Bilişim Dünyası 14 NİSAN 2014 / 08:08

Cepten ‘cebe’ geçen paraya özel destek

Bireylerin mobil ilgisi, tüm sektörleri de bu konuda kapsamlı yatırımlara itiyor. Bunun bir örneği bakiye görüntüleme, fatura ödeme, kredi başvurusu yapma gibi ilk adımları ile öne çıkan bankacılık ve bu başlıkta özel bir yapılanma olan Akbank Direkt Mobil.
Fırsatları kullanmak için kapsamlı ve yetkin bir ekiple hareket eden Akbank Direkt Mobil, küresel bazda önemli ilklere imza attı, ödüller aldı. Ama daha yapacak çok şey var. Akbank Bilgi Teknolojileri İş Birimi Bilgi Teknolojileri Direkt Bankacılık Bölüm Başkanı Çiğdem İltemir Carino ve Akbank Bilgi Teknolojileri İş Birimi Bilgi Teknolojileri Mobil Bankacılık ve Sosyal Medya Uygulamaları Müdürü Nazif Bülent Parlakol ile konuştuk:

Mobil uygulamalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Çiğdem İltemir Carino: Hem akıllı telefonlar hem tabletlerde konusunda uzman ekiplerimizle iOS, Android ve Windows 8 platformlarının tümünde hizmet sunuyoruz. Yeni model BlackBerry akıllı telefonlar (OS10) ve i’m Watch saatlerde çalışan uygulamalarımız da marketlerde yer alıyor. Müşteri ihtiyaçlarını karşılayan uygulamaları geliştirmenin yanında sektörde yenilikçi olmaya da önem veriyoruz.

Mobil uygulamalarınızı farklı kılan özellikleri neler?
Çiğdem İltemir Carino: Kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi en çok üzerinde durduğumuz konular. Akbank Direkt Mobil uygulama ailesinin müşterilere ulaştırıldığı her platforma özel farklı tasarımlar yapılıyor. Ayrıca aynı platformda çalışan telefon ve tablet uygulamaları aynı tasarım prensiplerini kullanmasına rağmen,
kullanıcı deneyimi olarak tamamen farklılaşıyor. Tablet cihazların kullanım alışkanlıkları ve ekran boyutları göz önünde tutularak bu cihazlara özgü kullanıcı deneyimi tasarlıyoruz. Uygulamalarımızın en sevilen özelliklerinden olan “Tek Şifre ile Giriş” müşterilere pratik ve güvenli giriş seçeneği sağlıyor. Sadece kredi kartı olan müşterilerin kredi kartı bilgileri ile uygulamamıza giriş yapabilmesi için bir seçenek sağlıyoruz. Tüm uygulamalarımızda standart olan anasayfa tasarımımız mevcut. Bu anasayfa, müşterilerimizin ilk girişlerinde hesap bakiyelerini, kredi kartı limitlerini ve günlük işlemlerini görmelerini sağlıyor. Görüntülenen hesap ve kredi kartı müşteri tarafından seçilebiliyor. Yenilikçi özelliklerle daha özel bankacılık deneyimi sunmayı hedefliyoruz. ‘Augmented Reality’ özelliğini buna örnek gösterebiliriz.
Mobil bankacılık, Akbank’ın ‘omnichannel’ stratejisinde nasıl bir yere sahip?
Bülent Parlakol: Diğer kanalların aksine müşterilerin her zaman yanında taşıdığı kişisel bir cihaz içerisinde yer alması, müşteri ile etkileşim anlamında mobili çok farklı bir yerde konumlandırmamızı gerektiriyor. Önümüzdeki dönemde internet bankacılığı, ATM, çağrı merkezi, sosyal medya ve hatta şubelerdeki müşteri etkileşimini sağlayacak bütünleştirmeler planladığımız projeler arasında. Mobil kanalımızı tüm bu kanallarımızda bütünleştireceğimiz stratejiler üzerinde çalışıyoruz.

Ekip, nasıl bir sistemle uygulama geliştiriyor?
Çiğdem İltemir Carino: İki yıl önce 6 kişilik çekirdek ekiple başlayan Akbank Direkt Mobil, bugün tüm platformlardaki uygulamalarını kendi kaynaklarıyla geliştirebilen büyük bir ekibe dönüştü. Uygulama geliştirme ekibi iş analistleri, tasarımcılar, servis geliştiriciler ve mobil uygulama geliştiricilerden oluşuyor. Mobil uygulama geliştiren ekiplerimiz iOS, Android, Windows 8 ve mobil web olmak üzere toplamda 4 platformda uzmanlaşıyor. İş birimimiz ile stratejik iş ortağı olarak, tek bir takım gibi çalışıyoruz. Test ekibimizle de yakın çalışma içindeyiz. Bu çalışma modelinde etkin üretim yapabilecek bir organizasyonel yapılanma gerçekleştirdik. Ekibimizi uzmanlık alanlarına göre takımlar halinde konumlandırdık.

Sektörde ilk olunan çalışmalar neler?
Bülent Parlakol: Tamamen iOS7 tasarımı ile geliştirilmiş Akbank Direkt Mobil iOS uygulamasını Apple’ın iOS7 tanıtımından birkaç hafta sonra AppStore’da yayınladık. Dünyada mobil bankacılıkta iOS7 tasarımı ile çıkan ilk banka olduk. 2013 Kasım’ında uygulamaya alınan Windows Phone 8 uygulamamızda da dünyada bankacılık uygulamasında bir ilk olan artırılmış gerçekliği (Augmented Reality) en yakın ATM ve şube bulmak için kullandık. Yine dünyada ilk olarak akıllı kol saatlerinden i’m Watch için bankacılık uygulamamızı i’market’te yayınladık.

Ne gibi yenilikler gündemde?
Çiğdem İltemir Carino: Mobil teknolojiler kullanım alanlarını genişleterek hayatımıza çok hızlı giriyor. Bunların başında giyilebilir teknolojiler, mobil ödemeler ve biyometrik teknolojileri var. Giyilebilir teknolojiler arasında yer alan akıllı gözlükler ve akıllı saatlerin yaygın olarak kullanılacağını, son dönemde yükselişte olan “responsive web” teknolojisinin esnek bir çözüm olması ile yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Kullanıcı segmentlerine özel tasarlanmış uygulamaların da önem kazanacağını düşünerek çalışmalarımızı yürütüyoruz.

Mobil uygulamalar ve bunları geliştirme stratejiniz hakkında bilgi verir misiniz?
Çiğdem İltemir Carino: Bireysel ve kurumsal müşteri talepleri, yeni teknolojik eğilimler ve yenilikçi fikirler gibi bütün faktörlere bakıyoruz. İş birimimizin ihtiyaçlarına göre de yeni projeler şekilleniyor. Bunu yaparken sektördeki yeniliklere de odaklanıyoruz.

Mobil uygulamalara bireysel ve kurumsal müşterilerin ilgisi ne seviyede?
Bülent Parlakol: Mobil uygulamamız ağırlıklı bireysel müşterilerimize hizmet veriyor ancak diğer segmentler de odak noktamızda. Kurumsal ve KOBİ müşterilerimizi de önemsiyoruz ve bu konuda çalışmaları yürütüyoruz. Mevcut uygulamamıza müşterilerimizin ilgisi pozitif. Cep telefonu bireylerin en kişisel cihazı. Doğal olarak buradan işlemleri de yapabilmek ve bu anlamda ihtiyaçları karşılayabilmek büyük bir konfor ve tercih sebebi.

 Türkiye’de finans sektörünün mobil bankacılık ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Çiğdem İltemir Carino: Türk bankacılık sektörü birçok bankacılık ürün ve hizmetinde olduğu gibi internet bankacılığında da başarı hikayeleri yaratıyor. Mobil cihaz kullanım oranı birçok ülkenin üzerinde. Yeniliklere açık bir genç nüfus var. Mobil bankacılık uygulamalarında birçok ‘ilk’ Türkiye’den. Akbank olarak çıkardığımız ilk akıllı saat bankacılık uygulaması, iOS 7 uyumlu ilk bankacılık uygulaması ve Windows 8 de artırılmış gerçeklik kullanan ilk bankacılık uygulaması da bunun örnekleri.