Bilişim Dünyası 13 MART 2016 / 12:18

Cepteki reklamlar mayın tarlası gibi

Dünyada 300 milyon akıllı telefon kullanıcısını mobil tehditlere karşı ücretsiz koruyan 360 Security, 2015 yılı “Zararlı reklam destekli yazılım ve güvenlik düzenlemeleri” araştırmasını yayımladı. Türkiye'nin de dâhil olduğu araştırmaya göre, 2014 yılında 19 milyon olan reklam destekli zararlı yazılım sayısı, 2015’te 25 milyonu aştı. 

Haklayıcıların zafiyet yaratmak için denedikleri farklı yöntemlerin başında reklam destekli zararlı yazılımlar var. 360 Mobile Security Global Operasyon Direktörü Huang Yan’a göre, bilgisayarların yerini almaya başlayan akıllı telefon kullanımı 2015 yılında tüm dünyada yüzde 5 arttı. Yani haklayıcıların hedefinde artık akıllı cep telefonları var. “Özellikle Facebook, Twitter, Snapchat, WhatsApp gibi popüler uygulamalar ve çok satan oyunlar hedefleri arasında” bilgisini veren Yan, bunun gerekçesini, ‘son 2 yılda SMS ve e-posta yoluyla gerçekleştirilen mobil siber saldırılar ve dolandırıcılık nedeni ile operatörlerin aldığı güvenlik önlemleri’ olarak gösterdi. Son 5 yılda online pazarlama çalışmalarında büyümeye işaret eden Huang Yan, şöyle devam etti: 
 “Birkaç milyon kullanıcıya ulaşan uygulama veya oyunlarda şirketler reklam vererek hedef kitlelerine ürünlerini tanıtmak istiyor. Mobil reklam pazarının büyüklüğü 69 milyar dolara ulaştı. Kâr oranları dikkate alındığında, online reklamcılık haklayıcılara çok çekici geliyor. Google, Apple, operatörler, reklamcılar kendi alanlarında önlemler aldı. Ancak kontrol edilemeyen büyük bir alan var. Buralarda haklayıcılar, mobil cihazlara sızarak kullanıcıların güvenini kazanmaya çalışıyor. Özellikle sahte sistem hataları, kullanıcıları tedirgin edip hata yapmalarını sağlıyor. Böylece ya mobil trafik zombileri kullanıcının internet kotasını bitiriyor ya da kişisel bilgiler kısa sürede çalınıyor.”  
ETİKETLER : 1063 360 mobile

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics