Bilişim Dünyası 24 ARALIK 2012 / 01:02

Cepte tükenmeyen enerji

Gündelik hayatın vazgeçilmezi akıllı telefonların şarjının azalması, şarj cihazının bulunmaması, yakınlarda bu cihazı takacak priz arayışı yine gündelik hayatın önemli bir sorunu olabiliyor. Bunun çözümü ise XPAL Power’ın PowerSkin şarj kılıfı. Türkiye’nin yıllarca ‘Nokia Türkiye Genel Müdürü’ olarak tanıdığı Imfred de Jong, XPAL Power - PowerSkin, Hollanda, Belçika, Türkiye, Macaristan, Romanya Temsilcisi olarak görev yapıyor. Akıllı telefon aksesuarları, özellikle de taşınabilir güç yapıları ürettiklerini söyleyen Jong, PowerSkin’in bu ürün ailesinde yer aldığını belirtti. Polimer piller üreterek, taşınabilir güç pillerinde bu yapıyı kullandıkları bilgisini veren Jong, “PowerSkin gibi kendi markalarımızda bu pilleri kullanıyor, diğer üreticiler için de bu pili üretiyoruz. Onlar da kendi markalarıyla bunları satabiliyor” dedi. Odak konularının ‘pil merkezli güç yapıları’ olduğunu belirten Jong, bu ürünler nezdinde hızla büyüyen bir pazar olduğunu vurguladı. Bunun temel sebebi akıllı telefon kullanımının hızla ve sürekli olarak artması. “Türkiye’de satılan toplam telefonların büyük bölümü akıllı telefon” örneğini veren Jong, “Akıllı telefon kanadında büyüme ile, cep telefonlarındaki teknoloji ve fonksiyonlar geliştikçe, enerji tüketimi artıyor. Bu, taşınabilir güç ünitelerine yönelik ihtiyacın artacağının göstergesi. Apple, Samsung, HTC, Motorola, BlackBerry gibi üreticilerle işbirlikleri sonucunda, onların tüm modellerine ve yeni cihazlarına uygun PowerSkin çözümleri sunuyoruz. Nokia için de çözümlerimiz olacak” dedi.

Operatörler ön planda
PowerSkin başlığında ilk etapta farkındalık yaratmaya, tüketici bilgilendirme çalışmalarına öncelik verilecek. Türkiye’de dağıtıcı ise Genpa ve Jong, “Taşınabilir güç ihtiyacı büyük. Genpa ile işbirliğimize ek olarak, mobil operatörlerle, önde gelen teknoloji marketlerle de görüşüyoruz. Samsung da Türkiye pazarında PowerSkin’i destekleyecek” bilgisini verdi. Jong, Türkiye pazarına yönelik beklentilerini şöyle anlattı: “Odak noktamız telekom sektörü ve akıllı telefonların yoğun satıldığı noktalarda olmak bizim için önemli. Bu ürün 2010 Kasım’ından beri küresel pazarda. ABD’de, Avrupa’da ve Asya’da büyük operatörler başından beri PowerSkin ile çalışıyor. En iyi iş ortaklarıyla çalışarak pazarda tanıtımı yapmak ve Türkiye pazarında da büyümek istiyoruz.”

Güç önce telefona, sonra kılıftaki pile

Tabletlerde de taşınabilir güç çözümleri üretmek için çalıştıklarını söyleyen Jong, PowerSkin yapısını anlattı: “Bu tek parçalık, esnek bir çözüm. Kolayca telefona takılabilen kılıfın arkasındaki polimer pil, telefona ek güç veriyor, koruma sağlıyor. Akıllı bir teknoloji barındıran bağlantı yapısında, kablo ile bunu şarj etmek istendiğinde, yapı önce telefonu şarj etmeye başlıyor, sonra kılıftaki ikinci pil şarj ediliyor. Mobil cihaz da önce ikinci pilden enerji kullanmaya, bu bitince telefonun pilini kullanmaya başlıyor, yani telefon önceliği ile hareket ediyor.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics