yapmak mümkün. MSN ve Skype gibi anında mesajlaşma ya da diğer internet video görüşmeleri için bir kulaklık takımı da içeriğe dahil. LuxeMate T830, yeni nesil bir dokunma kontrollü kablosuz çokluortam masaüstü seti. Çokluortam fonksiyonları için dâhili sekiz dokunmaya duyarlı tuşu bulunan LuxeMate T830’un ince keycap tasarımı kullanıcıya en rahat yazım deneyimini yaşatıyor.

Akıllı ve çevreci teknolojiler
ZyXEL Türkiye’den ürün yöneticilerinin de hazır bulunduğu standa gelen ziyaretçiler, ZyXEL’in üst seviyedeki ağ oluşturma gücünü ilk elden görme olanağı buldu. ZyXEL daha fazla yeşil çözümü görücüye çıkardı. ZyXEL’in OSGi servis platformu, artan tüketici ihtiyaçlarıyla karşı karşıya kalan servis sağlayıcılarının son kullanıcılara katma değer sunmak ve rakiplerinden farklılaşmak için yeni gelir getiren kişiselleştirilmiş servisler yaratmalarına olanak sağlıyor.

Fuarın navigasyoncusu
Mio, ince ve şık görüntüsü ile 2010 IF Tasarım ödülünün sahibi olan Mio Moov V780 ürününün tanıtımını fuarda gerçekleştirdi. Mio Moov V780, görüntüsünün yanı sıra gelişmiş teknolojisi ile de dikkat çeken bir ürün. 7 inçlik düz ekranı ve 3 boyutlu arayüzü ile Moov V780’de özelliklerini geliştiren Mio, fuarda diğer ürünlerini de görücüye çıktı.

fatihs@interpromedya.com.tr
nurays@interpromedya.com.tr
ETİKETLER : featured Sayı:761

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics