Bilişim Dünyası 02 NİSAN 2016 / 10:00

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı örnek projelere imza atıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde kurulan ‘Yeni Nesil Veri Merkezi’ ve ‘Siber Güvenlik Operasyon Merkezi’, 24 Mart’ta Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı tarafından açıldı.
 Bakan Sarı, merkezlerin açılışı ve protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, veri merkezinin çevre ve enerji tüketimi açısından da önemli bir proje olduğunun altını çizdi. Sarı, "Burada enerji tüketimini en aza indirdiğimiz bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmamızın diğer bakanlıklar ve kurumlar için örnek teşkil etmesini temenni ediyoruz" ifadesini kullandı. Siber Güvenlik Operasyon Merkezi hakkında da bilgi veren Bakan Sarı, "Bu merkezimizin hedefi hem farkındalığı artırmak hem de gündemimizde çok konuşulan siber güvenlik alanında milli teknolojileri geliştirerek hizmet sunmak. Proje ile sadece bugün değil gelecekte de etkin siber savunma sağlanması, bakanlığımıza ait sürekli kendini geliştirecek bir organizasyon olması hedefleniyor" dedi.
Bakan Sarı, merkezleri incelerken yaptığı açıklamada; veri merkezinin ‘yeşil’ bir veri merkezi olduğunu ifade ederek bütün verilerin, kabinlerin içerisinde soğutulması dolayısıyla dörtte üç oranında enerji tasarrufu sağlandığının altını çizdi.  
Siber güvenlik konusuna da değinen Sarı, "Her geçen gün yeni siber saldırılar ortaya çıkıyor. Dün çözdüğünüz bir siber saldırı yarın bambaşka boyuta geliyor. Biz bu tür siber saldırılara karşı bütün tedbirleri alıyoruz. Bu konuda ekibimize güveniyoruz" şeklinde konuştu. Konuşmanın ardından, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ile Havelsan arasında iş birliği protokolü imzalandı. Hayata geçirilen Yeni Nesil Veri Merkezi'nde toplam 8 hücrede ve 48 kabinde, Bakanlığa ait tüm veriler saklanacak. Merkez; sıcak ve soğuk hava koridorları ve hücre kabinleri sayesinde yüzde 75 enerji tasarrufu sağladığı için ‘çevreci’ ve ‘yeşil’ veri merkezi olarak tasarlandı.
Her türlü güvenlik önleminin üst düzeyde sağlandığı merkezde, sistem kesintilerine karşı anında yedekleme, dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı da uyarı sistemi devreye giriyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics