Bilişim Dünyası 06 HAZİRAN 2011 / 20:45

Cep telefonunun ödeme sistemlerine etkisi artıyor

Cep telefonu artık bir ödeme aracı da aynı zamanda. Cep telefonu üzerindeki servisler giderek artarken, tüketici tarafında da farkındalık artacak. Bankalar cep telefonu üzerinden dinamik kampanya metodolojileri geliştirecek.
Mobil ödeme sistemleri çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve yaygınlaşıyor. Bu alandaki projelerin de sayısı artıyor. Son dönemde bu alandaki projelerden biri de SmartSoft’un Turkcell, MasterCard ve Plastkart işbirliğiyle gerçekleştirdiği NFC Mobil Ödeme Projesi oldu. Bu proje için Turkcell ve SmartSoft birlikte TSM altyapısını geliştirdi. SmartSoft Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel ile mobil ödeme sistemlerindeki baş döndüren gelişimi konuştuk.
NFC olayının 2007’de Türkiye’de başladığında telefon bağımlı geliştiğini anımsatan Güzel, 2010’a geldiğimizde ise işin SİM düzeyine indiğini, artık NFC konusunun telefon bağımsız olduğunu ifade etti. Turkcell’de gerçekleşen projeyle birlikte Turkcell’in dünyada kendi TSM’ine sahip tek operatör haline geldiğini belirten Güzel, şunları söyledi. “Bütün kartlar artık cep telefonu üzerinde de olacak. Mobil cüzdan kavramı hızla gelişiyor. Cep telefonu artık bir ödeme aracı da aynı zamanda. Cep telefonu üzerindeki servislerin giderek artacağını, restoran zincirlerinin, akaryakıt bayilerinin büyük potansiyel taşıyan alanlar olduğunu düşünüyoruz. Tüketici tarafında da farkındalık artacak. İnsanlar ileride cep telefonundan ödemeyi daha çok benimseyecek. Çünkü büyük rahatlık sağladığı görülecek.”
“Olayın ne kadar hızla büyüyeceğini kimse kestiremiyor”
Ödeme sistemlerinde en inovatif ülkelerden birinin Türkiye olduğunu vurgulayan Güzel, cep telefonu ve ödeme sistemlerini birleştiren yegane ülkelerden olduğumuzu dile getirdi. Güzel’e göre, önümüzdeki dönemde CRM uygulamaları çok gelişecek. Bankalar cep telefonu üzerinden dinamik kampanya metodolojilerini geliştirecek. Cep telefonunun ödeme sistemlerine etkisi 2012-13 yıllarında daha da artacak. Güzel, “Olayın ne kadar hızla büyüyeceğini, hangi yeniliklerin geliştirileceğini kimse kestiremiyor. Artık teknoloji bu alanda hayallerdeki her şeyi gerçekleştirebilecek kapasitede. Eskiden yenilikleri sadece bankalar çıkarırdı. Şimdi mobil operatörler ve bankalar çıkarıyor” dedi.
“Dünyanın çeşitli yerlerinden bilgi talepleri geliyor”
SmartSoft tarafında ise işler yolunda gidiyor gibi görünüyor. NFC’de 3 banka hedefiyle yola çıktıklarını ama şu anda 8 banka ile çalıştıklarını söyleyen Güzel, yurtiçi ve yurtdışında NFC projelerinin artacağını açıkladı. “Yılın iki çeyreğinde şimdiden geçen yılki ciromuzu yakaladık. Grup olarak yılsonu cirosal hedefimiz yüzde 150 büyüme” diyen Güzel, TSM duyurusuyla birlikte dünyanın çeşitli yerlerinden bilgi talepleri ve ortaklık istekleri geldiğini açıklarken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm dünyada artık NFC konuşuluyor. Biz Türkiye’den teknoloji ihraç eden şirketlerdeniz. Bu
artarak sürecek. ABD’de, Kanada’da, Suudi Arabistan ve Dubai bölgesinde mobil ödeme sistemlerinin çok gelişeceğini öngörüyoruz. Bu noktalarda biz de atılımlar yapıyoruz. Biyometriye dair de çalışıyoruz. Biyometri Türkiye’de şimdilik yeterince gelişmiş değil ama yine de önemli bir potansiyelin de olduğunu düşünüyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:824

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics